JohnnyCage

Az AMD is következő sebességbe kapcsol

A chipóriás Intel az AMD-val folytatott sebességverseny újabb lépcsőfokakánt felgyorsította az új Pentium 4 modellek kiadási ütemét. Az AMD azonban tartja a lépést új, K8-alapú megoldásaival.

Az Advanced Micro Devices (AMD) a közelmúltban jelentette be nyolcadik generációs (K8) processzormagjára épülő processzorait, amelyek a jelenlegi, hetedik generációs változatokkal ellenben már kombinált 64/32 bites megoldások lesznek. Raymond Lee, a társaság ázsiai részlegének elnökhelyettese megerősítette, hogy az asztali- és szerverpiacra szánt K8-as chipek hivatalos neve "Athlon" és "Opteron" lesz.

Lee elmondta, hogy az AMD összes K8-alapú processzora a drezdai (Németország) Fab 30-as gyárban fog készülni, a jelenlegi, K7-es megoldások gyártását pedig fokozatosan átveszi a társaság szerződéses chipgyártó partnere, a tajvani United Microelectronics Corp. (UMC).


A társaság legfrissebb ütemterve szerint a nyolcadik generációs magra épűlő Athlon processzorok (Clawhammer) már októberben megjelennek a piacon, induló modellszámuk pedig várhatóan 3400+ lesz. Az Opteron processzorok (Sledgehammer) a jövő év első felében látnak napvilágot. Lee hozzátette, hogy a K8-as processzorok szállítási mennyisége akár már a jövő évben meghaladhatja a K7-es változatokét.

A társaság nem ok nélkül bizakodik az új generációs chipek sikerében, mivel a forradalmi újításokat tartalmazó megoldásokat a szoftveróriás Microsoft is támogatni fogja jövőben megjelenő operációs rendszereiben. Mint ismeretes, a Microsoft áprilisban jelentette be az AMD 64 bites processzorainak támogatását.

A rivális Intel a Pentium 4 CPU-k órajelének gyorsított ütemű növelésével probálja maga mögé utasítani. A társaság a napokban adta ki az új, 533 MHz-es rendszebuszra épülő 2,26, 2,4 és 2,53 GHz-es Pentium 4 modelleket, amelyekkel jelen pillanatban vezeti a két cég között folyó sebességversenyt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Rive #16
    Ajjaj...

    A 20 lépcsőnek valóban semmi köze a SIMD-hez... Nem tudom, ezt honnan vetted, SG_R, de nagyon mellé ment...

    Ugyanúgy, ahogy cpu (#11) beszólása a 'koproci'-ról, és a 'primitívebb'-ről...

    Trace cache? Hm? Hyper-threading? Hm? Koproci nagyon régóta felejtős: az utasítások dekódolása közös, nem lehetne leválasztani az FP egységet, mint a 80486-ban.

    Tudomásul kell venni, hogy mind az Intel, mind az AMD a processzorgyártás élvonalába tartozik. A technológiájuk hasonló, csak más-más utakat választottak. A P4 egyenlőre nem igazán kiforrott konstrukció, de ettől még ugyanúgy csúcstechnika, mint az AMD processzorai.

    A kedves 'fan'-ok meg gondolkozzanak el azon, hogy mi lesz az esetben, ha visszakerülnek a P4-be a kispórolt elemek - és ha a Hammer+ -ba meg bekerül a HT csomópont és a memória-vezérlő közé a második core is...

  • mir #14
    supergamez real:
    az intel p4el kapcsolatban kissé tévhitben élsz...
    a 20 lépcső azt jelent, hogy min. 20 órajel, mire 1 számítást befejez. ez csak az eredmény, a dolog kissé bonyolultabb
    riscesített cisc... ez alatt mit akarsz érteni? azt, hogy kívvül cisc, belül risc? a P1 óta az öszes proci ilyen. és nem csak az intel(cyrix, K6, K5, K7 is)
    SIMD: Single instruction, multiple data. eddig ok. ez azt jelenti, hogy van 1 (pl. SSE, MMX, 3Dnow) utasításvégrehajóegység, ami mondjuk most pl. legyen 128bites, mitn az SSE/SSE2, és abba bele tudsz tölteni 4 db. 32bites adatot(1 órajel alatt, ha nincsen várakozás) majd 1 órajel alatt mind a 4 adaton ugyanazt a műveletet elvégzi(mondjuk összeszorozza őket 1 másik 128bites regiszterben tárolt másik 4 adattal, és mindezt beleírja 1 3. 128bites regiszterbe, ahol pedig 1 órajel alatt az 1 db 128bites regiszterből ki tudod venni a 4 32bites végeredményt. (érted... single instruction... 1 utasítás multiple data... több adaton) tehát a SIMD-nek semmi köze nincsen semmiféle processzorarchitektúrához. még csak hasonlóság sincs.

    P4 hosszú pipeline-ja:
    volt egyszer tréges régen 1 messzi messzi galaxisban a michigen egyetemen 1 doktor, és ő írt 1 doksit, ami a processzorok fejlődéséről, fejleszthetőségéről szól, a modern matematika elméleteit, és matematikai statisztikát használva(nem emléxem a címére, de ha v.kit érdekel, megkeresem) tehát ez a doksi azóta sem talált megdöntőpre, el kell fogadni, ami benne vagyok írva.
    a következő vbagyon veleírva:
    az IPC valós helyzetekben nem emelkedik 4 fölé. most nem fogok itt mindent leírni, csak a lényeget: hosszútávon mindenképpen pipeline keskenyítésével, hosszabbításával és az órajel agresszív növelésével lehet nagyobb teljesítményt elérni, rövidtávon azonban az IPC emelés is sikeresnek bizonyult. amint észrevettétek a HAMMER pipline-ja is növekedett eggyel, az AMD számára sincs másik út mint a hosszú pipeline, és a magas órajel, csak ők először még az IPCt növelik, ellenben az intel által preferált P4esekkel. sokak szerint a P4 kissé el lett cseszve.
    nem lett.
    csak mondjuk az intel is jól tette volna, ha nem heréli ki a prociját megjelenés előtt, és mondjuk a könnyebb(órajeles) megoldás helyett az IPC emelést is megpróbálta volna, mert előbb-utóbb az is kell majd.
    mindettől függetlenül a ma ismert P4 valóban szar, de a prestonia eléggé sokat ígér, és az is P4, ezért nem írom még le.

    G4/G5 lehet, hogy elmaraott vagyok, de a G5 mikor jött ki?
    és abban egyetértek, hogy sok helyen ezek a procik gyorsabbak, mint az X86 cuccok, de nem mindenhol. és ezek sem alkalmazhatók mindíg.
    a G5ről valami jó kis leírást nem tud valaki mutatni nekem?
    a G4 is elég király volt, kíváncsi vagyok a G5re.
    OSX rulez.
  • Troll #13
    Szerencsére az oprendszert még nem ök írják. Az OSX azért elég jóra sikerült...
  • Supergamer_real #12
    Az intel processorai inkabb riscesitett ciscek... a processormagon beulul minden utasitast lebont 20 lepcsore es azokat hajtja vegre.

    A vegeredmeny egy SIMD fajta megoldas. Single Instruction Multiple Data.

    A pipelinenal kapcsolatban teljesen egyetertek, de a Hammereknel is meg van/lesz nyujtva a pipeline, bar ott messzemenoleg jobb az ugraselorejelzese, radasul az AMD szerint azonos orajelen 30%al jobb lesz a teljesitmeny mint az XPknek.Tehat ugy nez ki ok ezt nem szurtak el ennyire.

    Azoknak akik ezt nem tudtak megemeszteni a processort mukodokepes allapotaban bemutattak az idei cebiten (igaz az ujsagiroknak fenntartott reszen, de bemutattak). A demonstracion a Hammer egyebkent egyszerre futtatta a 32 es 64 bites kodot.... eleg meggyozo volt...

    G4, G5 ... igaz szemelyszerint meg csak a G4 hez volt szerencsem, de ebben is igazad van...valami felelmetes processor, de sajnos a Microfos oda is be akarja tenni / betette a labat:(
  • Supergamer_real #7
    Atmesz a konzolos hirekhez ott is hasonlo dolgokat fox latni. Rivenak teljesen igaza van.... a memoria eleg szuk keresztmetszet kezd lenni (vagyis mar az egy ideje az is).
  • Rive #6
    A motor nem gyönge: az _összes_ ma kapható processzor teljesítménye memória-korlátozott.

    Hiába erős a motor, ha az út macskaköves...
  • CybearBoy #4
    Nem csak az MHz számít. Lefogadom, hogy akármilyen MHz-es is lesz (bár SZVSZ nagyobb lesz, mint 2,2 GHz), vetekeni fog még a 3600 MHz-s iNTEL procikkal is. Hajrá mindenki, jöhet az árverseny!
    ByE
  • hugi_0 #2
    na meg persze a 3400+ csak kb 2,2 GHz s lesz :-)
  • hugi_0 #1
    hajra eggyik nehagyd magad masik
    jo ez a vevoknek :-)