SG.hu

Kína megtorolja, hogy nem engedik fejlett chipekhez jutni

Kiberbiztonsági felülvizsgálatot hajtanak végre az egyik legjelentősebb amerikai chipgyártó cégnél, a Micronnál.

A kínai internetfelügyelet közölte, hogy a nemzetbiztonság fenntartása, az információs infrastruktúra biztonságának szavatolása és a termékproblémák okozta kockázatok megelőzése érdekében felülvizsgálja a Micron termékeinek behozatalát. Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője a felülvizsgálatot "szokásos szabályozási intézkedésként" jellemezte, amely a nemzetbiztonságot befolyásoló termékekre összpontosít. Az intézkedésre sok iparági elemző számított, ez Kína nyilvánvaló megtorló akciója Washington ellen a csúcskategóriás chipekhez való hozzáférést ellehetetlenítő kampányuk miatt.

Az idahói Boise-ban székelő Micron Technology memóriachipeket gyárt, amelyeket telefonokban, számítógépekben, adatközpontokban, autókban és más elektronikai eszközökben használnak. A vállalat régóta jelen van Kínában és a globális félvezetőiparban Amerika vezető pozíciójának egyik jelképe. A hírre a Micron részvényei 9 százalékot estek. A cég közleménye szerint a kínai üzleti tevékenységük a szokásos módon zajlik, és "teljes mértékben együttműködnek" a hatóságokkal.

A Kínából érkező vegyes hivatalos üzenetek jól tükrözik, hogy az ország vezetői milyen kötéltáncot járnak. Megpróbálják támogatni a küszködő gazdaságot, amely csak nemrég nyitotta meg újra kapuit a három évig tartó szigorú járványügyi korlátozások után, miközben igyekeznek keménységet mutatni az egyre ellenségesebb Washingtonnak. A múlt héten a külföldi üzleti vezetők - köztük az Apple vezetője, Tim Cook - számára rendezett ünnepségen Li Csiang, Kína miniszterelnöke ígéretet tett arra, hogy Kína továbbra is "egyre szélesebbre és szélesebbre nyitja meg kapuit".


Egy hete még nagy örömmel fogadták Kínában Tim Cookot

Kína a Micront vizsgálat alá helyező lépése azt követően született, hogy az Egyesült Államok átfogó korlátozásokat vezetett be a kínai félvezetőiparra. Ezek az októberben bejelentett intézkedések a Micron kínai versenytársait célozták meg. Azóta Hollandia és Japán is csatlakozott az USA-hoz, és további korlátozásokat vezetett be. A Micron 2007-ben nyitotta meg első gyárát Xianban, és országszerte mintegy 3000 alkalmazottat foglalkoztatnak ügyfélszolgálati, értékesítési és mérnöki területen. A sanghaji központban chipeket terveznek, de Pekingben és Sencsenben is vannak részlegek. "Örülünk, hogy a kínai technológiai ipar egyre növekvő részévé válhatunk" - mondta egy korábbi Micron-elnök, Steve Appleton egy 2007-es nyilatkozatában.

De Kína ambiciózus céljai miatt - miszerint globális kihívóvá váljanak a csúcstechnikában - a Micron az Egyesült Államokkal folytatott verseny középpontjába került. 2018-ban az amerikai igazságügyi minisztérium vizsgálatot indított kínai és tajvani chipgyártók ellen, mert állítólag üzleti titkokat loptak a Microntól. Az egyik vállalat bűnösnek vallotta magát, a másik ügye még zajlik. Az elmúlt két évben a Micron már keményen dolgozott azon, hogy csökkentse a Kínával szembeni kitettségét. A cég 2022 januárjában kezdte meg a kínai alkalmazottak számának csökkentését és bezárták a sanghaji chiptervező központot. Sok nyugati chipgyártóhoz hasonlóan a Micron is erős gyártóbázissal rendelkezik Ázsiában, többek között Szingapúrban és Tajvanon, de nemrég bejelentették egy 100 milliárd dolláros chipgyár terveit New Yorkban. Biden elnök ezt "az amerikai történelem egyik legjelentősebb beruházásaként" méltatta.


A 100 milliárd dolláros chipgyár terveit az amerikai elnök, Joe Biden is megtekintette

A vállalat jelentése szerint 2022-ben az eladások nagyjából 11 százalékát adta a kontinentális Kína, szemben az öt évvel korábbi nagyjából 50 százalékkal. Legutóbbi, márciusi eredményjelentésükben figyelmeztették a befektetőket, hogy a kínai kormány "korlátozhat minket a kínai piacon való részvételben, vagy megakadályozhatja, hogy hatékonyan versenyezzünk a kínai vállalatokkal". Hangsúlyozták továbbá azokat a versenykockázatokat, amelyekkel az államilag finanszírozott kínai félvezetőgyártó versenytársak miatt szembesülnek. "A ritkaföldfém-elemek, ásványok és fémek korlátozott ellátása csökkentheti egyes termékeink gyártásának lehetőségét, és megnehezítheti vagy lehetetlenné teheti a versenyt más félvezető memóriagyártókkal, akik elegendő mennyiségben tudják beszerezni ezeket az anyagokat Kínából" - közölte a vállalat.

Az iparági elemzők szerint a Micron elleni fellépés célja üzenetet küldeni az amerikai döntéshozóknak, ugyanakkor a hazai ipar védelmét is szolgálja. A kínai befektetők üdvözölték a hírt, a hazai félvezetőgyártó cégek részvényei emelkedtek. Az elemzők szerint a Micron kínai ügyfelei a jövőben valószínűleg kínai beszállítóknak adnak le megrendeléseket. Samm Sacks, a Yale Law School vezető munkatársa szerint a Micron-ügy figyelmeztetés a külföldi vállalkozásoknak. "Bizonytalanná tette a Micron jövőjét, a kiberbiztonsági felülvizsgálati eljárás egy "fekete doboz". Nemcsak, hogy nem ismertek a megfelelés kritériumai, de még konkrét végkifejletet sem fogalmaztak meg arra az esetre, ha nem sikerül átmenni rajta" - mondta. Ez visszatartó erővel bírhat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gosub #2
    De akkor az USA hogy fogja befolyása alatt tartani a világ félvezető iparát?
  • kvp #1
    Nem tudom miert nem lehet kolcsonossegi alapon kereskedelmi blokadot bevezetni egymassal szemben. Tehat Kinaval nem kereskedik a nyugati vilag es a nyugati vilaggal nem kereskedik a vilag dollarrol yuanra atallt resze, tehat Kina, Oroszorszag, Kozel-Kelet, Afrika es Del-Amerika egy resze. Az ipari termelest pedig mindket blokk megoldja maganak azokbol az eroforrasokbol amik a teruleten vannak.