Berta Sándor

ENSZ - digitális együtt­működésre van szükség

A szervezet szakértői csoportjának kellene új impulzusokat adnia az információs társadalom számára, de kérdéses, hogy ez sikerül-e.

A különleges csoport António Guterres, az Egyesült Nemzetek Szervezetének főtitkára számára készítette el azt a jelentését, amely azt taglalja, hogy miként lehet megvalósítani a legfontosabb műszaki fejlesztéseket és biztosítani e megoldások, valamint egy informatikai szempontból korszerűsített társadalom együttélését. A csapat tagja lett Melinda Gates, Bill Gates felesége; Jack Ma, az Alibaba kínai konszern alapítója; Vint Cerf, az internet atyja; továbbá néhány ázsiai és afrikai startup vezetői, s számos politikus. A főtitkár többek között tudni akarta, hogy az ENSZ miként gondoskodhat arról, hogy a digitális technológiák jobban elterjedjenek és hogy a szervezet miként válhat a megfelelő digitális politika közvetítőjévé.

Melinda Gates, Jack Ma és a többi szakértő a jelentésükben azt írták, hogy a digitális politikában csak úgy valósulhat meg hatékony együttműködés, ha a folyamatban a kormányok, a civil társadalom, a műszaki élet, a kutatók és a gazdaság képviselői egyaránt részt vesznek. Ugyan csak a kabinetek és az országgyűlések dönthetnek a törvényekről, de a hatékony digitális kormányzáshoz mindenkire szükség van. A civileknek, a politikai döntéshozóknak és a műszaki szakembereknek közösen kell kiértékelniük a digitális technológiák összetett és dinamikus hatásait, s részt venniük a közös normák és szabványok kidolgozásában.


A szakértők rámutattak, hogy napjainkban problémát jelent, hogy a digitális politika fontos kérdéseiben zárt ajtók mögött születnek döntések, azok nélkül, akiket az adott kérdések érintenek. A megoldást a jelenleg is működő Internet Governance Forum (IGF) felértékelése, egy magasabb szintű IGF (IGF Plus) létrehozása jelentené. Az igazi probléma azonban az, hogy az ENSZ és testületeinek döntéseit a világ kormányainak egy része teljesen figyelmen kívül hagyja vagy nem veszi komolyan.

Vint Cerf azt emelte ki, hogy reméli, hogy sikerül egy olyan megoldást találni, amelynek köszönhetően a jövőben meg lehet majd hallani minden fontos csoport hangját - még a fontos szabályozások kidolgozása és elfogadása előtt. Szerinte szükség van arra, hogy a felhasználókat megvédjék az online világ káros hatásaival szemben. Szükség lenne többek között szoftverfrissítési, azonosítási és nemzetközi szabványokra. Hatékony lehetne egy digitális ügyekkel foglalkozó ENSZ-megbízott kinevezése is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sydra #10
    "Amikor te fanatizmusnak nevezed azt hogy en civilizalt tarsadalomban szeretnek elni"
    Nem, az a fanatizmus, hogy szerinted mindenki aki nem ért veled egyet, az civilizálatlan társadalomban akar élni.
  • Kissssss0 #9
    most is civilizált társadalomban élsz... senki nem akarja elvágni a torkodat azért az 500 forintért a zsebedben, az meg hogy elküldenek téged melegebb éghajlatra hát istenem ez van, ezért még nem kell támogatni az ilyen " hate speech" bujtatott cenzúrát.
  • ostoros #8
    "Vint Cerf azt emelte ki, hogy reméli, hogy sikerül egy olyan megoldást találni, amelynek köszönhetően a jövőben meg lehet majd hallani minden fontos csoport hangját"

    - És a nem annyira "fontos" csoportokkal mi lesz, hm? Csak azért kérdem, mert eleve "fontos" emberek vettek részt a tanácskozáson, egy pár milliárdos például. Mert a legfontosabb csoport nyilván a legfontosabb emberekből áll, nem igaz?
  • ostoros #7
    Szeretnéd, ha a te "értékeid" (érték a francot, az értéknek inkább az ellentéte) osztaná a többség.
  • Sequoyah #6
    Milyen cenzurarol beszelsz? Hol volt barmi cenzurazva ami civilizalt hangnemben irodott?

    Amikor te fanatizmusnak nevezed azt hogy en civilizalt tarsadalomban szeretnek elni, ott valami nagyon komoly baj van a hozzaallasoddal...
  • Sydra #5
    Álomvilágban élsz és tapsikolsz a cenzúrához. Mindent elhiszel, amit az indexen eléd tesznek. Már a kérdésed is fanatizmusra utal, ha szerinted itt bárki a gyűlölködésnek örül.
  • Sequoyah #4
    Persze, szeretnek egy civilizalt tarsadalomban elni, az emberek tobbsegehez hasonloan. Gondoltam ez egyertelmu, es nem kell kulon kiemelnem.
  • ostoros #3
    Szeretnéd. Ezt tedd hozzá.
  • Sequoyah #2
    Mi a baj, zavar hogy korlatozni akarjak a gyuloletbeszededet?

    A gyuloletbeszed az nem egy "szuk elitet" erint, hanem a tarsadalom tobbseget zavarja. A szuk reteg az inkabb eppen az a szelsoseges, gyakran rasszista csoport, aki a tarsadalom bekes tobbsegeben akar ellenteteket es ellensegeskedest generalni.
  • Sydra #1
    Már megint ez a hate speech marhaság. Ezek is csak nemzetközi cenzúra hálózatot meg piaci kontrollt akarnak egy szűk elit javára összefogás meg együttműködés címszóval.