Berta Sándor

Az 5G megzavarhatja az időjárás-előrejelzést

A szabvány közel sem számít áldásnak minden ágazatban: A rádióhullámok befolyásolhatják a páratartalom-mérést végző eszközöket, és a hatásukat a jelenlegi modellek nem veszik figyelembe.

Az ötödik generációs (5G) mobilhálózatok ugyan megkönnyítik a meteorológiai adatok továbbítását, de ezzel párhuzamosan a szakértők egy része attól tart, hogy negatívan hathat az időjárás-előrejelzésekre és azok pontosságára. A Rutgers Egyetem munkatársai által készített tanulmány alátámasztotta a szkeptikus szakemberek kétségeit.

Mohammad Yousefvand, a tanulmány készítője és a kollégái kiderítették, hogy az 5G-hálózatok "összezavart" vagy "eltévedt" rádióhullámai az időjárási műholdak frekvenciasávjaiba kerülhetnek és ott komoly zavarokat okozhatnak. Az érintett készülékek fedélzeti szenzorai általában a Föld légkörének páratartalmát mérik. Az utóbbi értékek többek között amiatt fontosak, mert segítenek előrejelezni az egyes régiókban lehulló eső mennyiségét.

Narayan B. Mandayam, a Rutgers Egyetem Vezeték nélküli Információhálózati Laboratóriumának professzora közölte, hogy ez az első ilyen jellegű tanulmány a kérdésben, amely az 5G szabványnak az időjárás-előrejelzésre gyakorolt hatásait vizsgálja és a tapasztalataik azt támasztották alá, hogy az új hálózatok hatással lehetnek az előrejelzések pontosságára.

Mandayam és a csapata szimulációkat használt annak kiderítésére, hogy volt-e összefüggés az 5G-adók és korábbi, szupertornádóval kapcsolatos prognózisok között. Az eredmények azt mutatták, hogy már csekély mennyiségű rádióhullám is jelentős mértékben meghamisította az eső mennyiségével és a felszín hőmérsékletével kapcsolatos előrejelzéseket. A tudós hangsúlyozta, hogy ugyan lehet azt mondani, hogy ezeknek a hibáknak a hatása nem meghatározó, de a jelenséget nem lehet figyelmen kívül hagyni és mindenképpen kellene valamit tenni azért, hogy ezeket az értékhamisításokat minimálisra lehessen csökkenteni vagy teljesen meg lehessen akadályozni.

Fontos lenne többek között az antennatechnika fejlesztése és az időjárás-előrejelzéseket készítő algoritmusok módosítása úgy, hogy számoljanak a félrevezető 5G-hullámokkal és azok hatásaival. Így a prognózisok készítésekor az utóbbiakat is figyelembe lehetne venni és pontosabb előrejelzéseket lehetne kiadni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #2
    Az 5G két frekvenciatartományban működhet. Van az alacsony ami a 3G, 4G és wifi-s sávokon meg azok között megy. Ezekkel semmi gond.

    Van a magas frekvencia, ami a katonai és időjárás radarok által használt sávon megy. Na most a katonai radarok zavarása senkit nem érdekel, max. a kinaiak blokkolhatják vele a NATO radarokat, de a muholdakon levo lefele nezo felhozet mero radarok is ugyanezen savokon mennek, ezert a nagyfrekvencias 5G lefedettsegu teruletek felett ezek megvakulnak. (a muholdas elso csapas jelzo katonai radarok is, de az megint nem zavar senkit, max. nem latnak a NATO tagallamok egy Kinabol indulo elso csapast csak par perccel kesobb mar a legkor elhagyasa utan)

    Hogy hoztak ezt ossze? Az 5G nagyfrekvencias ado-vevo bazisallomas antennai sima europai tervezesu phased array katonai radarok, amik nagyon pontosan tudnak egy adott pontra (telefon/laptop antennara) fokuszalni es nagyon gyorsan tudnak valtani a celpontok (felhasznalok) kozott. Mellekhataskent csak ezt a frekvencia tartomanyt talaltak amit nem hasznalnak meg civil celra es eleg magas a nagy sebesseghez, de eleg alacsony ahhoz, hogy egy papirlap meg ne allitsa meg a jelet. (egy vizes papirlap vagy egy a celzott sugarba belepo ember ellenben mar kepes a jel 100%-at elnyelni) A katonai radarok senkit nem erdekelnek, a meteorologusokra meg senki nem gondolt. (mint ahogy a starlink se a csillagaszokra)

    ps: A radarkepek helyett az infras felhozetfotozas azert meg mukodni fog, egeszen amig az infras 6G technologia el nem terjed. (mar fejlesztik)
  • ugh #1
    Sok ertelme nem volt ennek az 5g faszsagnak. De!
    Nem lehet tudni most ez igaz e, vagy valami amcsi hoax amivel a kinaikat akarjak tovabb szivatni.