Berta Sándor

A beton lehet a jövő energiatárolója

Az energiatárolás a jelen és közeljövő egyik kiemelkedő témája. A területen komoly előrelépés történhet.

Az energiatárolásban jelenleg alkalmazott megoldások és technológiák részben drágák, részben pedig nem elég kiforrottak. Azonban egy 5 éve létező és 12 alkalmazottat foglalkoztató norvég startup egy teljesen új ötlettel állt elő, amely alapvetően megváltoztathat mindent.

Christian Thiel, az EnergyNest nevű norvég startup vezetője bejelentette, hogy találtak egy megoldást, amely lehetővé teszi, hogy a megújuló energiát gazdaságosan lehessen felhasználni. A Det Norske Veritas és a Germanischer Lloyd fúziójából létrejött DNV GL tanácsadó társaság tanulmányozta a megoldást és úgy találta, hogy nagy lehetőségek rejlenek az egyszerű és olcsó technikában.

Az EnergyNest a betonra épít, igaz, nem a hagyományos betonra, hanem egy titkos keverékre, amelyet Pal G. Bergan tudós, a vállalat társalapítója a HeidelbergCement nevű német konszernnel közösen fejlesztett ki. Ez a beton nagy mennyiségű hőt tud különösen hosszú ideig eltárolni, miközben a hőveszteség csekély. A betonban acélcsöveket helyeztek el, amelyekben gőz vagy akár 450 Celsius-fokos különleges olaj kering magas nyomás mellett. Egyetlen tárolóegység akkora, mint egy 40 láb hosszú konténer. Egy ilyen modulban körülbelül 2 megawattórányi energia tárolható el és az egyes modulok éppúgy egymásra helyezhetők, mint a legókockák. Ezáltal minden üzem és közösség a saját igényei szerint alakíthatja ki az egységeket. Ahhoz, hogy például egy Hamburg méretű nagyvárost egy szélcsendes éjszakán is el lehessen látni elegendő megújuló energiával, annyi tárolómodult kellene felszerelni, amennyi egy nagy konténerszállító hajóra felfér. A gyárak számára létrehozhatók 10, 100 vagy akár 1000 egységből álló telepek is.

Thiel közölte, hogy ha nagy energiamennyiségről van szó, akkor a tárolás drága. Az ő technikájuk egyszerű és olcsó, egy modul kereken 50 000 euróba kerül. További előny, hogy az egységek egyszerű, környezetbarát anyagokból készülnek és akár helyben is elkészíthetők. Emellett nem igazán kell foglalkozni a karbantartásukkal, olcsón üzemeltethetők és az élettartamuk legalább 50 év. A rendszer hőt és áramot egyaránt tud tárolni.

Az első energiatárolót Masdar Cityben, egy naperőmű mellett szerelték fel és már több hónapja zökkenőmentesen működik. Eddig brit, amerikai és norvég befektetők összesen 9 millió dollárt invesztáltak a projektbe, valamint sikerült szerezni 2 millió dollár támogatást is. A következő lépés a további megrendelések szerzése, az alkalmazók között lehetnek ipari létesítmények, szélerőmű-parkok, naperőművek és áramellátók. Thiel végül leszögezte, hogy a megoldásban rejlő potenciál adott, a piac pedig hatalmas.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ostoros #29
    Köszönöm leírást, nagyon tetszett! Grat.
    Ha valakit érdekel a téma, itt egy csomó megoldási módot lehet olvasni:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Seasonal_thermal_energy_storage
  • ostoros #28
    Még egy dolog: nem kell ehhez speciális beton, az csak a beetetés, hogy velük szerződj, mert ők szállítják a "profi" megoldást.
  • ostoros #27
    Mellesleg az 50ezer Euró minden, csak nem olcsó. Ennél sokkal olcsóbb a talajba ásni egy nagy lyukat, és belehelyezni a megfelelő csőrendszert vízzel feltöltve. Az persze nem lenne szállítható, de ennyibe biztosan nem kerülne.
  • ostoros #26
    Bullshit szagú. A hőtárolást persze értem, de áramot? Na, ne már!
    Nincs erről egy jobb cikk valahol?
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2016.07.28. 22:13:46
  • kgpro #25
    Köszi!
    ...nem vak ez a ló, hanem bátor... kb.
    Sok nehézség volt.
    A betontartályt úgy meg kellett vasalni, hogy a beton alig fért a vas közé, 500 Kg/m3 vastartalommal!!! És még így is ha nyár végén már 70 fokos a víz, a teteje behajlik 10 cm-nél is mélyebbre a hőtágulás miatt!!! A sarkokat annyira meg kellett erősíteni, hogy meg se mozduljon. Emellett kellett találnom egy olyan anyagot, ami bírja ezt a hőmérsékletet, együtt tágul a betonnal, és vízzáróvá teszi. Csak ez mag volt 700 ezer.
    Betontartály, napkollektor, vezérlés, hő és vízszigetelés, és mindehhez falfűtés, (kétszer annyiért mint egy normál) hogy alacsonyra ki lehessen szivattúzni a tartály melegét. Az egész rendszer majdnem kb. egy 10-es!!
    De hát ez volt a hőskor, nagyon az eleje az alternatív rendszereknek, ma biztos olcsóbb lenne.
    Viszont ma egy 25KW-os hőszivattyú 3,5 Millió, + 1M napelem, és 1M fan coil.
    Az egész megvan 5,5 Millióból, és nincs további működési ktsg.
    Nekem viszont télen nyáron megy valami szivattú, ami kb. 150-200 W, napi 8 órában.
    De hát ez van, 30 évig biztos jó lesz, de már megtérült.
  • AxxE #24
    Köszönöm a képeket és a leírást. Gratulálok, hogy bele mertél vágni és meg is valósítottad!
    A hőszivattyúval nem értek egyet, mert ha már a kiásott alapban kialakítod a tartályt, és utána zsaluzod és készíted el az alapot, akkor nem növeli meg jelentősen az építés költségét és sokkal jobb hőszigetelést érsz el. Ezzel szemben a hőszivattyú bekerülési költségéhez viszonyított megtérülési- és üzemideje nem ad ilyen kedvező arányt.
    Meglévő épületnél elképzelhető, hogy ez már túl költséges, de üzemidőben és karbantartási szükségletben ez még akkor is versenyképes megoldás, arról nem is beszélve, hogy magán akcióban is kivitelezhető. :)
    Grat még 1x!
    Utoljára szerkesztette: AxxE, 2016.07.27. 14:44:41
  • kgpro #23
    Ma már nem ilyet terveznék be egy házba, mert nagyon macerás volt elkészíteni, és az óriási hőtartály sem volt két fillér.
    Ma már léteznek szuper hőszivattyúk, amiből sztm a Mitsubishi-é a legjobb, 5,5 COP tényezővel, vagyis egy egységnyi elektromos energia befektetéssel 5,5 egységnyi hőenergiát kapsz. Az ELMŰ ilyen berendezés használatakor 50%-os kedvezményt ad az áramra.
    Ha ezt még spékelni akarod, akkor napelemet is felteszel, odavissza forgó mérőórával.
    A hőcserélő odavissza működik, azaz télen fűt, nyáron meg lehet fordítani a folyamatot, és a lakásból szívja a meleget, vagyis hűt. Végelemnek fan coil -t kell alkalmazni.
    Ez a rendszer napelemmel teljesen ingyenes, és még a melegvizet is megoldja.
  • gforce9 #22
    "Ha valaki csinált már betonból bogrács alá tűzteret, az szerintem már tapasztalta, hogy két-három bográcsozás után lehet újra építeni, mert darabokra eset!"

    Én csináltam nagyon gyakran használom mert imádom a bográcsozást, kb 8 éve köszöni szépen jól van. A fedlapot engedte el a ragasztó csak. Ezen még kísérleteznem kell, hogy mi fogja meg úgy, hogy kibírja a telet is, meg a meleget is, de rugalmas is legyen valamennyire.
  • kgpro #21
    Sajnos dokumentációm már nincs, elkallódott valahvá, de tudok képet becstolni. Sajnos csak 35 Kbyte-ot enged ezért össze kellett kompozitba raknom őket.
    Van egy tartályos kép, ami a medence belseje, meg a csökeret, van a házról egy kép rajta a napkollektor, és a vezérlésről egy kép. A hőmérő éppen 100 fok feletti hőmérsékletet mutat. 130 fok szokott lenni általában. Mivel 3 bár nyomáson van, és fagyálló, ezért túlmelegíthető 100 fok fölé.
  • netgengszter #20
    Ez szerintem egy ritka nagy baromság!

    Aki már dolgozott betonnal, az tudja. Azonkívül, hogy talicskában is bazi nehéz anyag, hosszútávú hőtárolásra alkalmatlan!

    A beton 3 anyagból van, alapvetően: cement (azaz oltatlan, égetett mész), adalékanyagból (sóder, bazalt, stb) és víz. Közismerten, a mész és a víz reakcióba lépésekor HŐ keletkezik. Ezt el kell vezetni (lásd: a Hoover Gát amerikában), mert különben a beton nem lesz beton, mert tele lesz repedéssel!
    Nem egy nap alatt köt meg, alapesetben legalább 1 hónap. Addig folyamatosan hűteni kell, és még utána is zajlik a kötési folyamat nagyon sok évig! Akkor sem árt a hűtés, a melegítés viszont igen!
    Na, ha én ezt elkezdem nappal melegíteni, este meg hűteni, a természetes folyamatnál sokkal gyorsabb ütemben, semmi mást nem csinálok, mint a hőingadozás által szétmorzsolom az anyagot!
    Ez nem hogy hőt nem fog tárolni, de még kavicsösvénynek sem lesz jó!
    Az meg a másik fele, melyik az a kőzetanyag (az adalékanyag), ami tartósan elvisel (repedés, törés nélkül) a cikk szerint említett kb .450 C° fokot, meg kb. 40 C° fokot, azaz 400 C° hőingadozást, úgy, hogy a hőtárolás vagy hőkivonás miatt gyorsan hűtöm, gyorsan melegítem?
    Ha valaki csinált már betonból bogrács alá tűzteret, az szerintem már tapasztalta, hogy két-három bográcsozás után lehet újra építeni, mert darabokra eset!
    Utoljára szerkesztette: netgengszter, 2016.07.27. 09:43:50