Bőgel György

"A Microsoft halott"

Paul Graham írása szerint a Microsoft halott. Aztán elolvastam a következőt is, amely szerint amit leírt, azt nem úgy gondolta, vagyis mégis úgy gondolta, de másképpen... Egyszóval elég zavaros írások ezek, nem is akartam írni róluk, de aztán úgy döntöttem, hogy mégis, elvégre én is meggondolhatom magam, nemcsak Paul Graham.

Mindenesetre gyorsan megnéztem néhány pénzügyi adatot, hátha lemaradtam valamiről, de semmi különös: az árfolyam éppenséggel nem szárnyal, de ezt egy érett piacon egy érett vállalattól már különösebben nem is várja az ember. A P/E hányados jóval kevesebb, mint a Google-é, de nekem nem tűnik rossznak, a mérlegben pedig annyi pénz van, mint a pelyva. Ez lenne a halál?

De nézzük, mit is mond tulajdonképpen Graham. "Microsoft is dead" - mondja az első írásban, méghozzá négy okból. Az első a Google, az a cég, amelyik megmutatta, mit is lehet webes szoftverekkel csinálni. A második az Ajax, a Javascript és a nyitott forráskódú világ. A harmadik a széles sávú internet: minél szélesebb cső megy be a gépedbe, annál kevésbé van szükséged a hagyományos, szoftverekkel kitömött asztali gépre, amiben eddig a Microsoft volt az úr. Az utolsó koporsószög az Apple, a nagy visszatérő. Úriember Mac-et és Linuxot használ - állítja Graham -, a Windows a nagymamáknak való. Szóval a Microsoft halott.

Azaz mégse halott, korrigál a következő írásában Graham, a halál csak egy metafora volt, tulajdonképpen csak arról van szó, hogy Gates cégétől már nem kell félni. Nem kell félni, mert már nem az a monopólium többi, mint ami eddig volt, átvéve az IBM helyét a monopolisták székében.

Egyébként meglepő lenne egy ekkora vállalat halála vagy haldoklása? Egyáltalán nem. Egy működő piacgazdaságban vállalatok születnek, élnek és meghalnak. Ez még a legnagyobbakra, legmagasabbra jutottakra is igaz. Egyesek csatában esnek el, mások lassan hervadnak, mint a virág. Néha haldoklanak egy kicsit, aztán visszatérnek a kómából, újjászületnek, esetleg más ruhát öltenek, feleségül vesznek egy másik céget, megváltoztatják a nevüket és élnek tovább. Ez a világ rendje, és erről mindenféle statisztikákat meg vizsgálati eredményeket lehet tanulmányozni.

Mindenestre ha valaki üzleti halálról beszél, nem árt, ha tisztázza, mi is haldoklik tulajdonképpen. Nem mindegy például, hogy egy szervezet vagy egy üzleti modell kezd halványodni, gyengélkedni, sápadozni. A Microsoft esetében tényleg van néhány érdekes jelenség, figyelemre méltó tünet, tényleg más körülöttük a levegő, de úgy látom, ezzel ők is tisztában vannak, és tesznek is lépéseket. Tényleg érdekes kérdés, hogy mi lesz a megszokott asztali géppel, a dobozolt szoftverekkel, a licences pénzszerzési modellel, a keményen védett szerzői jogokkal. A partizánok tényleg ott portyáznak az erőd körüli erdőben, a zászlajukon ott láthatók a jelszavak: webes szolgáltatások, a hálózat lesz a számítógép, nyitott forráskód, reklámos üzleti modell. A szabadcsapatok több ponton reguláris hadseregekké kezdenek szerveződni.

Az ágyuk dörögnek, a haditudósítók szorgalmasan jegyzetelnek, a csata kibontakozik, de hogy eldőlt volna, azt kétlem. Több dolgot kellene megítélni, például azt, hogy mekkora az új modellek romboló ("disruptive") ereje, ha elég nagy, akkor ki tudja ezt kihasználni; vagy azt, hogy milyen erős a megszokott megoldásokba való berögzülés, betokosodás, a "lock in", ahogy a műveltebbek nevezik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ssdb #12
    Az eredeti cikk nemaszondja, h meghalt, hanem h pozíciót vesztett. S ez így is van s folytatódni fog. ByeBye M$
  • Deus Ex #11
    Az MS tett már olyan kijelentést, mely szerint a Vista volt az utolsó hagyományos operációs rendszere, és valóban igaz, hogy mihelyst az internetkapcsolat egyrészt eléri a lokális hálózatok (100/1000Mb/s) sebességét, és mindezt teszi vezeték nélküli módban is, akkor a gépecskémre bepockozom az applikációkat modell létjogosultsága sok területen megkérdőjeleződik, és itt az a kérdés, hogy az MS ki tud-e jönni győztesen ebből a paradigmaváltásból, avagy sem.

    Nem véletlenül lett felemlegetve az IBM, korábban, a mainframe-konzol világban ő volt a pillanatnyi MS, amikoris jött valami kis girhes csóka a garázsból, mondott mindenfélét a jó világ megszűnéséről, de senki nem figyelt rá akkor, merthát a fiatalok szoktak beszélni zöldeket. Aztán lett nagy fogcsikorgatás meg sírás-rívás, az IBM mostani pozícióját pedig ismerjük. Hasonló játszódik le most, akkor a PC megjelenése hozta a változtatás lehetőségét, ezúttal a szélessáv, az új kihívó pedig a Google.

    Az MS-től függetlenül, a jelenlegi modelhez kapcsolódóan megjegyzem, a cikk végén emlegetett betokosodás hatalmas, hosszú idő alatt elenyésző erő, (ezért fejlesztenek ma, az Úr 2007. esztendejében még Clipper-ben, és ezért használnak multik is évtizede elavult technológiai szintet képviselő szoftverrendszereket) másrészről a webes alkalmazások biztonsági és rendelkezésre állási kérdései is visszatartó erőt jelentenek, én legalábbis ma még nem bíznám a cégem kritikus üzelti folyamatait on-line alkalmazásokra. Ma még nem.
  • k3vin #10
    akárhogyis... Graham nem alkalmas a MS vezetésére, ezt már sokszor bizonyította
  • avman #9
    A few days ago I suddenly realized Microsoft was dead. (...)But it's gone now. I can sense that. No one is even afraid of Microsoft anymore. They still make a lot of money—so does IBM, for that matter. But they're not dangerous. When did Microsoft die, and of what? (...) What killed them? (...) I'd guess they were dead by 2005. (...) he third cause of Microsoft's death was broadband Internet. (...)I'm glad Microsoft is dead.
    számoljuk már meg hányszor szerepel benne a dead szó. nem a dying, amit a szövegkörnyezet megkövetelne. a szokásos graham féle feltűnési viszketegség és öntömjén, meg a túlzásba vitt káröröm az ms iránt. grahamat már jó ideje nem érdemes komolyan venni.
    az ilyen baromságaival meg értelmetlen lenne vitatkozni: When did Google take the lead? erre csak a ponyvaregényt tudom idézni, miszerint a lábmasszír és az orális szex, az prostituált módon nem ugyanaz. "The last nail in the coffin came, of all places, from Apple. Thanks to OS X, Apple has come back from the dead in a way that is extremely rare in technology. [2] Their victory is so complete that I'm now surprised when I come across a computer running Windows." aham, legalább akkora győzelmet aratott az apple, mint amekkora halált halt a az ms.
    "Microsoft's biggest weakness is that they still don't realize how much they suck." ebben mondjuk van valami, de az ms haldoklása hosszúra fog nyúlni, és nem lesz itt a közeljövőben semmilyen nagy linuxos/maces forradalom, mert nem a nagyik használnak ms termékeket, csak grahamnak lóg bele a bilibe a keze.
  • sirtomi #8
    Szerintem jó a cikk és egyáltalán nem látom, hogy bárhol szerepelne benn, hogy a MS holnap lehúzhatja a rolót. Én értelmezésem szerint pont az van a cikkben amit te is írtál a hozzászólásodban :)
  • Tetsuo #7
    Hát eredetiben még nem tudom olvasni Grahamet sajna, de az sg-cikk az tetszett! Ritka az ilyen. ;)
  • idp #6
    ehh.. Azt hiszem a cikkiro nem sok faradtsagot vett hogy elolvassa-ertelmezze az eredeti cikket, s az itteni kommentezok szintugy .) Szerintem arrol irt hogy a microsoft elvesztette a monopolhelyzetet, s nem arrol hogy holnap mar lehuzza a rolot ahogy azt itten demagogan sejtetik. Megtortent az "korszakvaltas" hogy a fejlesztoknek nem kell feltetlenul idomulnia a windows aktualis valtozatahoz, ugyanis mar most el lehet vegezni szinte minden irodai feladatot webes alkalmazasok segitsegevel(s pont a google). Ezt a veszteseget erti "meghalason".

    Ha a microsoft nem ujjit valami nagyot (s ez nehez mert a jelenleg mukodotol jelentosen kulonbozo modellre lenne szukseg), akkor gyorsan fog piacokat veszteni.

    A cikk alapjan graham idiotanak tunik, ez szerintem nagyon nem igaz. Aki velemenyt akar formalni rola, es szeretne gondolkodni is az olvassa el par esszejet.. Nekem sokat valtoztatottak a gondolkodasomon, legalabbis joval tobbet mint az sg egesz iro-garnituraja..
  • Ajnasz #5
    Egy hónapja lecsengett történetről volt itt most szó. A web, a világ ennél azért gyorsabban változik..
  • WinG #4
    örülnénk, ha az ország haldokolna úgy, mint a microsoft :D
  • kicsizoz #3
    Végre egy értelmesebb írást is olvastam it! :)