Berta Sándor

Csökkent a Firefox piaci részesedése

A legnépszerűbb alternatív böngészőtől az Internet Explorer hódított el felhasználókat.

Idén július óta az Internet Explorer piaci részesedése 2,8 százalékkal nőtt és elérte a 85,85 százalékot - derült ki a Onestat.com piaci elemző cég legfrissebb felméréséből. Ezzel szemben a Firefoxnál ez az érték 1,44 százalékkal csökkent és jelenleg 11,49 százalék.

Hasonló eredményeket volt kénytelen elkönyvelni az Apple Safari is, amelynek korábban 1,94 százalékos piaci részesedése volt a böngészőpiacon, jelenleg azonban már csak 1,61 százalék. A Firefox ugyanakkor az Egyesült Államokban megtartotta pozícióit, hiszen az Internet Explorer 80,77 százalékos piaci részesedése mögött, továbbra is stabilan a második 14,88 százalékos értékével.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Dj Faustus #26
    "mikor azt mondtam, "nekünk", azt a felhasználókra értettem, nem pedig egy társadalmi rétegre"
    Azért emeltem ki e társadalmi csoportokat, mert számukra még inkább fontos az információk platformfüggetlen közvetítése.

    "Annyira tudtam, hogy a html kód plainben fog megjelenni... fordítsd le magadban :)"
    Fórumvédelem - BBCode, de interpretálni tudtam...
  • bmagyarkuti #25
    Annyira tudtam, hogy a html kód plainben fog megjelenni... fordítsd le magadban :)
  • bmagyarkuti #24
    DjFaustus,

    amikor azt mondtam, "nekünk", azt a felhasználókra értettem, nem pedig egy társadalmi rétegre, elvégre nem tudhatod, hogy vak, gyengénlátó, mobilról internetező vagy esetleg meleg vagyok-e... :)

    Öhm, naja, tényleg az Adobe fejleszti, ettől függetlenül készülhetne Linuxos verzió (készül <a href="http://weblogs.macromedia.com/emmy/">is</a>, csak arra hoztam fel egy példát, hogy igenis lehetséges a platformok kiszorítása).

    A Microsoft azonban finoman szólva is használja az előbbi módszert: ezt a célt szolgálja a wma, wmv (minden, ami windows media) bevezetése, az active X, illetve a <a href="http://index.hu/tech/szoftver/jpg0525/">jpeg elleni támadás</a> is.

    Nyilvánvaló, hogy minden programnak van hibája, ugyanúgy épülnek fel, előbb utóbb szétcsúszik a programmag és a felhasználói felület. Senki nem mondta, hogy a Firefox tökéletes, én már azt sem mondom, hogy használhatóság, felhasználói élmény meg miegymás szempontjából jobb, mint az IE7 (bár még mindig jobbnak érzem). A hetes verzióra egyébként a standardkompatibilitás is nagyot növekedett.

    Sokakkal ellentétben viszont elolvastam az IE-ben a licencszerződést. Na az nem tetszik. Meg hát nincs is Internet Explorer az operációs rendszeremre :)
  • Dj Faustus #23
    "a web meg tényleg platformfüggetlenül jó... nekünk"
    Meg a vakoknak, látássérülteknek, mobillal internetezőknek (ugyanazt a tartalmat olvashatják ők is, nincsenek megkülönböztetve, esetleg kirekesztve).

    "Ezzel most sem állnak rosszul: pl Linux alá a 7-es a legújabb flash-player,"
    Azt nem a Microsoft fejleszti, hanem az Adobe - másik állatfajta.
    De abban igazad van, hogy a modernebb flash tartalmak csak Windows/Mac alatt érhetőek el - ez Windows platform esetén előnyt jelent.

    "nem arról az egy nyamvadt memory leak-ről, ami megvan IE-ben is"
    Csak azért hoztam fel példaként, hogy rávilágítsak: minden böngészőnek megvan a maga hibája.
  • bmagyarkuti #22
    DjFaustus, remélem, h igazad van, merthogy én is Linuxot használok, szóval rám nézve igen kényelmetlen lenne, ha nem lehetne vele webezni.

    Az ie7 valóban gyengébb, ha a webstandardok támagtásáról van szó (webfejlesztőként tapaszataltam), de ezt az átalgos felhasználó nem érzig, sőt pluszfunkcióként éli meg, hiszen a standardokkal nem kompatibilis, ie-re optimalizált oldalak is jól megjelennek.

    Értelmes webfeljesztő valóban valid kódra törekszik, a web meg tényleg platformfüggetlenül jó... nekünk. A Microsoftnál viszont arra törekednek, hogy Windows-alapúvá tegyék. Ezzel most sem állnak rosszul: pl Linux alá a 7-es a legújabb flash-player, amivel az oldalak nagy százaléka már most sem enged fel. Hogyha webtartozékká válik az IE (ahogy az már egyszer majdnem megtörtént), azzal a web windowsalapúvá válik. És mivel az IE7 jó úton halad e felé, a web sem áll távol a windowsalapúságtól.

    És erről kéne vitatkoznunk, nem arról az egy nyamvadt memory leak-ről, ami megvan IE-ben is, csak az kiszervezi maga alól, mert nem lehet megkülönböztetni futó processek között az oprendszertől...
  • Dj Faustus #21
    "azt a nyamvadt e betűt ismerik internetként"
    Mert az átlagfelhasználók használják a számítógépet, nem a telepítésével, karbantartásával törődnek (ezt nem tanítják az iskolákban) - amivel az informatikusok (vagy hozzáértőbb felhasználók) foglalkoznak.

    "Az IE egy lassú,...,instabil"
    Hm, Firefox memory leak?
    No meg biztos hogy gyorsabb?

    "pop-up engedélyező"
    IE 6.0 SP2-ben van már popup blokkoló.

    "semmi bajom nem volt vírusokkal"
    Vírust bármelyik böngészővel le tudsz szedni, hisz futtatható állományokon keresztűl remeken terjednek.

    "pop-up-okkat"
    Azért a Firefox popup blokkolója sem teljes - Flashből is lehet popupot generálni.

    "Firefox 2 RC2"
    Hiába remek böngésző:
    1. ha még nem a teljesen stabil, végső kiadás
    2. ha még kevesebben használják, mint az előző változatokat (lásd: az átlagfelhasználók nem értenek a telepítéshez, lassabban reagálnak a frissítésekre; másrészt az előző pontban említett ok miatt)
    3. ha van nála elterjedtebb böngésző - amire kell fejleszteni

    "beépített extrájával
    Melyikben volt előbb XMLHttpRequest: a Firefoxban, vagy az IE-ben? Megoldás: az IE-ben.
    Melyik böngészőben volt először tabbed browsing? Nem a Firefoxban.

    Kedves Péter, szóval ha valami ellen/mellett kívánsz érvelni (bármennyire is jó dologról van szó), támaszd alá megfelelő dolgokkal, különben hiteltelen leszel.
  • Petys #20
    Neharagudjatok, ezzel most lehet hogy sok embert meg fogok sérteni, de MÉG KI AZ AZ IDÓTA BAROM AKI IE-T HASZNÁL ÉS MÉG ÉRVELNI IS MER MELLETTE?!
    Nem tudom megérteni miért ennyire lusták és idóták az emberek hogy csak azt a nyamvadt e betűt ismerik internetként! Az IE egy lassú, randa, instabil, pop-up engedélyező, Microsoftos fos! Amióta ismerem a Firefox-ot, semmi bajom nem volt vírusokkal, lefagyással, pop-up-okkat és már szinte elkényelmesedtem a sok beépített (és beépíthető :D) extrájával. Aki még mindig IE-t használ, az próbálja ki a Firefox 2 RC2 (hamarosan jön a teljes, de én ezt már szinte teljesként használom )
    Aki meg IE-fan (az elég bátor) az meg legalább nézze meg ezt a pici FF-et népszerűsítő mókás videót Wheeeeeeee
    Firefox 2 - Spread the fire
  • Dj Faustus #19
    "A helyzet az, hogy az ie7 le fogja nyomni a Firefoxot."
    Az IE7 valószínüleg negyobb részesedést fog elérni mint a FIrefox, de lenyomni teljesen nem fogja.

    "Ugyanazt tudja, csak jobban integrálva van"
    Mint előzőleg említettem, webes nyelvekből kevesebbet tud.

    "Linux meg Mac alatt pedig nem lehet majd netezni, mert mindig csak egy Download IE felirat jelenik majd meg."
    Ez nem fog megtörténni, ugyanis értelmes webfejlesztő böngészőfüggetlen, (és valid) kódolásra törekszik. Másrészt a web platfomfüggetlen dologként működik hatékonyan.
  • bmagyarkuti #18
    A helyzet az, hogy az ie7 le fogja nyomni a Firefoxot.

    Ugyanazt tudja, csak jobban integrálva van, plusz mindenki azzal lesz tele, hogy jaj, ez már egy kis sziget Vista az XP-ben, meg egyébként is, minek a hülye Firefox.

    Után a Microsoft megint öt évig hozzá sem nyúl, tök mindegy, hogy közben mennyit fejlődik a html nyelv, és persze azért sem lesz belőle elérhető Mac-es vagy Linuxos verzió.

    És az elvagyokazéncukiegyszerűiemmel userek meg boldogan klikkelgetnek a szétszpájverelődött gépükről, Linux meg Mac alatt pedig nem lehet majd netezni, mert mindig csak egy Download IE felirat jelenik majd meg.
  • wOlFbYTe #17
    Korábban már előtted írták, hogy miért. Az IE weblap-értelmező készlete egyedi kódok felismerését is beleágyazta a standard hypertext markup language fölé. Ez azt eredményezte, hogy böngészőspecifikus kódokat kezdtek el gyártani és a metadatában megjelölik hogy milyen böngészőhöz javasolják a lap megjelenítését.
    Pontosan ezért nem működik sok site IE-től eltérő klienssel, mert azok többsége a szabvány html kódra lett felhúzva nagyon helyesen és nem emésztik meg az IE hülyeségeit a forrásból. Most hogy erősödik az alternatív böngészők piaca, a neves honlapfejlesztő cégek (nem az otthoni sufnituning max 4-5 fős vállalkozásokra gondolok) platformfüggetlen, szabványos kódokra épülő honlapokat gyártanak, amit bármivel meg tudsz nézni és ugyanazt kapod vissza. Ezt kellene követni mindenkinek.

    Az Internet Explorer 7-hez annyi hozzáfűznivalóm van hogy hivatalos Vista betatesterként eleget szívtam vele, sokkal kevesebb honlapot képes normálisan megjeleníteni pont a framek miatt helyesen, mint mondjuk a Firefox ;) Próbálj felmenni Vista RC2-höz mellékelt friss IE-vel mondjuk iwiw üzenőfalára és meg fogsz lepődni a látványtól :)