Napi Online

A szoftverügyek gyenge pontja az igazságszolgáltatás

Az illegális szoftverhasználat megítélésében a hazai bíróságok érthetetlenül lágyszívűek - mondta a Business Software Alliance (BSA) magyarországi bizottságának elnöke, Simonkovics Sándor. -

Megtörtént eset: ötven alkalmazottal dolgozó szoftverfejlesztő cég ötven darab számítógépén csupán egyetlen jogtiszta szoftver volt fellelhető, a külföldi piacokra is szállító gazdasági társaság ellen megindult büntetőeljárás mégis csupán egy "ejnye!" felfüggesztett ítélettel zárult. Az ilyen és ehhez hasonló enyhe ítéleteknek az az üzenete, hogy a bíróságok sokszor a "diákcsíny" kategóriájában gondolkodnak még akkor is, amikor a piaci szereplők nagy volumenben, üzletszerűen, jelentős anyagi károkat okozva tevékenykednek.

Becslések szerint évente mintegy 12-13 ezer ügy indul az illegális szoftverek kapcsán (ilyen kategóriát külön nem nevesítenek a bírósági nyilvántartások), ezek nagy része egy másik bűncselekmény kapcsán indult házkutatásnál pattan ki - például pénzhamisítás bűncselekménye ügyében nyomoznak, és az ennek során lefoglalt gépek pc-i árulkodnak egy újabb törvényi tényállás elkövetéséről. A BSA elnöke nem ismer bírósági statisztikát arra nézve, hogy e büntetőperek milyen eredménnyel zárulnak, az viszont árulkodó, hogy Simonkovics Sándor hosszú évek tapasztalataiból egy olyan ügyet tudott visszaidézni, amelynek nyomán - egyelőre csupán első fokon - végrehajtandó szabadságvesztést rótt ki a bíróság.

Az unióban 35-36 százalék az illegális szoftverek aránya, nálunk évek óta 42 százalék, holott az adóhatóság, a vámosok egyre szervezettebben működnek együtt, a rendőrség is nagyon sokat fejlődött az elmúlt időszakban. Egyre profibb munkatársak alapos számítástechnikai ismeretekkel rendelkeznek - immár húsz szakember a fővárosban és húsz vidéken kizárólag az ilyen jellegű törvénysértések felderítésével foglalkozik. Egy kimutatás szerint a hazai cégeknél tízből négy szoftver kerül illegálisan a vállalatok gépeire. Ugyanakkor a felderítések során többnyire az is kiderül, hogy bizonyos cégek jogkövető magatartást folytatnának, ám nem tudják, hogy a gyártóval, kereskedővel megkötött licencszerződés pontosan hány gépre szól.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • assdf #2
    nem is értem ezt az ejnyét. Lopott szoftvert használ okozott 100 000 ft kárt és csak egy ejnye... Pedig ha az ember belegondol abba hogy a kormány tagjai hányan loptak milliárdokat bevallottan, és nem kaptak semmi büntetést sem, kicsit ironikus nem?...
  • avman #1
    a szomszédos cikk postjából (persze nem csak abból) kiderül milyen szinten tesz azon illegális szoftverhasználatra ezen díszes társaság, ahol nem tagja a jogsértés áldozata a milliárdos klubnak.
    sokszor hatóságként próbálja feltüntetni magát, etikátlan kampányokat folytat, beavatkozik az elvileg független hatóságok működésébe, lásd rendőrség, apeh (gondolom a demokrácia szó ismeretlen fogalom ezen körökben), és most már az ítelethozatal szintjén támadja??? nyíltan szeretne beavatkozni ítélethozatal sszintjén IS??? (mert persze törvényhozatal szintjén erős a lobbi már régóta, érezni a szerzői jogi törvény szövegén erősen és persze európai szinten a mostani tervezeteken meg persze direktívákon is)
    szóval már nem elég, h a szerzői jogi szakértő testületbe kivétel nélkül az embereiket delegálják a jogvédők?(ez a testület illetve szakértői szagértenek az eljárásokban, gondolom mindenki számára világos mennyire függetlenek és tárgyilagosak, hiszen a tv. sem jogi, sem egyébképesítést nem ír elő). most már a bírói kar munkáját közvetlenül is szívesen befolyásolná??? valaki helyretehetné már őket, végülis mégiscsak én meg ti vagytok ezen ország állampolgárai, ők meg csak egy tetves, elvileg noname szervezet...