Figyelőnet

ADSL telefonköltség nélkül

Jön a telefon-előfizetés nélküli ADSL, élezve az egykori monopol telefontársaságok és az alternatívok közötti versenyt.

Számos ügyfél költői kérdésnek tarthatta, amikor a GTS-Datanet Kft. nemrég arról faggatta, hogy mennyire ért egyet a következő állítással: "A háztartásunkban csak azért van vezetékes telefon, mert az ADSL internetezéshez szükséges". A jelenleg 22 ezer szélessávú internetes lakossági ügyféllel rendelkező távközlési társaságnál a válaszadók 68 százaléka teljes mértékben, vagy részben egyetértett a felvetéssel. A piackutatásra természetesen nem véletlenül került sor, a cég ugyanis pont arra készül, hogy ezeket az előfizetőket „megszabadítsa” a telefonvonal fenntartásáért fizetett havidíjtól.

Első hallásra nehéz elképzelni, hogy a háztartásba vezető telefonvonalon keresztül internetezni lehessen anélkül, hogy a vonal tulajdonosával (az ország 81 százalékában ez a T-Com) szerződéses viszonyban kellene lenni. A megoldás logikája azonban nem bonyolult. A háztartásból a telefonvonal a földrajzilag legközelebb eső telefonközpontba fut be, ezt a vonalszakaszt helyi huroknak nevezik. A GTS-Datanet ennek használatát kibérli a tulajdonostól (mivel kezdetben csak Budapesten nyújtja a szolgáltatást, ez tipikusan a T-Com lesz), a központba pedig betelepíti a saját hardvereit, amelyek innentől kezdve a teljes távközlési kapcsolatot átirányítják a saját hálózatába.

Így tehát teljes egészében át tudja venni az előfizető kiszolgálását. Eddig nem ez volt a gyakorlat, hiszen az ADSL-szolgáltatók nem vették át a helyi hurkokat, csak bizonyos központi helyeken kötötték össze a hálózataikat, és a telefoncégek nagykereskedelmi ADSL termékeinek viszonteladói voltak.

A helyi hurok bérlésének kézenfekvő előnye, hogy ettől kezdve az átvevő szabadon határozhat meg minden díjat. A konkrét esetben a GTS-Datanet az egyszerűség kedvéért egyetlen díjat számláz majd ki, amely az ígéretei szerint a legolcsóbb ADSL kapcsolatnál - hűségnyilatkozattal! - havi 5 ezer forint körül lesz. A cégnek a beszedett összegből a helyi hurok bérleti díja fejében vonalanként havi 2700 forintot ki kell fizetnie a T-Comnak, míg a fennmaradó összeg fedezi az internetes kapcsolat költségét és a társaság nyereségét.

Kezdetben csak Budapesten, a város 80 százalékán valósul meg az elképzelés, jövőre további 40 városban, vagyis az ország előfizetőinek 25 százaléka számára - Budapesten szeptembertől, a vidéki bevezetés 2007-től. Elsőként csak a GTS-Datanet jelenlegi ADSL előfizetői rendelhetik meg, akkor is, ha még nem járt le a hűségnyilatkozatuk. Később bárki, akinek a cég ki tudja építeni a szolgáltatást, és nincs más társaságnál érvényben lévő hűségnyilatkozata.

Az előfizető pedig azt tapasztalja majd, hogy gyakorlatilag változatlan marad az ADSL-ért kifizetett havidíja, ám nem kell a telefonvonal "rendelkezésre állásáért" még a telefoncégnek is külön fizetnie. Ráadásul a GTS-Datanet bevet még egy trükköt: havi előfizetés nélkül nyújt telefonszolgáltatást azoknak, akik ezt kérik. Persze a telefonálás nem ingyenes, hanem percdíjas, de az ügyfelek megtarthatják eddigi telefonkészülékeiket is, így végképp az az érzésük támadhat, hogy az eddigi fix havidíjjal csökken a rezsiköltségük.

Érdekesség, hogy a GTS-Datanet ebben a konstrukcióban nemcsak azon keres, ha az előfizető kezdeményezi a telefonhívásokat, hanem azon is, ha fogadja. Mivel ugyanis átvette a helyi hurok felett a hatalmat, ha azon keresztül hívásokat juttat célba, azért percdíjat kérhet azoktól a telefoncégektől, ahonnan a hívást indították. Mindezek után felmerül a kérdés, ha a helyzet ennyire rózsás egy alternatív távközlési cégnek, akkor a GTS-Datanet miért nem szolgáltatott ezzel a módszerrel eddig? Nos azért, mert a helyi hurok kibérlésének havidíja 2003-ban még majdnem 3500 forint volt, másrészt a telefonközpontokba való betelepülés költsége is vaskosabb volt a jelenleginél. Vagyis nem érte meg, illetve az alternatív cégek nem tudtak megfelelő mennyiségű pénzt invesztálni a kiépítésbe.

Természetesen a T-Com és a többi telefontársaság nem önszántából, hanem a törvényi kötelezettségeinek eleget téve ment lejjebb az áraival. A GTS-Datanet Budapesten 28 telefonközpontba települ be, hogy a város előfizetőinek 80 százalékát elérje, és erre 1,1 milliárd forintot költ. A vidéki terjeszkedés költsége 10 milliárd forintokban mérhető. Ugyanakkor a helyi hurok bérleti díja a várakozások szerint még az ősszel 2000 forint közelébe csökken, ami további cégek hasonló szolgáltatásainak megjelenéséhez vezethet.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • klastrom #9
    Kurva t-geci ....
  • MasOyama #8
    De jó. Most 1800 Ft a havi előfizetésem. (minimál csomag), ha lemondom, akkor kibérelhetem 2700 Ft-ért? :)
  • Cat #7
    utána neked azt azért ugyanugy be kell fizetned a datanetnek, mert áthárítja rád (nem tehet mást)
  • Sun1 #6
    "Az alap bázis díjcsomag a tékomnál 3400 Ft. Ehelyett 2700-ért odaadja a nagykernek, és nem lesz semmiféle számlabehajtási és ügyfélgondja."

    De nem te fizeted, hanem aki bérli a hurkot. És mivel nem kell telefonszámlát fizetnem ezután leugrik a havi internetkölségemből 3200 Ft- nekem azért ez csökkenés.
  • Cat #5
    nem éri meg, de a szabályozó hatóság (NHH) kötelezi rá. Persze lehetne gyorsabban is csökkenteni...
  • pbanfa #4
    Azt még mindig nem értem, hogy ez miért éri meg a magenta nagyúrnak???
  • shabba #3
    2412Ft a teljes hurok bérlet díja(így szolgáltat Pantel, Actel és idővel majd GTS-Datanet is), a részlegesé meg 1002Ft(TvNet szolgáltat így). Ez nettó díj, a Felező csomag ami 3210Ft-ba kerül meg bruttó mivel az végfelhasználói ár.

    Egyébként 2 éve a teljes hurok bérlet úgy emléxem valami 25xxFt volt, a részleges meg 12xxFt.

    Teljes hurok bérletnél a rézkábel teljes spektrumát kibérli a szolgáltató így mint hang mind adatszolgáltatást nyújthat rajta. Az árak igazából az határozza meg üzletileg mennyit ér az a rézkábel. Ha egy kábeldobra feltekerve egy raktár mélyén hever pár km rézkábel az nem ér annyit, mint az a kábel ami le van fektetve úgy hogy az egyik vége a telefonközpontba a másik az előfizetőknél végződik.

    Ha az alternatív szolgáltató maga fektetné le azt a kábelt akkor ritka telepítési sűrűség mellett annak olyan irgalmatlan költsége lenne hogy üzletileg nem bevállalható, több évtizedni bérleti díj olcsóbb mint kábelt fektetni. Ha viszont sok előfizetőhöz nagy területen fektetne új kábeleket a szolgáltató, akkor a fajlagos költséges már jóval kisebbek lennének viszont az össz beruházás költsége olyan nagyságrendben mozogna amit egy kis cég pénzügyileg nem biztos hogy megengedhet magának.

    Azért a hurokbérlet olcsóbb árakat hoz. Gondolj csak a Pantel vagy az Actel nemrég elindul szintén teljes hurokátengedéssel kialakított lakossági csomagjaira, ahogyan majd a GTS-Datanet is fog szolgáltatni.

    Pl. egy Pantel 2Mbps/512kbps-es csomag 7 ezer + hozzá 2300Ft a telefonvonal ami belföldi vezetékes számok felé egész nap ingyenes telefonálást biztosít. Ez összesen 9300Ft.

    Ugyanez egy Tíonlány 2Mbps/192kbps-es Multimédia csomaggal ami 12000Ft és egy hasonló telefonos szolgáltatást kínáló Favorit Non Stop Plus csomaggal ami 6000Ft összesen 18000Ft-ba kerül. És az csak Tíkom-Tíkom irányba ingyenes míg a Pantelé az összes belföldi vezetés irányba. Ráadásul a favoritra 14 hónapos automatikusan megújuló hűségszerződés van, míg a Pantelé 12 hónap után határozatlan idejűvé válik.

    Szóval kedvezőbb kondíciók mellett közel féláron kapod a szolgáltatást Panteltől míg az eddigi Tí-s párosítással. Ez szerintem elég drámai csökkenés.

    A Datanet esetében lehetett olvasni olyanról is hogy talán bepróbálnak egy 5-6ezres árszintű belépő csomagot ami kompletten lenne ennyi. Ez már azért elég kedvező. Idővel a többi szolgáltató is fog majd ilyeneket kínálni csak először nem érdekük rögtön ilyennet nyitni mert túlzottan lerontaná a bevételeiket. Első körben olyanoknak adnak szolgáltatást aki hajlandók megfizetni egy bizonyos költségszintet, és ha már érezhetően fogynak az ilyen előfizetők akkortól érdemes bepróbálkozni egy alacsonyabb árú termékkel is.
  • Ghilette #2
    Az alap bázis díjcsomag a tékomnál 3400 Ft. Ehelyett 2700-ért odaadja a nagykernek, és nem lesz semmiféle számlabehajtási és ügyfélgondja. Ez nem az a drámai csökkenés, amire vártunk...De a főcím megint jól sikerült!
  • Robko #1
    Ez így kitűnő lesz, végre megszűnik a t-com havi előfizetése, és még is megtarthatom a telefont számommal…