SG.hu

Az ASML vezérigazgatója szerint hatékonyak a kínai exportkorlátozások

Christophe Fouquet szerint a technológiai vállalatok mindig keresni fogják a fejlődés lehetőségeit a szabályok ellenére, amelyek korlátozzák a legmodernebb chipekhez és az azok előállításához szükséges berendezésekhez való hozzáférésüket. A DeepSeek sikere azt mutatja, hogy a vállalatok a lehető legtöbbet hozzák ki a korlátozott erőforrásokból, de ez nem jelenti azt, hogy a kínai chipszektort célzó ellenőrzések kudarcot vallottak - mondta a világ vezető félvezetőberendezés-gyártójának vezetője.

Christophe Fouquet, az ASML Holding vezérigazgatója szerint a technológiai vállalatok mindig keresni fogják a fejlődés lehetőségeit a korlátozások ellenére, amelyek korlátozzák a legmodernebb chipekhez és a gyártásukhoz szükséges berendezésekhez való hozzáférésüket. Az ASML a litográfiai gépek, köztük a legfejlettebb extrém ultraibolya litográfiai gépek egyik vezető szállítója, amelyeket a legfejlettebb chipek előállításához használnak. Az EUV-gépeit még soha nem tudta eladni Kínába.

A kínai mesterséges intelligenciát fejlesztő DeepSeek múlt héten felkavarta a piacokat, és kérdéseket vetett fel az exportellenőrzés hatékonyságával kapcsolatban, miután a vállalat közölte, hogy egy nagy teljesítményű modellt állított elő kevésbé fejlett chipek felhasználásával. Sok befektető számára a hír megdöntötte azt a hagyományos nézetet, miszerint a legfejlettebb MI-modellek betanításához drága, csúcstechnológiás chipekre van szükség.

Trump elnök a DeepSeek-et ébresztő hívásnak nevezte az amerikai ipar számára, amelynek szerinte „lézerfókuszúan kell versenyeznie a győzelemért”. Egy kétpárti kongresszusi bizottság vezetői is szigorúbb ellenőrzést kértek bizonyos Nvidia chipekre, amelyeket állítólag a DeepSeek MI-modelljében használtak, valamint más, hasonló képességekkel rendelkező chipekre. Fouquet viszont óva intett attól, hogy bárki is következtetéseket vonjon le arról, hogy a DeepSeek milyen technológiához férhetett hozzá, vagy hogy a nyugati exportellenőrzés működött-e.

Az Nvidia, a világ legnagyobb MI-chipeket gyártó vállalata az elmúlt években úgy módosította terveit, hogy megfeleljen az amerikai korlátozásoknak, miközben továbbra is versenyképes termékeket kínál Kínának. Az Nvidia úgy véli, hogy a DeepSeek nagyrészt okos mérnökökre és a fejlett MI-modellekhez való hozzáférésre támaszkodott. Fouquet hasonló hangot ütött meg, szerinte a szoftverek és algoritmusok fejlődése lesz az MI-technológia legforróbb területe a jövőben. Szerinte egy diákcsoport egy laptop és egy MI-modell-hozzáférés segítségével céget alapíthat, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az exportellenőrzés hatástalan.

Elemzők szerint a DeepSeek technológiai vállalatokra gyakorolt hatásaival kapcsolatos kezdeti aggodalmak egy része az elmúlt napokban lehűlt. A Meta Platforms és a Microsoft a múlt héten közölte, hogy kitartanak a technológiába történő ambiciózus befektetések mellett, és úgy látják, hogy a DeepSeek előrelépései hozzájárulnak a mesterséges intelligencia olcsóbbá és szélesebb körben használhatóvá tételéhez.

Fouquet hasonló véleményt fogalmazott meg. "Bármilyen technológia, bármi legyen is az, amely hozzájárul a mesterséges intelligencia általános költségcsökkentéséhez, növeli a lehetőségeket” - mondta. Fouquet szerint Kína a csúcstechnológiát képviselő chipek gyártását illetően egyelőre messze elmarad a nyugati országoktól. Ez pedig azt jelenti, hogy vállalatai még mindig korlátozottak abban, hogy mit tudnak létrehozni. "Ha nem áll rendelkezésedre a legfejlettebb technológia, nem leszel olyan jó, mint azok, akiknek megvan” - mondta.

Fouquet elmondta, hogy az ASML fel kívánja venni a kapcsolatot a Trump-kormányzattal, hogy megvitassák a vállalatot és annak szerepét az Egyesült Államokban. Elmondta, hogy arra ösztönzi a nyugati kormányokat, hogy olyan feltételek megteremtésére összpontosítsanak, amelyek segítik a félvezetőgyártó cégeket a globális versenyben. "A mi határozott tanácsunk az, hogy: győzzünk a teljesítményünkkel. Innoválj, fektess be, teremtsd meg a vállalatok számára a teret az innovációhoz és a versenyhez” - mondta. „Ha csak azzal foglalkoztok, hogy mit csinálnak a többiek, akkor már halottak vagytok”.

Fouquet elmondta, hogy elfogadja, hogy az exportellenőrzésre szükség lehet a nemzetbiztonság érdekében, de óva int attól, hogy ezeket a korlátozásokat a verseny megfékezésének eszközeként alkalmazzák. "Biztosnak kell lennünk abban, hogy ezt a megfelelő célra használjuk” - mondta a nyugati exportkorlátozásokról. "Néha azt hallottam, hogy a gazdaság nemzetbiztonsági kérdés, és ez az a pont, ahol ismét elmosódhat a határvonal”.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • NEXUS6 #1
    Tipikus hidegháborús szituáció. Akár a fegyverkezési, akár a gazdasági versenyt nézzük.
    Pl. Az 50-es években az amcsik nyugodtan tervezgették a SZU lerohanását és a nukleáris megsemmisítését, mert tudták hogy a nukleáris csapásmérésre alkalmas több száz stratégiai bombázójukkal szemben ezen a területen semmit nem tudnak az oroszok szembe állítani.
    Aztán a SZU fellőtte egy ICBM-mel az első Szputnyikot és jött a frász, az űrverseny meg a fegyverkezési verseny újabb szakasza.
    Csakhogy a hidegháborút végülis a gazdasági potenciál és nem az döntötte el, hogy ki milyen újabb technológiai bravúrt képes megvalósítani. Márpedig a gazdasági potenciál most a másik oldalon van.
    Biztos, hogy bele kell menni ebbe a kűzdelembe, és főleg ebben a formában?