Berta Sándor

Egyelőre nem lesznek al-kaidás támadások?

Több szakember is kétségbe vonta az amerikai belbiztonsági minisztérium azon értesülését, miszerint az al-Kaida egyik társult csoportja arra szólította fel a híveit, hogy folyamatos támadásokkal bénítsák meg a tőzsdével és általában a gazdasággal kapcsolatos amerikai oldalak működését.

Mint ismeretes, az internetes támadások veszélyére ma reggel figyelmeztetett az amerikai belbiztonsági minisztérium, amelynek képviselői közölték, hogy ezúttal nem közvetlen fizikai veszélytől, hanem internetes támadásoktól, összehangolt vírusakcióktól tartanak az Egyesült Államokban, amelyek elsősorban a gazdasági oldalak és szervezetek ellen irányulnának. A német titkosszolgálatok azonnal jelezték, hogy semmilyen információjuk nincsen ilyen támadásokról.

A szakemberek szerint elsősorban figyelemfelkeltésről lehetett szó, hiszen nem minden al-kaidás oldal üzemeltetője tartozik a terrorszervezet kemény magjához. A legtöbb ilyen portált szimpatizánsok működtetik. Persze érthető, hogy a biztonsági szerveknek világszerte komolyan kell venniük minden fenyegetést és nem véletlenül alkalmazzák - 2001. szeptember 11., a madridi és a londoni merényletek óta - a jobb félni, mint megijedni elvet. A kérdés sokkal inkább az, hogy az al-Kaida hackerei valóban képesek-e egy olyan komoly online csapásra, amellyel megbéníthatnak jelentős rendszereket, tönkretehetnek erőműveket vagy gátakat.

"Nem véletlen, hogy sikeres támadásokra eddig nem került sor, hiszen például egy bank vagy egy minisztérium rendszere jól védett. Persze ettől még lehetséges például megtámadni a New York-i tőzsde rendszerét, de nem lenne érdemes és nem lenne sok értelme. Hiszen annyi biztonsági másolat van, hogy nem sokáig szünetelne a kereskedés és hamarosan újraindulhatna a forgalom" - jelentette ki Magnus Kalkuhl, a Kaspersky számítástechnikai biztonsági cég német szakértője.

"Ráadásul egy komoly rendszer megtámadását meg is kell előre tervezni. A támadóknak például tudniuk kell, hogy milyen operációs rendszereket és más szoftvereket használnak az adott intézmény számítógépein és hogy ezek a számítógépeik hol és hogyan csatlakoznak a hálózatokhoz. Egy ilyen csapás kivitelezése háttérinformációk nélkül lehetetlen, éveken át tartó előkészületeket igényel és senki sem lenne olyan hülye, hogy előre bejelentse" - tette hozzá a szakember. "Nem láthatunk a kulisszák mögé. Lehet, hogy megvásárolják a tudást vagy a hackereket, például a kínaiaktól, akik egyáltalán nem ügyetlenek ezen a területen. Az amerikaiak is azt feltételezik, hogy számos korábbi támadás és akció mögött kínai (zsoldos) hackerek állhatnak" - vélte Daniel Bachfeld, a német c't online magazin munkatársa.

Az al-Kaida tagjai és az iszlám hackerek eddig főleg rosszul védett, vagy kisebb oldalakat támadtak. Magnus Kalkuhl azonban sietve leszögezte, hogy egy portál megszerzése azonban még nem jelenti azt, hogy automatikusan hozzáférnek a fontosabb rendszerekhez is. A jól védett hálózatok még egy képzett támadó dolgát is megnehezíthetik vagy akár az akció végrehajtását is lehetetlenné teszik. Ettől függetlenül az biztos, hogy ha nem is ma, vagy a következő hetekben, de komoly, egyre növekvő fenyegetést jelentenek ezek a támadások. Egyes oldalakon ugyanis már arab nyelvű, képekkel illusztrált, a vállalkozó kedvű hackereket akár lépésenként végigvezető leírások is vannak.

Fuad Husszein jordán al-Kaida szakértő is megpróbált ezekre a kérdésekre választ kapni a szervezet vezetőitől Az al-Kaida második generációja című könyvének írásakor. Annyit sikerült kiderítenie, hogy körülbelül 2010-től a kiberterrorizmus már valós fenyegetés lehet. S abban valóban nem kételkedhetünk, hogy az al-Kaida vagy más terroristaszervezetek nem fognak habozni kibertámadásokat végrehajtani a céljaik eléréséhez.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Morden23 #3
    Durva ez az Al-Kaida. Először tornyot bontanak, utána meghekkelik a májszpészt. Istennek hála nem sikerült nekik, nincsen vége a világnak...
  • AgentKis #2
    Micsoda veszélyek. Most bezzeg senkinek sem jut eszébe betiltani mondjuk pl. a TCP-IP-t. Pedig itt nem egy lövöldöző kamaszról van szó.
  • Commandante #1
    az álkáida támadás érdeklödés hiányában elmaradt