MTI

Peking 2008: nem nyugodtak meg az újságírók

Korlátozott internet-hozzáférés, a láng útjának végigkövetésével kapcsolatos nehézségek, újságírók rendőri zaklatása - többek között ezeket az aggályokat fogalmazták meg a jövő évi olimpiával összefüggésben a nemzetközi újságírás Pekingben összegyűlt képviselői.

A majdani házigazdák ugyanakkor hangsúlyozták, a játékokra érkező mintegy 20 ezer újságíró, tudósító teljes szabadságban végezheti munkáját az olimpia idején és politikai, társadalmi, gazdasági aspektusokról is minden korlátozás nélkül beszámolhat.

Liu Csing-min (Liu Jingmin), a kínai főváros alpolgármestere, egyben a szervezőbizottság (BOCOG) alelnöke igyekezett megnyugtatni a média Pekingben tanácskozó 330 képviselőjét. "Felül fogjuk vizsgálni intézkedési tervünket, és ha kell, módosításokat is eszközölünk, hogy javítsuk a feltételeket, elsimítsuk a nézetkülönbségeket, vagyis hogy a lehető legjobban kiszolgáljuk a sajtót" - mondta.

"Senki nem kapott konkrét válaszokat" - vélekedett ugyanakkor az egyik résztvevő, aki szerint továbbra is komoly probléma, hogy nincs meg az összhang, nem működik a koordináció a központi kormányzat valamint helyi a rendőri erők és biztonsági szervek vezetői között. A média jelenleg is Kínában tevékenykedő képviselői arra panaszkodnak, hogy még mindig gyakran zaklatják, hallgatják ki őket és az sem ritka, hogy bizonyos ideig a rendőrség "vendégszeretetét" kell élvezniük, amikor Pekingen kívül dolgoznak. Mindez szerintük már csak azért is aggasztó, mert kilenc hónapja érvényben van az a szabály, melynek értelmében szabadon utazhatnak az országban.

Szun Vej-csia (Sun Weijia), a BOCOG sajtófelelőse viszont úgy vélekedett, sokat javult a helyzet e téren. Az olimpiai láng követésével kapcsolatban az a legnagyobb gond, hogy az érdeklődő újságíróknak valamennyi érintett tartományban külön kell engedélyért folyamodniuk, amit meglehetősen bürokratikus előírásnak vélnek, ráadásul az eljárás rendkívül időigényes is. "Normális esetben a láng követéséhez egyetlen akkreditációra van szükség" - méltatlankodott az egyik amerikai újságíró.

"Nem az történik, amit szeretnénk - vélekedett Anthony Edgar, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság sajtófelelőse. - Nagyon bonyolult a folyamat, ezzel a koordinációs bizottságnak foglalkoznia kell majd." Az internet-hozzáféréssel kapcsolatban sem kaptak megnyugtató válaszokat az újságírók. Kínában korlátozzák számos oldal elérését, így többek között a BBC-ét, vagy jogvédő szervezetekét.

"Praktikus hozzáférést biztosítunk a játékok lefedéséhez" - közölte talányosan Szun Vej-csia.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • zola2000 #3
    Kár volt az olimpiát a kommunista kínának adni. Az előző olimpián külön volt tibeti csapat is, most ... Hát nem tudom.
  • xizor #2
    "úgy vélekedett, sokat javult a helyzet e téren."
    persze, mostmár nemlövik le az újságírókat kémkedésért, hanem csak meghurcultatják őket néha-néha.
  • zola2000 #1
    Na ne, tehát ha kiutazok az olimpiára nem tudom majd elolvasni a www.freetibet.org oldal híreit?