Napi Online

A muszlim országokban kedvelt a magyar mobil

A Külügyminisztérium nem tervezi, hogy a dán-arab konfliktus miatt egyes országokat vagy térségeket a nem javasolt, valamint a fokozott biztonsági kockázatot rejtő utazási célokat soroló listára vesz, és utazási tanácsokat sem szeretne megfogalmazni - mondta lapunknak Polgár Viktor, a tárca szóvivője.

A külügyi tárcának nem feladata a sajtóban megjelentek minősítése, kommentálása; a magyar alkotmány biztosítja a sajtó- és véleménynyilvánítás szabadságát; ugyanakkor a kormány nem azonosul olyan megnyilvánulásokkal, amelyek alkalmasak bármely nép, vallás követői érzéseinek, meggyőződésének megsértésére - jelentette ki Várkonyi László helyettes külügyi államtitkár, amikor hétfőn fogadta Hussein Moussawi libanoni nagykövetet. Moussawi a Budapesten akkreditált arab és iszlám nagykövetek tiltakozását fejezte ki a magyar sajtó által átvett karikatúrákkal kapcsolatban.

A magyar külgazdaság számára viszonylag kis hatással volna, ha romlana az iszlám országokkal való kapcsolat. A muszlim államokkal folytatott magyar kereskedelmi forgalom rendkívül koncentrált, mind az exportban, mind az importban 5-5 ország játszik fontos szerepet. A külügyi tárca adatai szerint közülük 25 országgal folytat Magyarország értékelhető mértékű kereskedelmet, ám sokkal csak néhány millió dollárt tesz ki az összforgalom. Az iszlám kereskedelemben 2004-ben az összevont magyar kivitel értéke 1,47 milliárd dollár, a behozatalé pedig 557 millió dollár.

A kivitel szerkezetében túlnyomó többséget tesznek ki a gépek, berendezések, valamint a feldolgozott termékek. A korábban nagy súllyal bíró élelmiszerek és járművek - alapvetően Ikarus autóbuszok, illetve vasúti eszközök - közül az élelmiszerek csaknem teljesen eltűntek, s a járműexport sem bukkan fel. Érdekesség, hogy a muszlim világ legnagyobb értékű magyar árukat felvevő piaca az Egyesült Arab Emírségek 590 millió dollárral, amelynek 95-97 százalékát a Nokia komáromi gyárában előállított mobiltelefonok teszik ki.

A magyar behozatal döntő részét energiahordozók - kőolaj és földgáz -, üzemanyagok, valamint textilipari termékek és kisebb részben élelmiszerek, déligyümölcsök adják. A tőkebefektetések egyelőre alacsony szintet mutatnak, a legjelentősebb magyar tőkeexport a Mol összesen 37 millió dollárt kitevő invesztíciója Kazahsztánban. Emellett néhány százezer dollár értékű turisztikai beruházást regisztráltak Egyiptomba. Ellenkező irányban a hozzávetőleg 50 millió dollárt kitevő magyarországi török befektetések adják a legjelentősebb tételt.

Az utazási irodák kínálatában nem akad olyan úti cél, ami egyelőre komolyan érintett lenne - többnyire Egyiptomba és Tunéziába szerveznek utakat -, így nem tudták megítélni, milyen hatása lehet a konfliktusnak a kiutazási kedvre.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!