Berta Sándor

Termék­támogatási csalók buktak le Nagy-Britanniában

Míg Magyarországon vizet kérve próbálnak bejutni az idősek lakásaiba a csalók, Nyugaton IT-szakembereknek adják ki magukat.

Rendkívül sokan próbálják meg úgy becsapni az elsősorban idős embereket, hogy valamelyik IT-cég munkatársának hazudják magukat. Az Action Fraud nevű brit kibervédelmi iroda évente több mint 30 000 jelzést kap olyan csalókról, akik bizonyos cégek terméktámogatási dolgozóiként adják ki magukat. Most letartóztatták az első gyanúsítottakat. A két férfi és a két nő ellen két éven át folytattak nyomozást. Az volt a módszerük, hogy a Microsoft alkalmazottaiként telefonáltak, majd azt szuggerálták az áldozataiknak, hogy problémáik vannak egy kártevő miatt és ezért terméktámogatásra szorulnak.

A "szolgáltatást" pénzért kínálták, majd hozzáférést szereztek a számítógépekhez és átutalásokat indítottak. A négy személyt óvadék ellenében szabadlábra helyezték és büntetőeljárás vár rájuk. A nyomozás során kiderült, hogy sok félrevezető telefonhívás ugyan Indiából származott, de végül a rendőrök rájöttek, hogy a gyanúsítottak nem Indiában vannak, hanem különböző angliai településeken, a koruk pedig 29 és 37 év között volt.

Az Action Fraud gyűjti Nagy-Britanniában a csalásokkal és kiberbűnözéssel kapcsolatos jelzéseket. Az elmúlt egy évben 34 505 jelzés kapcsolódott hamis terméktámogatási esetekhez, az áldozatok kára meghaladta a 20 millió fontot. Az esetek 12 százaléka terméktámogatási csalás volt, az áldozatok átlagos életkora 62 év, míg a csalóknak kifizetett átlagos összeg 600 font volt. Dave Clark parancsnok, a londoni rendőrség képviselője elmondta, hogy ezek a letartóztatások csak a kezdetet jelentik. A Microsoft segített nekik, továbbá szakértőket, helyi rendőri erőket és a nemzetközi partnereket vontak azért, hogy felvegyék a harcot a bűnözőkkel, akik általában a társadalom legvédtelenebb tagjait szemelik ki célpontjaiknak.

A Microsoft képviselője szintén úgy vélte, hogy a letartóztatások csak a kezdetet jelentik és jelezte, hogy továbbra is együttműködnek a hatóságokkal. Minden Microsoft-szoftvert alkalmazó felhasználót biztosított arról, hogy soha nem hívnak fel senkit és nem alkalmaznak terméktámogatással kapcsolatos felbukkanó reklámablakokat sem.

Joachim Rosenoegger, a Microsoft Digitális Bűncselekmények Elleni Egységének munkatársa tavaly novemberben elmondta, hogy az okostelefonok, a táblagépek és a számítógépek jelentőségének növekedésével párhuzamosan nő a visszaélések kockázata is. Az alkalmazott módszerek folyamatosan finomodnak, a telefonhívások mellett egyre gyakrabban jelennek meg a hamis e-mailek, a fertőzött honlapok és a felugró reklámablakok is, A bűnözők a felhasználók adatait akarják megszerezni és pénzért segítséget kínálnak a vírusos gép megtisztításához.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!