JohnnyCage

A Microsoft megadja a hangot a fejlesztőknek

A szoftveróriás Microsoft kedden bejelentette, hogy a beszédfelismerő technológiák népszerűsítése érdekében kiadott egy olyan új, béta állapotú fejlesztőeszközt, amely lehetővé teszi a beszéddel irányítható szoftverek kifejlesztését.

Bár a beszédfelismerő rendszerek már évek óta jelen vannak a piacon, és egyáltalán nem arattak osztatlan sikert, a Microsoft úgy véli, az új, nagyteljesítményű hardvereszközök, illetve az egyre fejlettebb szoftveres technológiák immár lehetővé teszik beszéddel vezérelhető webes megoldások kifejlesztését. A beszédhang-vezérelt technológiákkal a felhasználó akár repülőjegyet is rendelhet egy weblapról.

A redmondi (Washington) központú szoftvercég a szoftverfejlesztői csomagot (SDK) a Visual Studio.Net fejlesztőrendszerének kiegészítéseként tette elérhetővé.

"A beszéd a kommunikáció legtermészetesebb formája" - mondta Brian Strachman, a Cahner's In-Stat egyik elemzője. "A beszédfelismerő rendszerek új piacokat nyitnak meg a PC-k számára" - tette hozzá. A Microsoft új fejlesztőeszköze támogatja a társaság SALT (Beszéd-alapú Alkalmazás Nyelvi Tagok) elnevezésű erőfeszítését, amely a rivális IBM és SUN hasonló, de még szintén gyerekcipőben járó beszéd-alapú technológiáival verseng.

A szoftveróriás a tesztelési fázisban lévő fejlesztői készletet a héten megrendezett, San Jose-i (Kalifornia) Avios Speech Expo kiállításon adta ki. A Microsoft egyébként komoly reményeket táplál a beszéd-alapú technológiák közeljövőbeli elterjedését illetően, és a társaság mindenképp az efféle megoldások elsőszámú fejlesztőjévé kíván válai. "A cél elsősorban a versenytársak megelőzése ezen a kialakulóban lévő piacon" - mondta James Mastan, a Microsoft beszéd-alapú megoldásokkal foglalkozó termékmenedzsere.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Pheel #12
    Hát szóval azért tapasztaltabbnak gondoltalak, de most sikerült megmutatnod a hiányosságokat. Kijavítanálak pár helyen, remélem nem veszed rossz néven!

    "de ha például VMWARE alá felraknál egy Windowst, ami már nem a hardvertől függ (mivel ott gyakorlatilag "nincs" hardver alatta, szimulált környezetben fut), ott is kékhalálok sora jelentkezik"
    Az emulátor programok még negyedannyi stabilitást sem tudnak garantálni, mivel eléggé nehéz emulálni egy hardverkörnyezetet, ha az nincs rendesen dokumentálva és vissza kell fejteni. Gondoljunk csak az Intel chipsetek visszafejtésére, amíg nem "maguktól" fejlesztettek, addig a Via és Sys chipek közel sem voltak olyan jók és megbízhatók. Szerintem a Sys most is visszafejt, de ez mindegy.

    "A registry megtellik szeméttel"
    A Windows a registryt használja és a MS ezt javasolja a fejlesztőknek a programok beállításainak tárolására. Annyi az egész, hogy egy helyre akar koncentrálni a linux több száz-ezer konfigfile-ja helyett. Az is egy megoldás, meg ez is. Kinek mi fexik jobban. Programozói szempontból jobb a registry, mivel kevesebb vele a macera.

    "Ezért maga a Microsoft is javasolja, hogy időről-időre telepítsd újra a rendszert."
    Ez a Win9x-Me szériára igaz, de azt még a MS sem tartja igazi oprendszernek.

    "Windows NT-ről ugyan beszélhetünk (ami megint nem igazi többfelhasználós rendszer a Linuxhoz mérve), de azt hiszem Win9x, ME, és főleg XP az, amit a userek használnak."
    Na itt bukott ki igazán kicsiny lelkem! Kérlek szépen az XP és a 2000 is NT magos széria. Aki egy picit tájékozottabb, az már csak NT magosnak hívja az NT-re épült oprendszereket is.

    "utoljára nem WinME-vel fordult elő, hanem volt ilyen már Win95, Win98"
    Utoljára a WinMe jelent meg a Win9x szériából. Az utoljára erre vonatkozott, nem arra, hogy a 95 és a 98 nem csinált ilyet.

    "elő tudom (nem Jegyzettömbbel) idézni még NT-ben is..."
    Megfelelően válogatott rossz hardvereken bárki képes ilyesmire. Mint mondtam ez nem az oprendszer hibája, hanem azé, aki nem tudja bekonfigolni.

    "A grafikus felület stabilitásáról pedig ne is beszéljünk"
    Ez mondjuk már nem tartozik az előbbi sorba, de hidd el, hogy a Win desktopja is stabil. Azt én még sosem láttam lefagyni. Az tény, hogy nehezebben szeparálható, de attól még stabil.

    Remélem nem volt sértő a hangnem, nem volt célom semmi ilyesmi.
  • Pheel #10
    2 év folyamatos, de nem egyedüli. Volt mellette Win is. Nem vagyok megőrülve. Rá voltam kényszerítve :-P

    "mi a fenének kell akkor nekem egy Media Player"
    Azt használsz, amit akarsz, nekem megfelel.

    "mi az a marha sok minden, amit konfigurálnod kell egy KDE-n?"
    Nekem azt, hogy legalább hasonlítson a Windowshoz, ha már olyanra csinálták. (Abba most ne menjünk bele, hogy ki lopta kitől.)

    "szívesen megmutatom neked a Win-emet"
    Simán tudok ilyet mutatni Linuxszal, de ez nem az oprendszer hibája, hanem a tudásunk hiányosságainak eredménye.

    "Windowsban ezzel szemben ha elszáll a Jegyzettömb, megy az egész cucc kirándulni, indul a Scandisk, meg minden szar..."
    Ez utoljára a WinME-vel fordult elő, de ha jobban figyelnél, az NT magos cuccokról beszélek.
    Amúgy egy Linux fagyás, azonnali lemezellenőrzéssel jár, amit még elnyomni sem lehet...
  • Pheel #8
    A 7-es MediaPlayer már régen 8-as, de úgy látom nem nagyon követed a fejleményeket. Persze mindkettőt csak arra használom, hogy felrakjon egy halom codec-et és utána visszatérek a 6.x-es interface-hez.

    Szó nélkül nem fagynak a Windows-ok (NT magosok persze). Igencsak otthagyják a nyomukat az orrod előtt, hogy miért fagynak és ezek alapján akár te magad is kiderítheted az okát. Maga a mag (kernel a linuxoknál) kifejezetten stabil, míg a hozzá írt driverek és programok már, hasonlóan a linuxhoz, kevésbé azok.

    Nem tudom melyik az a minden tekintet, amit emlegetsz, de nekem pl nagyon nem jött be, hogy mikor felrakom, akkor még konfigoljak rajta egy csomót, hogy tetszen. A Win desktopja alapból nem rossz, kevés dolgon kell változtatnom.

    KDE: én Gnome párti voltam, vagyok és szívesen leszek a továbbiakban is. A WindowMaker volt az egyetlen épkézláb ablakkezelő és az ugye Gnome alapú.
    Huzamosabb ideig: 2 év elég? Utána jöttek szerencsére a jó kis Windows-os desktop-ok. :)
  • Pheel #6
    Nincs értelme a felesleges szócséplésnek ez ügyben, de te valami nagyon régi windows láttál utoljára vagy csak nagyon rossz hardveren futott. Az persze fel sem merül bennem, hogy nem értesz hozzá.

    A KDE egy igencsak jó felület ez tény, de amíg nem lesznek elterjedt és könnyen használható programok linuxra, addig mindez nem sokat számít.

    Erre az lesz a válasz, hogy vannak, de akkor miért van az, hogy a desktop PC piac elenyésző százalékán van ez a nagyszerű ablakkezelő és persze operációs rendszer?
  • Pheel #4
    Stabil, megbízható, használható, stb. Mégis mondjál már egy oprendszert, ami a desktop piacon a nyomába érhet...