JohnnyCage

1.5GHz-es Athlon hűtőventillátor nélkül

A múlt héten napvilágot látott, majd később megerősítést nyert hír, miszerint az AMD újfajta szilícium alapanyagot készül bevezetni processzorainak alapanyagaként, most új, az AMD rajongók számára kedvező részlettel bővült.

A múlthéten lehetett először arról a híresztelésről hallani, hogy az AMD újfajta chipalapanyag felhasználását fontolgatja. A spekuláció azután kezdődött, hogy az elemzők kétségbe vonták az Athlon 0.18 mikronos változatának 1.7GHz-en való működőképességét. Szerintük ugyanis az Athlon Thunderbird-ökben alkalmazott 180nm-es gyártási eljárás maximum 1.5GHz-re képes. E fölött az órajel fölött már olyan mértékben nőne a kibocsájtott hő, hogy annak elvezetése problémás, és drága lenne.

Nemsokkal később egy AMD-közeli, magát meg nem nevező személy azt állította, hogy az AMD az Isonics által kifejlesztett tiszta szilíciumot fogja alkalmazni új processzoraihoz. Az AMD Zone később megerősítette a hírt, és az Isonics weboldalán is a hírt alátámasztó cikk jelent meg.


Az Isonics technológiájának lényege az, hogy különválasztják a természetben fellelhető 28-as, 29-es és 30-as szilíciumot egymástól. A chip alapanyagaként ezután kizárólag a legnagyobb mennyiségben előforduló Si-28-at használják fel, ellenben a jelenleg alkalmazott, mindhárom változatot tartalmazó alapanyaggal. A tiszta 28-as szilícium kristály elektromos- és hővezető képessége az eddig használt Si-28-29-30 kristálynál sokkal jobb, így a keletkező hő jóval kisebb, és az is könnyebben távozik a lapkából.

A hír megjelenése óta újabb fejlemény került nyilvánosságra, mégpedig nagyon kedvező, ami az AMD-t és rajongóit illeti. Az AMD olyan Athlon Palomino prototípust próbált ki, amely a "hagyományos" 180nm-es gyártási technológia alkalmazásával 1.5GHz-en stabilan működik. A meglepő nem is ez, hanem az, hogy a processzorra egyáltalán nem kell hűtőventillátor, mert annyira kevés hőt fejleszt, hogy annak leadásához egy hűtőborda is elég. A prototípus az AMD Austin-i Fab25 gyárában készült. Arról nincsen hír, hogy a processzor pontosan milyen hőmérsékleten működik ventillátor nélkül, annyit azonban tudni lehet, hogy a CPU kizárólag alumínium vezetékekkel rendelkezik.

Az AMD eredménye mindenképpen figyelemreméltó, de eközben az Intel sem alszik, ők ugyanis sokkal hamarabb átállnak majd a 130nm-es gyártási eljárásra, amely szintén kisebb leadott hőt eredményez. A 130nm-es technológiával viszont még a lapkaméret is lecsökken, aminek előnye az alacsonyabb árban és/vagy nagyobb számú beépíthető tranzisztorban is megmutatkozik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!