Tóth Kristóf

32"-os LG LCD TV ismertetője

Ugyan a Samsung még próbálkozik a hagyományos katódsugárcsöves tévék feltámasztásával, de a jövő egyértelműen az ultravékony technológiáké. Egy 81 centis képátlójú LCD kijelző vendégeskedett nálunk.

A sokéves kemény versenynek köszönhetően a CRT monitorok kora már letűnt, a gyártók már szinte nulla nyereséget realizálnak az ilyen kijelzők előállításán. Egy januári felmérés szerint az idén eladott termékek 80%-a már LCD lesz, a gyártók folyamatosan zárják be a gyárakat, és állnak át a folyadékkristályos technológiára. Ezzel párhuzamosan az LCD és plazmatévék ára meredeken zuhan, egyre inkább megfizethetőbbé válnak az átlagfogyasztók számára is. Az új technológiának persze vannak hátrányai a katódsugárcsöves tévékkel szemben, de mára ezek majd mindegyikét sikerült megoldani. Ilyen a láthatósági szögtartomány növekedése, a színmélység javulása, vagy a képfrissítés megfelelő értékűre gyorsítása.

A tesztelésre kapott LG 32LX2R egy 81 centis képátlójú darab, a gyártó termékskálájának egyik felsőkategóriás terméke. Az elegánsan vékony kijelző méltóságteljes fekete kávát kapott és az alján lévő LG logó is meglehetősen visszafogott. A készülék bal felső sarkában büszkén feszít a HD Ready matrica, de persze nem csak felbontása, hanem számtalan egyéb funkciója is figyelemre méltó. A hatalmas kijelző meglepően könnyű, tömegének legnagyobb részét a forgatható és lecsatolható talp teszi ki. Emiatt súlypontja nagyon alacsonyan van, szóval nem kell aggódni, hogy ledől, és lelökni is csak szándékosan lehet. A talp emellett leszerelhető, és a tévé a falra (vagy mint egy reklámban, a plafonra) is rögzíthető.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A kezelést egy vaskos nyolcnyelvű könyv ismerteti, melyben sajnos nincs magyar nyelv, viszont a forgalmazó mellékeli azt egy CD-n .pdf formátumban, illetve külön kérés esetén ki is nyomtatják. Ez azért is elengedhetetlen, mert a készülék funkciókban gazdag, rengeteg a beállítási lehetőség, a menüben sok a gyártó marketingesei által kitalált rövidítés, amikről alaposabb átolvasás nélkül fogalmunk sem lesz. Használatba vétele egy gyors átlapozás után elkezdhető: automatikája a csatornákat pár perc alatt beállítja, nekünk utána már csak pakolgatnunk kell a megfelelő, általunk megszokott helyekre, és élvezhetjük is a látványt.

Az 32LX2R (a Sony Bravia vagy a Panasonic Viera márkaneve mennyivel profibb...) számtalan forrásból képes jelet fogadni: antenna, kábeltévé, S-Video, két Scart aljat, DVI port a számítógéphez és HDMI a nagyfelbontású multimédiához. Utóbbi szabványnál a hang- és képjeleket egyazon kábelen keresztül továbbíthatjuk, leegyszerűsítve a külső vezetékelést, de jelenleg még kevés külső eszköz támogatja. Jelentősége később a HDCP másolásvédelmi eljárás bevezetése után nagymértékben nőhet. Az 1366x768 képpontos panel reakcióideje a legjobb monitorokéval egyezik meg, mindössze 8 ms, azaz sportesemények közvetítése alatt sem húznak a gyorsan mozgó tárgyak látható csíkot. Láthatósági szöge hatalmas, 178 fok, azaz oldalról nézve is megfelelő képet nyújt. Mivel a számítógép mellé raktam, hosszú időn át volt szerencsém ezt kitapasztalni, és nyugodtan állíthatom, hogy az LCD technológia egyik legnagyobb negatívumát sikeresen küzdötték le a mérnökök.

Mint a felbontásából látható, a készülék képes a High Definition adások megjelenítésére, ami jelenleg sajnos hazánkban csak az Antenna Hungária kínálatában élvezhető (ígéretek szerint ősztől a UPC is lépni fog ezen a téren). A képminőség kitűnő, geometriai hibának nyoma sincs, a képélesség tökéletes. De talán épp ez a legnagyobb hibája is: míg a CRT kicsit elmossa a képet, addig ez a kijelző tökéletesen megmutatja az apró zavarokat is. Látványos a különbség a számítógépes grafikával készített reklámok és az emberi arcok, mozgás között. Míg híradó közben a beszélő fej mellett és alatt megjelenő ábrák tűélesek, képük tiszta és egyenletes, addig a bemondón látható a képzaj. Ez természetesen a kábeltévé hibája, nem a tévé tehet róla, és digitális sugárzásnál (pl. UPC Direct) ilyen nem létezik.

Az ilyen problémáknak a gyártó is tudatában van, éppen ezért építettek bele többfajta képjavító áramkört (XD, ACM - előbbi hatását egy demó keretében mi is megnézhetjük egy függőlegesen osztott képernyőn), és a tévécsatornáknál egyéni színprofilokat is beprogramozhatunk. A PIP (kép-a-képben) technológiával két forrásból két jelet egyszerre is meg tud jeleníteni. A kiskép méretét és pozicióját kedvünkre tologathatjuk, és persze akár két azonos ablakot is beállíthatunk. A források közötti váltás csak egy gombnyomás. Nagy fényereje némileg kompenzálja az LCD-technológia azon hibáját, hogy a fekete nem tökéletesen fekete - egy sötét szobában egy sci-fi űrfelvétele meglepően bevilágítja a szobát.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A hang természetesen sztereó, két 10 wattos hangszorót építettek bele. A speciális jellemzők közül kiemelném a hangerő normalizálását - aktiválva a csatornák közötti kapcsolgatás közben előforduló jelenség, az eltérő hangerő kiegyenlítődik. Persze aki egy ilyen drága tévét vesz, bizonyára házimozizásra is használni szeretné - a panel bal hátsó részén vannak az erre szolgáló csatlakozók. Az LCD tévé nagy tudásához képest a távirányító meglepően puritán, egyáltalán nem túlzsúfolt, és mégis minden szükséges gomb rajta van. Apróbb hibaként említhető, hogy csatornaváltáskor meglehetősen sokat gondolkodik a tévé, 2-3 másodperc is eltelik, míg megjelenik az adó képe.

A tévé hatalmas felbontása lehetővé teszi a teljes értékű számítógépes felhasználást. Ma már az alsókategóriás videókártyákon is több kimenet van, azaz egyszeri összedugás után később sem kell a rendszert megbolygatnunk. Aki eddig monitorán nézte a letöltött videókat, annak hatalmas élmény lesz a fotelben elnyúlva élvezni a műsort, arról nem is beszélve, hogy a játékkonzolok híveinek egyenesen kötelező egy hasonló készülék.

Mint a fentiekből kiderülhetett, nehéz szívvel adtuk vissza a tévét. Ugyan a hazai adásokhoz tudása pazarlásnak tűnhet, de DVD-nézésre, házimozizásra tökéletes, és akár a számítógép monitoraként is kiválóan megállja a helyét. A HDTV-adásokat sajnos még nem tudjuk kihasználni rajta (az első fecske a német előfizetéses csatorna, a Premiere lesz, mely HD felbontásban fogja vetíteni a focivilágbajnokságot), de tekintve, hogy a videókártyákkal vagy a processzorokkal ellentétben az ember a tévéjét nem cserélgeti évente, van értelme értékálló darabot vásárolni.

Ára bár magasnak tűnhet, a konkurenciához képest nagyon baráti, és egy hozzá hasonló felbontású plazmatévé ára egymillió forint körül van (ne feledjük, a szórakoztatóelektronikai áruházakban kínált olcsó plazmatévék mindössze 852x480 képpontot tudnak megjeleníteni!). A forgalmazó kínálatában persze vannak egyéb tipusok is, az 50 centistől egészen a 94 centis LCD tévéig, illetve 106 centis képátlójú plazma is akad.

A cikk megjelenését a Mistral Computerworld támogatta. A 32LX2R bruttó ára Mistral szaküzleteiben bruttó 319 999 Ft.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • benso #71
    Erre nagyon kíváncsi leszek. :) Biztos nem lesz túl olcsó.. Nálam már az otthoni 3D is nagyon durva, mit találhatnak még ki? :D
  • rebimano88 #70
    Lg most valami nagyon fog újítani, fb-on ment 1 játékuk, ahol meg lehetett tippelni, hogy milyen lesz az új generációs tv-jük, nem tudom hogy mit fog tudni, de biztos brutál lesz, helyedben megvárnám azt.. :)
  • benso #69
    Nagy dílemában vagyok, hogy Lg vagy Samsung készüléket válasszak, szerintetek melyikkel járnék jobban?
  • narumon #68
    Nincs lakásbiztosításod? Annak fedeznie kellene a költségeket. (Azaz ki kell cserélni az egész tévét úgy ahogy van)
  • blondy7 #67
    Sziasztok!!!!Nekem az lenne a problémám, hogy kb. 1 hónapja vásároltam egy LG 32LV3400 as Lcd tv-t. Kb. 2 hete a lakás vezetékeiben túlfeszültség keletkezett villámcsapás miatt. Ennek következtében a Tv tápegységpanelét tönkretette. Azóta a készülék használhatatlan. Valaki esetleg meg tudná nekem mondani, hogy ez a tápegység mennyibe kerül, ha én újonnan szeretném megvásárolni. Azért fordultam a segítségetekhez, mert sehol nem találok olyan weboldalt ahol találnék ilyet. Válaszotokat előre is köszönöm!!!!!!!!
  • timbu21 #66
    Elektro outlet -ben vásárolt LG 750 LCD tv 1 hónap után elromlot.Működés közben elkezdett ki - be kapcsolni,nem reagált a távszabályzóra és a power gombra sem,csak a hálózati kábel kihúzásával lehetett kikapcsolni,ezután viszont nem kapcsolt be.Egy hét múlva visszavittem a boltba,ahol félóra múlva visszahívtak,hogy a készülék működik.hazavittem majd újabb két hét elteltével előjött ugyanaz a hiba,most már 5 napja ki van kapcsolva ( áramtalanítva,antenna )időnként megpróbálom bekapcsolni de továbbra is csak villog a készenléti led.Tud valaki segíteni ?!!!
  • lcee #65
    2 évig néztem úgy a tv-t hogy szürke sáv volt oldalt, a szerviz menüben átváltottam feketére, de az LG persze nem segített, csak a GOOGLE :)
    És máig jó is a készülék, de holnaptól már egy G20-as panasonic-kal fogok tv-zni :)
    Ez a tv szerintem 2006-ban, ahhoz képest, hogy minden utánanézés után ezt vettem (ahol vettem ez volt meg egy nagyobb :D) elég jó választásnak bizonyult, mára már kissé elavult a technikája. Persze kis szobába továbbra is jó lesz...
    3 és fél év alatt semmi baja nem volt, úgyhogy elégedett lehetek.

    Gondoltam megosztom ezt itt mindenkivel, aki rátéved erre az oldalra :)
  • andras1974 #64
    lg 42lc25r lcd tv ,számitógépről 720p jelet kap,a sötét résznél fehér pötyök vannak.valaki tudna segiteni mi az oka.1080i 60 hz ír ki a tv 720p is ez van bluray filmet nézek tv v film hiba előre is köszi
  • tiac1910 #63
    Vásároltam egy LG32LH5000 tipusú tv-t. Egy hónapig bírta majd elromlott
    nem volt kép.Elvittem egy szakszervízbe már másfél hete ott van.
    Egy 190000ft-os tévétől hosszabb élettartamot vártam.
    Amíg működött super volt.
    B.Tibor
  • froberto1 #62
    Az előző beírásnál kimaradt, hogy hiányzik a magyar menü! Bocs