Franczy

AMD processzor hírek

Miközben az elmúlt napokban szinte mindenki azzal volt elfoglalva, hogy az Advanced Micro Devices milyen rossz gazdasági mutatókat hozott nyilvánosságra, talán elkerülték a széles nyilvánosság figyelmét azon kisebb-nagyobb változtatások, melyeket a chipgyártó nemrégiben végrehajtott a közeljövővel kapcsolatos roadmapjein, azaz ütemtervein. A legérdekesebb változások az AMD elsősorban szerver számítógépekbe szánt processzoraival kapcsolatosak. Ezek szerint a jövő év első negyedévében napvilágot fognak látni azon új Athlon MP processzorok, melyek a megnövelt másodszintű gyorsítótárral rendelkező Barton magra épülnek, és amely 266 MHz-es rendszerbusz frekvenciájú chipeket a gyártó a belépőszintű szerverek piacára pozicionál.

Az AMD ezzel párhuzamosan az x86-64 architektúrára épülő Opteron processzorok megjelenési dátumát kicsit előrébb hozta, így jelen pillanatban a chipgyártó hivatalos álláspontja az, hogy ezen nyolcadik generációs, nagy teljesítményű szerverekbe szánt processzorok valamikor 2003 első negyedévében fognak napvilágot látni. Mint ismeretes, a nagy teljesítményű szerver számítógépekbe szánt mikroprocesszorok piacán a gyártók nagyobb árréssel tudnak dolgozni, így érthető, hogy a komoly anyagi nehézségek sújtotta AMD a lehető leghamarabb meg kívánja kezdeni az Opteron chipek forgalmazását. Az AMD egyébként azt tervezi, hogy a jövő év első negyedévében legalább 150 ezer darab Opteront fog eladni, mely eladásokból a cég vezetői nem titkoltan komoly bevételre és nyereségre számítanak.

Különböző források szerint a Barton magos, tehát 512 KB másodszintű gyorsítótárral, valamint 333 MHz-es rendszerbusz frekvenciával rendelkező új Athlon XP processzorok bőven elegendő teljesítményt nyújtanak majd ahhoz, hogy versenyre kelhessenek a jelenlegi és a közeljövőben bemutatkozó új Intel Pentium 4-es processzorokkal. Éppen ezért az AMD nem kívánja elkapkodni a Clawhammer fejlesztési kódnevű újgenerációs Athlon processzorok bemutatását, mely chipek legkorábban várhatóan a jövő év első negyedévének legvégén, vagy második negyedévének az elején debütálnak majd. A Clawhammer chipek egyébként nagy számban csak valamikor 2003 harmadik negyedévében árasztják majd el a piacot, vagyis nagyjából a Prescott magos új Pentium 4 processzorok bemutatkozásával egy időben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Power #37
    Zeb!
    "Az okosabbtól soha nem szégyen tanulni. "
    Ez rád is áll. De a világért se vedd magadra, kisgyerek. :-)

    Az égvilágon semmi, de semmi konkrét dolgot nem írsz...remélem a gatyádba élvezel minden megszólalásod után...szánalmas vagy.
    Írogass csak nyugottan. :-)
  • zeb #36
    Nincs annál szánalmasabb mikor két laikus megpróbál olyan dolgokhoz hozzászólni amire nincs rálátása és nem elégséges hozzá a képzettsége. Mindketten csak beszélnek a levegőbe, dobálóznak olyan szavakkal amiknek nem csak hogy a jelentésével nincsenek tisztában, de még csak kötni sem igazán tudják semmihez, viszont a hozzánemértők számára sokkal tudományosabb hatásúvá lehet tenni segítségükkel az eszmefuttatást. Mindketten úgy tesznek mintha értenék amiről beszélnek, értenék amiről beszél vitapartnerük, de még önmaguk előtt sem merik bevallani, hogy mekkora halak a dologhoz, ha valami nem tiszta a másik érvelésében azt nem is firtatják, kölcsönös megnemtámadási szerződésben hízlalják egymás egóját.
    Természetesen amit írtam nem sértésnek szántam. Hogy ez miről jutott eszembe arra már nem emlékszem, talán csak egy kicsit túl hangosan gondolkodtam. De azért az itt jelenlévőknek mégsem árt egy kicsit elgondolkodni a dolgon. Az okosabbtól soha nem szégyen tanulni.
  • Power #35
    Egy kicsit zavarosnak tűnik, nem értem mire gondolsz:
    "...hiába növekszik az órajel, az egyre egyszerűbb utasítások miatt pl. a branch prediction teljesen ki fog maradni a CPUkból, meg satöbbi."

    Ami jelenleg a magas órajel ellen hat:
    1. Magasabb frekvencián, a flop-skew-jitter kompenzálása a ciklusidõ egyre nagyobb hányadát emészti fel. Ez kb. azt jelenti, hogy a 2GHz-ből kb. 20% vesszendő megy, míg 200 MHz-en ez az érték csak 2%.
    2. A memóriák viszonylagos lassúsága
    3. A hő leadás és annak elvezetése
    4. Számos olyan probléma ami a magas frekvencia miatt jön elő.

    Ezek mind feloldható dolgok, a fejlődés kb. 10-15 évig töretlen lesz, akkor úgyis át kell majd állni egy teljesen új technológiára.
  • Pöty #33
    Mit is vág zeb?
  • Power #32
    A pipeline egyre hosszabb lesz, ahogy fejlődik az elágazás becslés, a spekulatív végrehajtás stb.
    Szerintem ma az optimális 10 körül van. 5 év múlva talán eléri a 20-at is, egész ígéretes dolgok vannak már elméleti szinten.
  • Power #31
    "Én a specifikációk ismeretében kb. fél percnyi fejszámolás után levettem, hogy a clawhammer egy elhibázott termék..."

    Kifejtenéd ezt bővebben? Ez így csak vagdalkozás, kb. annyi értelme van, mintha azt mondanád, hogy sz*r, mert amd.
  • Veriel #30
    Sose hittem volna, hogy ennyi buta ember jár ide.

    100-ból jó, ha 2 vágja azt, amit Zeb ír.
  • narumon #25
    "Úgy látom, hogy sokaknak bassza a csőrét, hogy egy igazi számítástechnikai nagyágyú érkezett a fórumba és reszketnek az addigi botcsinálta kis királyok, hogy nem királykodhatnak többé.
    Önökön csak szánakozni lehet uraim!"

    Számítástechnikai nagyágyú?? Ne röhögtess már.. számítástechnikai nagyágyú nem is használ intel terméket... de legalábbis processzort biztos nem.
  • Pheel #19
    Mindig vannak ilyen botcsinálta hősök. Nem kell erre ennyi energiát fordítani. :)
  • Dömper Ármánd #18
    Te mit szívsz zeb?