MTI

Mégis korlátlan lehet a roaming

Időkorlátozás nélküli ingyenes roamingszolgáltatásra tett javaslatot az Európai Bizottság - jelentette be Andrus Ansip digitális piacért felelős uniós biztos Brüsszelben.

Andrus Ansip kijelentette, a 2017. június 15-től hatályos szabályozás értelmében megszűnik a roamingdíj az uniós ügyfeleknek az Európai Unió területén, a bizottság javaslata szerint időkorlát alkalmazása nélkül, minden szolgáltatónak az otthoni díjazást kell biztosítania minden felhasználó számára. A bizottság garantálja, hogy egyetlen uniós polgárnak se kelljen többet fizetnie külföldi mobilhasználat esetén, ugyanakkor szilárd védelmet kíván biztosítani a visszaélésszerű roaming-használat megakadályozására - jelentette ki az uniós biztos. A korábban 90 napban meghatározott időkorlát helyett az új bizottsági javaslat lehetőséget kíván biztosítani a szolgáltatóknak arra, hogy kiszűrjék azokat a felhasználókat, akik huzamosan többet használják mobiltelefonjukat külföldön, mint odahaza.

Andrus Ansip elmondta, a szolgáltatóknak lehetősége lesz arra, hogy mobilhasználati minták alapján ellenőrizze, a fogyasztók biztosan nem élnek-e vissza az unió eltérő országaiban vásárolt és használt olcsóbb SIM-kártyák használatával. Ezzel azt az esetet is el szeretné kerülni a bizottság, hogy egy olcsóbb mobilszolgáltatást nyújtó országban vásárolt SIM-kártyát egy drágább tarifával dolgozó országban értékesítsenek - hangsúlyozta. Ugyanakkor, ha valaki többet használja telefonját külföldön, vagy SIM-kártyája sokáig van használton kívül, a szolgáltatóknak lehetőségük lesz pótdíjakat alkalmazni - magyarázta a biztos.

A pótdíjak kivetésének lehetőségéről a szolgáltatónak értesítenie kell a felhasználót, akinek lehetősége lesz megtámadni a szolgáltató döntését. A pótdíjak mértékéről az Európai Parlament és a tagállamok vitáját követően legkésőbb a jövő év elején születik döntés - tette hozzá. A biztos elmondta, hogy ilyen jellegű felárakat nem alkalmazhatnak az utazók, a nyaralók, a rendszeresen vagy huzamosan külföldön dolgozók, illetve a külföldi ösztöndíjas diákoknál. Az új javaslat szerinti szabályozás azt is lehetővé tenné, hogy a mobilszolgáltatók alapos vizsgálat és előzetes értesítést követően megszüntetik a kizárólag külföldön használt SIM-kártyák érvényességét - tájékoztatott az uniós biztos.

Az Európai Bizottság azt követően tett ma újabb javaslatot az uniós roamingdíjak szabályozására, miután visszavonta szeptember elején tett előterjesztését az azt ért kritikák miatt. A legtöbb kritika a tervezet azon részét érte, amely szerint a szolgáltatók az időkorlátok túllépése után roamingdíjat számíthattak volna fel, és a roaming legfeljebb háromszor, egymást követő 30 napos időszakra - összesen 90 napig - lett volna ingyenes.

Az Európai Bizottság erőfeszítéseinek köszönhetően a roamingdíjak folyamatosan és jelentősen csökkentek az elmúlt években. A 2015-ben elfogadott rendelet alapján legutóbb 2016. április 30-án csökkentek a díjak, jelenleg a mobiltelefonos hívásokért percenként legfeljebb 5 eurócentet, SMA-enként 2 eurócentet, az adatforgalomért pedig megabájtonként 5 eurócentet számolhatnak fel az EU-ban a szolgáltatók. Ezek a díjak 2017. június 15-ig érvényesek, azután pedig megszűnnek.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • aru #2
    Nekem csak az nem tiszta, hogy a másik ország szolgáltatójának miért lenne az probléma ha mondjuk a magyarok is náluk fizetetnek. Ez csak a magyar kartelező szolgáltatóknak gáz!
  • M2 #1
    "a fogyasztók biztosan nem élnek-e vissza az unió eltérő országaiban vásárolt és használt olcsóbb SIM-kártyák használatával."

    Tehát a multik csalhatnak úgy százmilliárdokat, hogy csak a számukra legkedvezőbb országban adóznak fél százalékokat, de az egyszerű polgár nehogy jól járjon egy vacak SIM kártyával. Értem!