SG.hu

A Broadcom átvenné az Intel chiptervezési üzletágát

Ha a TSMC valóban megkapja a gyárakat, akkor ezzel vége lehet az ikonikus amerikai vállalatnak.

Az Intel riválisai, a Taiwan Semiconductor Manufacturing és a Broadcom olyan lehetséges üzleteket fontolgatnak, amelyek kettészakítanák az amerikai chipgyártó ikont. A Broadcom jelenleg az Intel chiptervezési és marketing üzletágát vizsgálja. A cég informálisan már tárgyalt tanácsadóival egy ajánlattételről, de valószínűleg csak akkor tenné ezt meg, ha partnerre talál az Intel gyártási üzletágában. Semmit sem nyújtottak be az Intelnek, és a Broadcom dönthet úgy, hogy nem törekszik az üzletre. A TSMC már tanulmányozta az Intel chipgyárainak egy részének vagy egészének átvételét, esetleg egy befektetői konzorcium vagy más struktúra részeként.

A Broadcom és a TSMC nem dolgozik együtt, és az eddigi tárgyalások előzetesek és nagyrészt informálisak. De a potenciális üzletek elképzelhetetlenek lettek volna korábban, amíg az Intel a közelmúltbeli válsága miatt nem vált felvásárlási célponttá. A végeredmény az Intel felbomlása lehet, miután az amerikai ikon évtizedeken át uralta a személyi számítógépek és az adatközpontok számára központi processzorokat gyártó iparágat. A vállalat feldarabolása egyúttal összhangba hozná a vállalatot az elmúlt évtizedekben bekövetkezett ipari elmozdulással, amely a chipek gyártására vagy tervezésére specializálódna, de nem mindkettőre.

Frank Yeary, az Intel ideiglenes ügyvezető elnöke vezeti a tárgyalásokat a lehetséges kérőkkel és a Trump-kormányzat tisztviselőivel, akik aggódnak a nemzetbiztonság szempontjából kritikusnak tekintett vállalat sorsa miatt. Yeary azt mondta a hozzá közel álló személyeknek, hogy leginkább az érték maximalizálására összpontosít az Intel részvényesei számára.

Az Intel küzdelmei akkor kezdődtek, amikor a TSMC mögé szorult a chipek gyártásában a legkisebb tranzisztoroknál - ez a pozíció kiszolgáltatottá tette a versenytársakkal szemben, amelyek a TSMC által szerződés alapján készített chipekkel rendelkeztek. A decemberben leváltott Pat Gelsinger vezérigazgató alatt pedig kudarcot vallott egy ambiciózus fordulatra tett kísérlet. Akkoriban az Intel megkezdte a chipgyártó egységének a vállalat többi részétől való elkülönítését is egy sor olyan lépés keretében, amelyet egyes elemzők a szétválás előfutárának tekintettek.

Az Intel gyárairól folytatott tárgyalások a megbeszélésekkel kapcsolatban tájékozott személyek szerint még a kezdeti szakaszban vannak. A Trump-kormányzat felkérte a TSMC-t, hogy vizsgálja meg az ötletet. A Fehér Ház egyik tisztviselője szerint az elnök nem valószínű, hogy támogatna egy olyan üzletet, amelyben egy külföldi vállalat működteti az Intel gyárait. Az Intel igazgatótanácsa most új vezérigazgatót keres, akinek a küldetése attól függhet, hogy a vállalat mely részeit hagyják meg. Az igazgatótanács felbérelte a Spencer Stuart fejvadászcéget, hogy megszervezze a keresést, amely az ügyet ismerő személyek szerint már több mint két hónapja tart.

Az elmúlt évek költségcsökkentési törekvései közepette az Intel már számos üzletágtól megszabadult, és jelenleg is folyamatban van az Altera nevű, programozható chipeket gyártó egységében lévő részesedésének eladása. Az Intel 2015-ben 16,7 milliárd dollárért vásárolta meg az Alterát.


Míg a többi tech-cég árfolyama messze meghaladja az öt évvel ezelőttit, addig az Intelé alacsonyabb

Az Intel gyárai 2022 végén úgy kezdtek el működni, mintha a cég többi részétől különállóak lennének, és a külső ügyfelekkel egyenrangúan fogadják a vállalat chiptervező csapatainak megrendeléseit. A társaság tavaly kezdett külön pénzügyi eredményeket jelenteni a gyárakról, és most azt tervezi, hogy egy saját operatív igazgatótanáccsal rendelkező leányvállalatba tömöríti őket. David Zinsner, a vállalat ideiglenes társ-vezérigazgatója egy múlt havi interjúban elmondta, hogy az új struktúra lehetővé teszi a vállalat számára, hogy külső befektetőket vonjon be a gyárakba, beleértve a vásárlókat és potenciálisan magántőke-befektetőket is.

Bármely olyan ügylethez, amelyben a TSMC és más befektetők átveszik az Intel gyárai feletti ellenőrzést, az amerikai kormány jóváhagyása szükséges. A 2022-es Chips Act egy 53 milliárd dolláros támogatási programot hozott létre a hazai chipgyártás számára, és az Intel volt a legnagyobb kedvezményezettje a támogatásnak. A cég ennek keretében akár 7,9 milliárd dollárt is kaphat új gyárakra Ohióban, Arizonában és más amerikai helyszíneken. Az alku részeként az Intelnek meg kell tartania a gyárak többségi részesedését, ha azok egy új szervezetbe kerülnek. Az ügyletnek működési nehézségekkel is szembe kell néznie. Az Intel gyárai nagyrészt Intel chipek gyártására vannak berendezkedve, és a vállalat csak az elmúlt években kezdett el chipeket gyártani külső ügyfelek számára. Az Intel gyárak átállítása más cégek chipjeinek gyártására - a TSMC módjára - jelentős és költséges mérnöki kihívást jelent.

A TSMC számára aggodalomra ad okot, hogy a Trump-kormányzat bevándorlással kapcsolatos álláspontja miatt nehéz számukra a gyártás felügyelete a vállalat saját mérnökeinek az Egyesült Államokban történő bevetésére vonatkozó korlátozások miatt. A TSMC mérnökeinek nagy része Tajvanról és más, az Egyesült Államokon kívüli régiókból származik.

Az Intel az elmúlt évben felvásárlási célponttá vált, amely Gelsinger leváltása óta felerősödött. Az Intel piaci értéke számos, egykor távoli versenytársnak számító vállalaté alá süllyedt, bár részvényei az elmúlt héten meredeken emelkedtek, ahogy a TSMC általi lehetséges bekebelezéséről szóló spekulációk elterjedtek. Az ikonikus chipgyártó háttérbe szorulása nagyrészt gyártási botladozásokból ered, amelyek miatt lemaradt a TSMC és a dél-koreai Samsung Electronics mögött. A vállalatot a központi feldolgozó chipek terén - amelyek ismertté tették - az Advanced Micro Devices által támasztott növekvő verseny is sújtotta. Az Intel pedig nagyrészt kimaradt a mesterséges intelligencia boomjából, amely a technológiai óriások kiadásait a processzorairól az Nvidia MI chipjeire irányította át.

A Broadcom 2017 végén több mint 100 milliárd dolláros kéretlen ajánlatot tett a chipgyártó Qualcommra. A rivális átvételére irányuló erőfeszítéseit végül a Trump-kormányzat megakadályozta, és a Broadcom visszavonta ajánlatát.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #1
    Ha eladjak az utolso gyaraikat, akkor a cegnek nagyjabol annyi, de tekintve, hogy mar senki nem tervez hosszu tavon az x86-os csaladdal es az ARM-rol, meg a RISC-V-rol lemaradtak, ezert igazabol az intel tulajdonosi kore mar a kontrollalt felszamolast szervezi egy ideje, mint tette azt anno az IBM is a teljes PC-s, majd szerver, majd szoftver uzeletaggal. Vegul csak a licenszjogok es a szabadalmak maradnak, amik hosszu ideig nagyon jo passziv jovedelem forrasok, barmilyen fejlesztes es kiadas nelkul. Aztan azok is lejarnak es a markanevet megveszi egy (tobbnyire) kinai ceg.