Berta Sándor

Tiltólistára került Kínában a Scratch

Az ázsiai állam teljes mértékben kitiltotta a területéről a gyermekeknek szóló programozási nyelvet.

A Scratch kifejlesztése az MIT nevéhez fűződik és objektumorientált, interpretált, dinamikus és vizuális programozási nyelvnek számít. Napjainkban világszerte közel 60 millió fiatal használja a programozási nyelvet azért, hogy animációkat és videojátékokat hozzon létre a segítségével. A kínai hivatalok indoklása alapján ugyanakkor a Scratch bevonásával készített projektek hamis állításokat tartalmaznak a távol-keleti országgal kapcsolatban, ezért betiltották azt.

A lépés minden bizonnyal válaszlépés az Amerikai Egyesült Államok részéről a TikTokkal szemben folytatott kampányra. A cél az, hogy Kína megtartsa az ellenőrzést az állampolgárai által készített digitális tartalmak felett és ez különösen vonatkozik a helyi gyermekek által megalkotott vagy hozzájuk kerülő anyagokra. Peking mindenképpen el akarja szigetelni a nyugati befolyástól a kínai fiatalokat. Így valósul meg az egyedi kínai digitalizáció.

A TechCrunch értesülései alapján Kína arra törekszik, hogy a programozás minél erősebben bekerüljön a helyi tanítási tantervekbe. A Scratch a népköztársaságban eddig körülbelül 3 millió regisztrált taggal rendelkezett, de ennél sokkal több embert ért el, mert sok kínai fejlesztő is a programozási nyelvet tekintette a termékei alapjának. Volt továbbá egy komoly probléma. Kínában jelenleg minden információkat terjesztő internetes szolgáltatásának be kell tartania a helyi szabályozásokat. Nos, ez a Scratch esetében nem valósult meg.

A tilalom persze nem jelenti azt, hogy a programozási nyelv teljesen el fog tűnni a távol-keleti államból, mert a Scratch Editor nevű szoftver letöltés után offline módban is használható. Vagyis azok a helyi felhasználók, akik korábban már letöltötték a programozási nyelvet és az ahhoz kapcsolódó anyagokat, azok továbbra is alkalmazhatják a programot. A Scratch helyi vetélytársai között van a Code Mao nevű sencseni startup, amelynek célja, hogy a fejlesztésével elavulttá tegye az MIT eszközét.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • zola2000 #11
    Az más, az demokratikus :)
  • AcsMarci #10
    Bezzeg a jóságos USA, ahol az NSA kérésre már hardver szinten építik be a hátsóajtókat.
  • Tetsuo #9
    Ez teljesen igaz, de hozzá kell tenni, a kínai kormány sem jó irányba tereli az embereket; Ma nincs olyan társadalom a földön, ami jó irányba haladna. A kevésbé rossz megoldás (ez mindenképpen a kínai kormány hozzáállása) is rossz.
    A Scratch-t nem csak a kontroll hiánya miatt tiltják, és nem csak a szükséges válasz miatt, hanem a hosszútávú népnevelés, a saját rendszerek kiépítése az elsődleges cél.
  • UUUU #8
    Ott a pont.
  • end3 #7
    Sajnos a globalisták polkorrekt tudatmódosításra használnak mindent, amivel Kína határain belülre kerülhetnek. Nem véletlen az ázsiai ország önvédelme. Jól látják országok megelőző példái során, hogy évtizedek alatt hogyan mossák át az agyát szinte az óvodás kortól kezdődően a "beveendő" területeken élő társadalmaknak. Mindezt a nyugati, amúgy is gazdag civilizációk teszik az elmaradottabb országok népességeivel, a harács, a lehúzás szellemében. - Ez egy "100 éves" háború a globál-gazdagok és a fejlődő szegény országok között. Jól látják ezt a nemzeti politikusok. Próbálnák akadályozni, - ha nem is mindig elég okosan, - amennyire lehet. Persze hosszútávon a pénz mindent maga alá gyűr. (A végén magát a kapitalizmus önmagával beérő "pénzt a pénzért" rendszerét is. De addig nyugaton és keleten is még sokan fognak meghalni miatta.)
  • kvp #6
    Azert tiltottak be mert a fejlesztoi site nem szabalyzott kozossegi oldalkent is mukodik. Tul sokan hasznalhattak kiskapunak...
  • grobs #5
    A haszontalanokat már régen korlátozza, ezért válaszként csak hasznos maradt :) Ott is beütött az hülyeség. Betiltanak egy ingyenes oktatási szoftvert, amiből egyébként semmi bevétel nincs.
  • Cat #4
    MInden nagyobb nyugati IT-szolgáltatás be van tiltva Kínában. Eleve csak egy tűzfalon át kommunikálhatsz, így rengeteg honlapot nem is látsz, max. VPN-en keresztül. (Arról már nem is beszélve, hogy céget sem alapíthatsz saját magad, csak vegyesvállalatot, amiben van kínai tulajdonrész.)

    Ezek után Trump kilátásba helyezi, hogy betiltja a TikTokot, és ő az agresszív szemét. Gratulálok :D
  • bdzsana #3
    Ha szemet szemért elvvel menne az USA, akkor Kína eléggé megszopná. Egy fokkal több nyugati terméket és szolgáltatást tilt és korlátoz, mint az USA kínait.
  • Gabbbbbbbbbbbb #2
    Szerintem a Scratch tiltásával inkább csak maguknak ártanak..