Napi Online

BSA: egyre több cég bukik le

Az illegális szoftverhasználat visszaszorítására egyszerre több kezdeményezéssel is jelentkezik a BSA.

Október első felében nagyszabású médiakampányt indít annak tudatosítására, hogy egyre nagyobb kockázatot vállal az a vezető, aki - akár szándékosan, akár gondatlanságból - hagyja, hogy cégénél illegális szoftvereket használjanak. A törvényi rendelkezések értelmében a cég első számú vezetője felelős a cég törvényes működéséért, beleértve a szoftverhasználat jogszerűségét is - hangsúlyozza a BSA közleménye.

A rendőrség tavaly több mint 37 000 esetben indított nyomozást a szellemi tulajdon megsértése miatt. Idén - az ORFK legfrissebb statisztikája alapján - már az év első öt hónapjában 15 572 szerzői joggal kapcsolatos bűncselekmény vált ismertté, ami nagyon jelentős, 50 százalékos növekedést jelent az elmúlt év hasonló időszakához képest. Mivel a rendőrség, az adóhatóság, valamint a vám- és pénzügyőrök egyre fokozottabb figyelmet szentelnek a szoftverek jogtisztaságának ellenőrzésére, így egyre kisebb az esélye annak, hogy az illegális szoftverhasználat észrevétlen és büntetlen marad. A BSA országos szintre terjeszti ki az egy éve indított, ún. Nagyvizit kampányt, amelynek keretében a szervezet eddig több száz magyarországi kis- és középvállalatot látogatott meg és amelynek keretében értékes tapasztalatokat szerzett a magyarországi kis- és középvállalatok szoftverhasználati szokásairól.

A látogatások során a szervezet szakértői elsősorban a kis- és középvállalatok, valamint kiválasztott intézmények szoftvergazdálkodási gyakorlatával kapcsolatban tesznek fel kérdéseket, tájékoztatják a vállalatvezetőket az illegális szoftverhasználattal járó kockázatokról, és a hiányosságok esetén javaslatokat tesznek azok kijavítására. A BSA abban bízik, hogy a médiakampány révén is egyre többen ismerik fel, hogy a növekvő kockázat miatt nem éri meg illegális szoftvereket használni.

A látogatások következő hullámában a BSA elsősorban azon vállalatok szoftverhasználati szokásaira lesz kíváncsi, akik eddig nem válaszoltak a szervezet megkeresésére, teljessé téve ezzel a felmérésbe eddig bevont vállalatok körét. A látogatások ezentúl az ország egész területére kiterjednek. A szervezet az eddigi tapasztalatokat több száz látogatás és vállalatvezetői interjú, valamint közel 3000 kielemzett szoftvernyilvántartás alapján vonta le. A kis - és középvállalatok vezetőinek többsége nincs tisztában a legális szoftverhasználatot szabályozó magyarországi törvényekkel, rendelkezésekkel, nem ügyel arra, hogy a vállalat belső rendelkezései megakadályozzák az alkalmazottak illegális szoftverhasználatát, és - bár 40 százalékuk nyilvántartja a licencelt szoftvereit - a megvizsgált 2800 szoftvernyilvántartásból mindössze 0,5 százalék felel meg a törvényi előírásoknak és a nemzetközileg elfogadott normáknak.

A nagyobb körültekintéssel vezetett cégek a szoftverrel kapcsolatos kérdéseket is jobban kezelik, és ők támogatják leginkább, hogy a BSA határozottan lépjen fel az illegális szoftvert használó cégekkel szemben - írja a szervezet közleménye.

Jelentős elemmel bővül a BSA online szolgáltatásainak köre is. A BSA honlapján október közepétől elérhető tanácsadó révén minden cég saját maga ellenőrizheti majd szoftverhasználatát, diagnosztizálhatja a helyzetet és személyre szabott tanácsokat kaphat. Ennek révén egy cégvezető viszonylag egyszerűen felmérheti vállalkozásának az esetleges illegális szoftverhasználatból fakadó kockázatait is.

Magyarországon a 42 százalékos szoftverillegalitási arány az iparágnak évente több mint 22 milliárd forint kárt okoz, 10 százalékkal történő csökkentése pedig 155 milliárd forint bevételt eredményezne a gazdaság számára. A csökkentés több mint 100 milliárd forinttal növelné az iparág forgalmát, további 31 milliárd forint adóbevételt jelentene az államnak, valamint közel 2500 új számítástechnikai munkahelyet teremthetne.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • prybaby #14
    Ezt nem értem hogy jött ki:
    "A csökkentés több mint 100 milliárd forinttal növelné az iparág forgalmát, további 31 milliárd forint adóbevételt jelentene az államnak, valamint közel 2500 új számítástechnikai munkahelyet teremthetne."

    Ha minden fejlesztőnek meg kell venni minden kis szoftvert, akkor az plusz kiadást jelent, amitől drágábban fog dolgozni, csökken a versenyképessége, kevesebb megrendelést kap mivel inkább az olcsobb ukránoknak adják a munkát. Persze ha az amerikai szofver iparágra vonatkozik a mondat akkor mindjárt más.
  • Riddick #13
    Köcsög Bsa
  • Frank99 #12
    azé' a redvás Autocad és egyebekről azért beszélhetnénk.
    Aki legálisan tervez egy ilyennel, bizony nem kér kevés pénzt, ennek a programnak a frissítése nem kevés guba.
    Más meg ellopja, és nem sokkal olcsóbban csinál vele terveket. (de könyvelőként a fekete másolt programokról is dumálhatunk)

    Itt a baj:

    AKI pénzt keres a lopott szoftverrel, BÜNTESSÉK IS MEG, aki viszont tanulás és otthon ( lsd. nonprofit) célra használja, hagyják a 'csába békén!

    Ezt kellene a T. BSA és egyéb nagyon magasan fizetett kis k*cs*g bérenceknek megérteni, hogy vannak pl. a japán átlagember és a magyar átlagember között különbségek.
    Csak a burzsoát nem igazán érdekli hogy kiről beszélünk.
    Csak ha a világ 80%-a börtönbe lesz, a 20%-a meg vigyáz rá az ajtó előtt, akkor ki fogja venni az új VISTÁT? HE?
    ÉBRESZTŐ!
  • Frank99 #11
    az Origon megjelent cikket átvéve ismét reagálok rá:

    Nem értem, mi a frász oka?

    Olyat, hogy "szoftvernyilvántartás", olyat könyvelőként nem ismerek.
    Sem a számviteli törvényben, sem a társasági adóban, sem az szja-ban, és a kapcsolódó jogszabályokban ilyen kötelező analitika NINCS!
    Olyan van, hogy Immateriális javak, Tárgyi eszközök nyilvántartása, a szoftverek ezek között nagy valószínűséggel szerepelnek.
    Egy jött-ment, metszettfarkúak által pénzelt EGYESÜLET, ne akarja már a hatályos magyar adó és kapcsolódó jogszabályokat megváltoztatni, és kitalálni olyat, amit a mai magyar jogszabályok alapján nem kérhet!!!

    Tavaly én is kidobtam a levelüket, mint a többi marketing és egyéb szutykot.
    Jöhetnek nyugodtan, repülnek, mint a macskát xarni.
  • AranyKéz #10
    Mióta használunk 100%osan magyar szoftvert?
  • sesquatch #9
    Engem meg mindig az a része tud - alkalomtól függően - mosolygásra, vagy ökölrázásra sarkallni, amikor egy szakértő arról beszél, hogy "szoftverillegalitási arány 10%os csökkentés x milliárd ft bevételt jelentene, y ezer munkahelyet létesítene..."
    Szinte látom magam előtt, ahogy excelben felrajzolják a görbét és megnézik, hogy az, 10%pontos csökkentés mellett hol metszi az "állami bevételek" tengelyt :-)
    a gond ezzel csak az, hogy pl. egy erősebb ellenőrzés hatására a vállalkozások egy része valószinűleg 1. megmaradna a régebben megvett szoftvernél 2. ingyenes rendszerre állna át.

  • pemga #8
    Félreértés, ez meghívásos alapú. Nem "csak úgy" mennek ki. A menetrend az hogy küldenek egy fenyegető hangvételű levelet (a Nagyvizit keretében többezret), amin Te mint CEO/CIO/tulaj megijedsz, és bejelentkezel náluk erre a programra. Ezzel a regisztrálkodással úgymond meghívod őket, hogy "adjanak neked segítséget".

    Önkényesen nem mennek ki, ahhoz pl. egy "jóakaró" rendőrségi feljelentése is szükséges. Namost, arról viszont nem olvastam semmit, hogy azon esetekben mi történt, akik az eredeti fenyegető papirost egy laza mozdulattal az asztal melletti henger alakú tárolóba helyezték.
  • BlackVoid #7
    Szerencsere egyre tobb a jo minusegu ingyenes szoftver: Linux, Gimp, OpenOffice, Blender, Firefox es rengeteg mas. A Windows-t persze sokan nem tudjak megkerulni, de az atlag vallakozasnak az MS Office teljesen felesleges, 1-1 Windows Home edition meg belefer.
    Kulonben, ha hozzam jonnek elzavarom oket a francba. Kuldjek a rendorseget nyugodtan, a Windowsom legalis, a tobbi meg ingyenes szoftver.
  • szivar #6
    "Pofátlan lehúzásról szól ez az egész."

    Mint szinte minden ebben az országban :(.
  • flatszeru #5
    Amugy ez az egész ott elvan b**va hogy Mo.-n a vállalkozások adják gyakorlatilag az adó nagyrészét.Ebből aki illegális szoftverhasználat cimén szóba jöhet az a kis és középvállakozások.Akik ismét tetemes összeget adnak az államnak adó formájába.Nyilván nem szivesen fizetnek ki pl. fél milliót egy redvás autoCAD ért, meg további 100 ezret op.rendszerért,office ért,és még többet azért amire még szüksége van.Ez tekintélyes összeg ezeknek a vállalatoknak.Szerintem a kisvállalatok nagyrésze kise tudna gazdálkodni olyan összeget ami fedezné a softwarek árát.Magyarország amugyis furcsa ország,mert azt bünteti meg azt huzza le mégjobban aki rendesen fizet.Lényeg az egészben hogy szerintem ezzel csak azt érik majd el,hogy keresnek a vállatok valami kiskaput,vagy valami alternativ megoldást hogy ne kelljen fizetniük.Mert aki eddig nem vette meg,az tuti ezután sem fogja.Aki pedig nem forditaná rá a pénzt,az szegről végről nem is okoz kárt.Morális kérdés.Egyébként meg a pénz ugysem a készítőnek menne,hanem elvész az odáig vezető úton a sok enyves,pénzéhes kézben.Pofátlan lehúzásról szól ez az egész.