SG.hu

Jelentős tajvani chipberuházásokat jelentett be az Nvidia vezetője

Jensen Huang bemutatta egy új tajpeji központ és egy mesterséges intelligencia szuperszámítógép terveit és hangsúlyozta a sziget globális jelentőségét.

Az Nvidia vezérigazgatója, Jensen Huang hétfőn megerősítette elkötelezettségét Tajvan, mint globális technológiai központ iránt, és bejelentette egy új helyi központ építését Tajpejben, valamint egy mesterséges intelligencia szuperszámítógép építését, amely a vállalat több ezer chipjét használná. A tajpeji Computex technológiai kiállításon Huang egy sor új terméket is bejelentett, amelyek célja a vállalat technológiájának beágyazása a mesterséges intelligencia infrastruktúrájának középpontjába, amely az előrejelzései szerint az elkövetkező években több trillió dollárt fog érni. Huang elismeréssel adózott Tajvannak, „a világ legnagyobb elektronikai gyártó régiójának”, mondván, hogy ez a „számítógépes ökoszisztéma központja”.

A Foxconn leányvállalata, a Big Innovation Company az Nvidia és a tajvani kormány együttműködésével egy mesterséges intelligencia-szuperszámítógépet fog építeni az Nvidia 10 ezer darab Blackwell chipjéből, amelyet a tajvani technológiai ökoszisztéma fog használni. A több százmillió dolláros beruházás ügyfelei között lesz a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, az Nvidia legfontosabb gyártási partnere, amely azt az új chipgyártási eljárások kutatására és fejlesztésére fogja használni.

Wu Cheng-Wen, a tajvani Nemzeti Tudományos és Technológiai Tanács minisztere elmondta, hogy a sziget déli részén egy mesterséges intelligenciára összpontosító ipari ökoszisztémát építenek ki. "Az innovatív kutatásba való befektetésre, egy erős MI-iparág kialakítására és az MI-eszközök mindennapi használatának ösztönzésére összpontosítunk. Végső célunk egy intelligens MI-sziget létrehozása, tele intelligens városokkal, és alig várjuk, hogy együttműködjünk az Nvidia és a Foxconn vállalatokkal ennek a víziónak a megvalósítása érdekében."


"Kinőttük a jelenlegi tajvani irodánkat” - mondta Huang, miközben bemutatott egy videót, amelyen egy futurisztikus űrhajó landolt, és átalakult a főváros Beitou kerületében hamarosan megépülő új, „Constellation” elnevezésű székházának dizájnjává. A terv tükrözi az Nvidia jelentőségét, amely néhány év alatt 3 milliárd dolláros vállalattá vált. Huang ígéretet tett arra, hogy a következő négy évben akár 500 milliárd dollárt is elkölt az Egyesült Államokban történő csúcskategóriás gyártás ösztönzésére, olyan vállalatokkal való partnerségeken keresztül, mint a tajvani TSMC és a Foxconn. A csúcstechnológiai gyártás áthelyezése az Egyesült Államokba azonban évekbe telik.

Az Nvidia vezetője bemutatta az „'NVLink Fusion” kezdeményezést is, amelynek célja a vállalat technológiájának kombinálása a versenytársak egyedi tervezésű termékeivel. Az NVLink egy nagysebességű összeköttetés, amely lehetővé teszi, hogy egy rendszerben vagy rackben több GPU egyetlen gyorsítóként viselkedjen, megosztott számítási és memóriaforrásokkal. Az NVLink GPU-nként akár 1,8 TB/s sávszélességet (900 GB/s mindkét irányban) is képes támogatni, rackenként akár 72 GPU esetében. Ez a lépés egyrészt megnyitná az Nvidia ökoszisztémáját új szereplők előtt, másrészt megerősítené technológiáját, mint az alapinfrastruktúra megoldását, amelyen ezek a chipek futnak.

Elméletileg ez megnyitja az utat a szuperchip-stílusú számítási egységek előtt, amelyek CPU-k és GPU-k bármilyen kombinációját tartalmazzák az Nvidia, AMD, Intel és más cégektől, de csak addig, amíg az Nvidia is részt vesz benne. Nem lehetne például egy Intel CPU-t egy AMD GPU-hoz csatlakoztatni az NVLink Fusion segítségével. Az Nvidia nem nyitja meg teljesen az összekapcsolási szabványt, és természetesen mindez attól függ, hogy a chipgyártók egyáltalán kiterjesztik-e az NVLink Fusion támogatását. Tervezési szempontból a MediaTek, a Marvell, az AIchip, az Astera Labs, a Synopsys és a Cadence vállalta, hogy támogatja az összeköttetést. A Fujitsu és a Qualcomm eközben egyedi CPU-kat tervez a technológia felhasználásával. Az Intel és az AMD egyelőre nem szerepel a listán, és lehet, hogy soha nem is fog. Mindkét vállalat az Ultra Accelerator Link szabvány mögé állt, amely az NVLink nyílt alternatívája.


Az olyan nagyvállalatok, mint a Google és az Amazon, saját MI-chip technológiájuk kiépítésén dolgoznak, és igyekeznek minél több technológiát házon belülre hozni, hogy csökkentsék a piacvezetőtől való függőségüket. Huang elmondta, hogy az új funkció lehetővé tenné, hogy a konkurens chipek csatlakozhassanak az Nvidia grafikus feldolgozó egységeihez és az NVLink hálózati technológiához. "Semmi sem okoz nekem nagyobb örömet, mint amikor mindent az Nvidia-tól veszel... de óriási örömöt okoz, ha csak az Nvidia-tól veszel valamit” - viccelődött.

A pénteken Tajvanra érkező Huangot rajongók ostromolták, és sapkák és baseball-labdák aláírását kérték tőle. Arra a kérdésre, hogy az Nvidia esetleg készíthet-e új chipet Kína számára, amely megfelel a legújabb exportellenőrzéseknek, Huang azt mondta, hogy a vállalat „értékeli, hogyan lehet a legjobban megszólítani a kínai piacot”, de a H20 további módosítása nem lehetséges. A vállalat mérlegelte, hogyan tervezhetné át a chipjeit, hogy továbbra is eladhassa azokat Kínában, miközben megfelel az amerikai ellenőrzéseknek. Az Nvidia új kutatóközpont építését tervezi Sanghajban, ezzel is jelezve az ország iránti elkötelezettségét.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!