Berta Sándor

Húsz éves az Amiga

Alig indult világhódító útjára a C=64, amikor a Commodore 1985. július 23-án bemutatta New Yorkban az Amiga 1000-et.

Stephan Slabihoud, a 8bit-Museum nevű online számítástechnikai múzeumot vezető szakember munkatársa szerint az Amiga 1000-re való váltás akkoriban olyan volt, mintha valaki egy bogárhátú Volkswagenről egy BMW-re váltott volna. Slasbihoud sorolja a technikai részleteket. "A C=64-esben lévő 6510-es 8 bites mikroprocesszort az Amiga 1000-ben a 16 bites Motorola Typ 68 000-es központi egység váltotta fel. Az integrált grafikai vezérlő 4096 szín megjelenítésére, míg az integrált audioegység négy csatornás digitális hang megszólaltatására volt képes.

A grafikus és hangképességeivel az Amiga 1000 a maga idejében minden addigi számítógépmodellt - beleértve a C=64-est is - lekörözött. Ráadásul nem hiányozhatott az animációk megjelenítésének képessége sem. Az Amiga 1000-nek volt még egy előnye a többi modellhez viszonyítva: képes volt a képernyőn úgy megjeleníteni a szöveget, ahogyan az kinyomtatva is látható lesz.


Amiga 1000

Bármennyire is sikeres volt az Amiga 1000 az átlagos otthoni felhasználók körében, a professzionális felhasználóknál azonban nem tudott hasonló népszerűségre szert tenni. Később megjelentek a C=64-est felváltó Amiga 500-as és az Amiga 2000-es modellek is. Utóbbi sokáig az MS-DOS és a korai Windows rendszerek konkurense volt.

"Az Amiga legnagyobb piacának az Egyesült Államok, Németország és Nagy-Britannia számított" - nyilatkozta a Netzeitung hírportálnak Dusan Zivadinovic, a c't informatikai magazin szakértője. A 8bit-Museum adatai szerint 1993 végéig csak Németországban 28 ezer Amiga 1000-es, 124 ezer Amiga 2000-es és 1,1 millió Amiga 500-as modellt adtak el.

Az Amiga és C=64 kultusz még napjainkban is virágzik. Számos helyen alternatív felhasználási céllal megtartották a mai számítógépekhez képest óriásnak és bumfordinak tűnő számítógépeket, így azok elkerülték, hogy a roncstelepen végezzék, mások pedig botkormányba építették. Sokaknak a mai napig ott áll a szekrény aljában egy Amiga, és így számos szoftver és emulátor készülhet a régi programok futtatására.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Ni Lovag #118
    Sziasztok!

    Egy olyan amigas játékot keresek,aminek a következő a leírása:
    Tankokkal kell játszani (összesen 8db) egy szüke terepen, fekete háttérrel.Van benne valmi spéci fegyver Desintegrator, de van benne Machin Gun, Laser,
    Bomb1- Bomb5. A kezelő felület a képernyő tetején volt (sok kis
    négyszögletű nyomógomb). A játék elején be kell vásárolni
    fegyvereket, és ha nyersz kapsz pénzt.Az a baj nem tudom a címét tudna valaki segíteni?
  • Caine #117
    Batlesquadroooooon!
    Mennyit nyomtuk haverokkal cooperativeban. Folyton felvettem előkük a powerupokat és a végén már meg akartak lincselni, pedig én csak a hangulatot akartam fokozni
  • Anubys #116
    Persze, hogy voltam... :)
  • Aramir #115
    Hmm... Tényleg, újra elolvasva a cikket, az egy idézet volt, és nem a cikkíró szavai.
    Viszont akkor eléggé szomorú, hogy egy olyan ember, aki egy ilyen honlapot vezet, ilyeneket irogat, mint amit a 107-es hozzászólásodban írtál.
  • dez #114
    Egyébként volt itt valaki a Csokonais partin? Én pár régi haverral kimentem. Csak sajnos jópár régi Amigás ismerős pont egy bizonyos Szittyózium táborban van, így nem tudtak jelen lenni.
  • dez #113
    Félreértések elkerülése végett, nem a cikkiróvan vitatkozunk, ő nem tehet erről, mindenhol így jött ez le, mivel egy nyilatkozatról van szó. Azzal vitatkozunk (nem folyamatosan), aki a nyilatkozatot tette. (Mellesleg nem tudom, minek szólt bele, amikor ők a 8-bites cuccokkal foglalkoznak, nem is szerepel az Amiga a webes múzeumukban. Talán csak ingyenreklámot akart. Az igazi Amigás website-ok gondolom ugyanúgy felhívták volna a sajtó figyelmét az évfordulóra, csak nem napokkal korábban, hanem pl. aznap.)
  • Aramir #112
    Hát, nekem aztán mindegy, vitázzatok nyugodtan :D
    Gondolom a cikkíró nemigazán programozhatott rajta, csak valahol olvasta, hogy 16 bites a proci, mert a legtöbb helyen így emlegetik, aztán ebböl indúlt ki.
    Lehet én is vitáznék vele a helyetekben, ha megírtátok neki a tévedését, és esetleg tapló módon válaszolt, vagy nemismerné be a tévedését.
  • dez #111
    Hát, figyu, te - mint írtad ugye - egyszerű felhasználóként, játékosként ezt nyilván nem érzed át igazán, mi értelme erről vitázni. Aki viszont programozott rajta, az kicsit máshogy áll hozzá, nem szereti, ha valaki a diplomájára hivatkozva megmásítja, elvitatja a múltját.
  • Aramir #110
    Hát ja. Annó én úgy leveleztem egy sráccal, hogy 1 db floppyn volt maga a WB1.3, zenelejátszó, hozzá némi .mod, egy szövegszerkesztő (nem komoly, csak olyan notepad féle :) ), meg jópár karakterkészlet, illetve két-három heti levelezésünk elmentve.
    Ezt a kemény 1 db DD-s lemezt postázgattuk oda-vissza :)
  • Aramir #109
    És nemlehetne 16/32 bitesnek hívni, vagy ha más nem, megszokásból maradhatna 16 bites elnevezés, mégha nemis teljessen helytálló. Mert gondolom teljes 32 bites megnevezés sem pontos, az csak a 68020-astól volt.
    A cikkben tényleg rosszúl írták le, amit meg írt neked az is pontatlan, de most ilyenen vitázni...