Berta Sándor

EU - roamingdíj-mentesség, vagy mégsem?

Korábban évekig ígérgették, hogy eltűnhetnek a roamingdíjak, most viszont kiderült, hogy ez még mindig nem valósul meg teljesen.

Az Európai Bizottság új tervezetet hozott nyilvánosságra, amely alaposan felborzolta a kedélyeket. A dokumentumban ugyanis az szerepel, hogy valóban eltörölnék a roamingdíjakat, de kizárólag minden évben 90 napra és nem az egész esztendőre. A szabályozás várhatóan jövő júniusban lépne hatályba.

Az új tervezet élesen szembemegy a korábbival. Tavaly júniusban ugyanis Brüsszelben megszületett a megállapodás az EU soros lett elnöksége és az Európai Parlament között arról, hogy az Európai Unióban eltörlik a barangolási (roaming) díjakat 2017. június 15-től. Az Európai Parlament a roamingdíjak még korábbi eltörlése mellett lett volna, a tagállami kormányokat megjelenítő Tanácsban azonban ezt nem sikerült keresztülvinni, ezért került sor az uniós intézményközi egyeztetésre, amely a megállapodáshoz vezetett.

Az Európai Bizottság mostani álláspontja alapján a 90 napos időszak praktikusan lefedi a magánszemélyek és az üzleti utazók igényeit. 30 nap külföldi tartózkodás után a szolgáltatók megkövetelhetnék a hazai hálózatba való ismételt becsatlakozást. Tehát ha elutazunk külföldre, akkor 30 nap után haza kell jönnünk egy napra felcsatlakozni, majd ismét élvezhetjük külföldön a roamingdíj-mentességet. Mindezt még egyszer megtesszük, és máris kihasználtuk a maximális 90 napot. Alternatívaként természetesen vehetünk helyi SIM-kártyát, szinte biztosan jobban járunk, mint bármely magyarországi szolgáltatóval.

A korlátozás nem vonatkozik a határ menti ingázókra, a csak részben külföldön töltött napok ugyanis nem számítanának bele a 90 napos keretbe. Az átalánydíjas ügyfeleknek biztosítanák, hogy legalább az aktuális díjcsomagjuk átlagfogyasztását ingyen felhasználhassák, mielőtt roamingdíjat kellene fizetniük. A szolgáltatók a korlátok túllépése után egy perc beszélgetés után legfeljebb 4 centet, egy megabyte adatforgalom után 0,85 centet, SMS-enként pedig 1 centet számolhatnak fel.

Az Európai Bizottság megakadályozná, hogy az emberek egy olcsóbb külföldi szolgáltatóval kössenek szerződést, de a szolgáltatást csak a hazájukban használják, ez ugyanis hosszú távon növekvő árakhoz vezethet. Az árak alapvető eltérése az egyes kormányok eltérő kapzsisága miatt van: a frekvenciákért komoly pénzeket fizetnek rendszeresen a szolgáltatók, és ahol drága, az természetesen a szolgáltatásba is beépül, no meg Magyarország az ágazati különadók tekintetében is egyedi helyzetben van, ezért nálunk a legdrágább telefonálni. A tervezet kapcsán a testület egyeztetni akar az Európai Elektronikus Hírközlési Szabályozók Testületének (BEREC) és az egyes európai uniós tagállamoknak a képviselőivel is. A tervezetet még a tagállami kormányokat tömörítő tanácsnak és az Európai Parlamentnek is el kell fogadnia.

Sokan elégedetlenségüknek adtak hangot a javaslattal kapcsolatban, mondván, hogy az nem tekinthető teljes sikernek. Alexander Winterstein, a bizottság illetékes szóvivője azonban kijelentette, hogy Brüsszel igenis eleget tett az ígéreteinek. Egy másik bizottsági szóvivő, Nathalie Vandystadt pedig megjegyezte, hogy az emberek túlnyomó többsége nem tölt évente 90 napnál többet másik uniós tagállamban, a szolgáltatóknak ráadásul nem is kötelező érvényesíteniük ezt az időbeli korlátozást.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • UUUU #26
    Megegyszer csak neked a Red EU basic 9999Ft es a Lycanmobile csomagja 7938ft. mondom ebben mar minden benne foglaltatik, hiaba akarod megmagyarazni. A kisebbik csomagjuk pedig amiben nincs adatforgalom es az egesz orszag teruletere ingyenes hivas es SMS, valamint 7 kulfoldi orszag hivasa ingyen 19 dollar brutto, 5234 forint, ennyit arrol, amit leirtak, hogy 'De ha olyan telefonszámlákat kapnál, mint az USA-ban, akkor valószínűleg lehidalnál.'
  • grobs #25
    Még egyszer. Az adóhoz a szolgáltatónak semmi köze, de az árban mindenképpen megjelenik. Az USA-ban van ahol nincs áfa, de ahol van ott is nagyon alacsony. EU-ban mindenhol van áfa, Magyarország pedig világ szinten is kiemelkedik ebben. Tehát ha az amerikai árakat akarod összehasonlítani, akkor tegyük ezt nettóval, mert az áfa nem marad a szolgáltatónál. Így a Red Eu basic 7866 HUF a 29 USD pedig most _közép_ árfolyamon 7938.
  • UUUU #24
    Megegyszer, 29 dollarba kerul a csomag es az mindent magaba foglal, nincs semmilyen ado utana megegyszer.
  • grobs #23
    Elfelejted az Áfát amihez a szolgáltatónak nincs köze, de be kell szednie tőled.
  • UUUU #22
    2 ev szerzodessel. Mellesleg hozzatennem, hogy a Lycanmobilnak az USA-ban a 3. csomagja, van olcsobb 19 dollarert szinten korlatlan hazai beszelgetessel. Raadasul a 29 dollar meg veletlenul sem 10500Ft, hanem 7972.
  • Tetsuo #21
    Én csak rosszat hallottam az olcsó csomagokról. Valószínűleg még súlyozza is a szolgáltató, vagyis a kevesebbet fizető kuncsaft hátrányban van a normálhoz képest elérés stb. tekintetében.
  • grobs #20
    30 USD az ~8300 HUF, áfával ~10500 HUF. Ennyiért simán kapsz Red basic EU-t. Ha alkudozol, vagy családi csomagod van akkor belefér a medium is. Mondjuk nem 50 ország "csak" ~30.
  • UUUU #19
    Ez nem igaz, mivel legtobbjuk a T-Mobile USA halozatat hasznalja. Oke vannak teruletek, ahol nincs lefedettseg, lasd montanaban a hegysegek, vagy nebraska, na de a surun lakott aglomeraciok minde le vannak fedve lasd : http://www.lycamobile.us/en/coverage-map

    Na de a nagy szolgaltatok is kuszkodnek a kietlen videkeken a tererovel.
    http://www.t-mobile.com/coverage-map.html

    Nincs olyan szolgaltato amely teljes lefedettseggel rendelkezne. Max 96-98% altalaban

    De megegyszer mutass nekem ennyiert magyarorszagon csomagot, ahol meg a nemzetkozi hivasok is +50 orszagba ingyenesek a belfoldi hivasokkal egyutt es kapsz meg minimalis LTE adatcsomagot is melle.

  • Tetsuo #18
    Ezek a legsz@rabbak, az ország nagyrészén nincs is térerő hozzá, NYC közepén meg éppen csak csordogál a net, mert ott is alul van méretezve a közös sávszél.
  • Tetsuo #17
    Önmagadnak mondasz ellent. Egyrészt a nagytőke lobbistái fúrták meg azt, ami a fogyasztóknak jó lenne, másrészt azt állítod, az az óriáscégeknek is jó lenne, hiszen kiterjedtebben használnánk a szolgáltatásokat.
    Elárulom, nekik az lenne jó, ha csak fizetnél, de nem használnál semmit; ellenben rá se ránts, hiszen csak a szabad piac, mára dogmává avanzsált láthatatlan keze működött. (Ez irónia volt.)