Berta Sándor

Elektronikus kesztyű segít a víz alatti tárgyak megfogásában

Ha egy ember meg akar fogni egy csúszós dolgot, akkor nagy erővel kell markolnia, ami adott esetben árthat a megfogott dolognak. A szakemberek a természetben található megoldást másolták le.

A Virginia Polytechnic Institute and State University (Virgina Tech) kutatói Michael Bartlett vezetésével kifejlesztettek egy olyan elektronikus kesztyűt, amelyet a polipok tapadókorongjairól mintáztak. A víz alatti tárgyak biztonságos megragadása és kezelése nem az emberek, hanem a polipok erőssége. Amennyiben azok az állatok egyszer megragadnak valamit, nem engedik el könnyen. Ez inspirálta a tudósokat a gumiból készült tapadókorongokkal és kifinomult szenzortechnológiával felszerelt "markoló" kifejlesztésére, amely a tengeri élőlények izom- és idegrendszerét utánozza.

Az Octa Glove - ahogy Bartlett az elektronikus kesztyűt elnevezte - tapadókorongokkal rendelkezik, amelyek sík és ívelt felületeken is megtapadnak, miközben csak enyhe nyomást fejtenek ki. Az eszköz optikai mikro-LiDAR közelségérzékelőkkel van felszerelve, amelyek érzékelik a közelben lévő tárgyakat. A mikrovezérlő összekapcsolja a szenzorokat a szintetikus tapadókorongokkal, hogy szabályozza azok viselkedését. Amikor olyan tárgyakért nyúl, mint a kanál, a fémből lévő játék vagy a hidrogél labda, a kesztyű egyetlen tapadókorongot használ.


Az összes fedélzeti érzékelőt a tárgyak érzékelésére állítva a kesztyű képes nagyobb tárgyakat, például tányérokat, dobozokat és tálakat is felvenni az összes tapadókorong segítségével. A tárgyak felszíne lényegtelen, akárcsak a polip esetében, az utóbbi ugyanis könnyedén meg tud kapaszkodni a sima sziklafalakon és a durva kitinpáncélokon is.

"A kesztyű képes megragadni a tárgyakat anélkül, hogy összenyomná őket. Sokkal könnyebbé és természetesebbé teszi a nedves vagy víz alatti tárgyak kezelését. Az elektronika képes a markolat gyors aktiválására és feloldására. Csak el kell mozdítani a kezünket a tárgy felé és a kesztyű megragadja anélkül, hogy a felhasználó aktívan beavatkozna. A készüléket például mentőbúvárok viselhetnék, akiknek embereket vagy tárgyakat kell kiszabadítaniuk nehéz helyzetből, hidakat karbantartó mérnökök vagy régészek, akik víz alatti leletek után kutatnak" - magyarázta Bartlett.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!