CW Számítástechnika

25 DVD tartalma egy bélyegen

A hagyományos mágneses vagy elektromos adattárolási módszerek helyett a Millipede technológia két mikrométer hosszúságú apró szilíciumtűk segítségével tárolja a kívánt információt polimer felületen.

A hannoveri CeBit kiállításon élőben is bemutatkozott az IBM vadonatúj adattárolási technológiája, amely segítségével négyzethüvelykenként több mint száz terabites adatsűrűséget lehet elérni. Az eljárás segítségével egy bélyeg méretű polimerfilmre akár 25 DVD tartalma is felírható. A hagyományos mágneses vagy elektromos adattárolási módszerek helyett a Millipede (azaz ezerlábú) technológia két mikrométer hosszúságú apró szilíciumtűk segítségével tárolja a kívánt információt polimer felületen. A mikroszkopikus méretű v-alakú karok végén található tűk a műanyag felületén létrehozott lyukak formájában tárolják a biteket.


A Millipede módszert az IBM a lyukkártyák nanotech változatának tartja. A lyukkártyától azonban abban is különbözik az új eljárás, hogy nem csupán adatok rögzítésére, hanem azok törlésére és újraírására is alkalmas. Az adatok rögzítése a tű hegyének felmelegítésével történik, majd a műanyag felületen így keletkezett lyuk később a fel nem melegített tűvel olvasható lesz. Minthogy a lyukak létrehozásakor a polimer nem párolog el, az anyag megolvasztásával ismét visszaállítható a lyukasztás előtti állapot, azaz a tárolt információ törölhető.


A CeBiten bemutatott eszköznek több mint 4 ezer apró szilíciumtűje volt, amelyek egy 64x64 milliméter méretű polimerfelületre írtak, illetve arról olvastak. A vásár átogatói egy mikroszkóp alatt tekinhették meg, hogyan mozog a tűk ezrei alatt a polimer film. Az IBM szerint a megoldás kitűnően alkalmazható mobil eszközökben, mint amilyenek a digitális kamerák, a mobiltelefonok, vagy akár a hordozható zenelejátszók. A technológia azonban még mindig kutatási fázisban és és legalább két évig nem is várható a kereskedelmi megjelenése - közölte az IBM.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dez #9
    Kíváncsi lennék, vajon ez vagy a bluray/hd-dvd lesz-e tartósabb... Már a sima DVD (írt) sem túl tartós, miközben a bakelitlemezek évtizedekig használhatók maradnak.
  • Tetsuo #8
    IBM rules!
  • noss #7
    Ha nem lesz gyors, akkor nincs értelme a nagyméretű tárolókapacitásának, szóval gyors lesz és kész. ;)
    Esetleg a tartóssága miatt lehet aggodalmaskodni.
    Mit csinál hidegben, mikor öregedik el az anyag, mittomén, stb. De ez legyen az ő gondjuk.
    Sokkal nagyobb tárolókapacitással rendelkező, de mégis rendkívül alacsony költségű technológiát már jóval korábban is feltaláltak már, de az (undorító)
    üzlet arról szól, h csak csepegtetjük a kapacitásnövekedést.
    (
    Volt vmi sportoló, aki 10 cm-t is javítani tudott a magasugrás világrekordján, amit ő tartott, de akkor csak egyszer fizettek volna neki. Nem véletlenül mindig csak 1 cm-t javított... ;)
    )
    Azaz mikor kerül ez a boltokba???
  • benli #6
    ez illyen eccerű van egy régi singerem asszem hozzápasszítok egy forrasztó pisztolyt és varrom a progikat mint a villám, ha gyorsan hajtom a lábammal.
    Egyébként meg le a kalappal aki ezt a technológiát ilyen szintre felfésülte, gongolom már most ír olyan sebességgel az a 4 ezer tű mint az egy lézer fej.
  • Slartibartfast #5
    Ne mondd már, hogy te szívesen írnál DVD-t egy tintasugaras nyomtató adatátviteli sebességével! Elmehetnél nyaralni annyi idö alatt.
    Sok fejlesztés vár még rájuk. Nem mondom, hogy nics a technológiának jövöje, de nem a CD-t fogja leváltani.
  • husika #4
    A tintasugaras nyomtatóknál is a fúvókák felmelegítése és kihűlése juttatja a festéket a papírra! Mégsem mondható annyira lassúnak.
  • Slartibartfast #3
    Azt hittem, a mechanikus adattárolást már meghaladtuk. Ez a módszer szerintem az összes eddiginél lassabb, csak gondoljatok a tük és a fény sebessége közötti apró eltéresre. Az írás pedig különösen lassú lehet, meg kell várni, mire felmelegszik a tü, aztán beolvad, majd kihül, és csak akkor lehet továbbmozgatni. A kék lézer még mindig sokkal jobb.
  • Munch #2
    Én azt remélem hogy a vincsesztert váltja fel végre valami gyorsabb, halkabb.
    Mágneses technika csaknem lesz a végességig...
  • myke #1
    azta,még a végén ezek fogják megbuktatni a mostani DVD-formátunokat