SG.hu

Az emberek nem tudják mitől kell félni az interneten

A Kaspersky Lab kutatóinak kérdőíve szerint az internetfelhasználók háromnegyede (74%) letöltene egy potenciálisan rosszindulatú fájlt, amely annak tudható be, hogy sok esetben hiányzik a tudatosság és a kiber-hozzáértés, mellyel a felhasználók azonosíthatnák és elkerülhetnék az online veszélyeket.

A cég egy kvízben 18 000 internetfelhasználót kérdezett meg online szokásaikról, és az eredmény növelte az aggodalmat a felhasználók azon képességét illetően, hogy biztosan felismerik-e az online fenyegetéseket. Például arra voltak kíváncsiak, hogy a The Beatles Yesterday című számát milyen formátumban töltenék le a lehetséges négy letöltési opció közül, amelyekből csak egy volt biztonságos, mely szándékosan "Betles.Yesterday.wma."-nek volt elnevezve. Ezt az opciót a válaszadók mindössze negyede (26%) választotta, akik észrevették, hogy ez egy ártalmatlan fájlkiterjesztés, annak ellenére, hogy helyesírási hiba található a fájl nevében.

A legveszélyesebb fájlkiterjesztés az exe. volt, mely tartalmazta a jól ismert “mp3" kifejezést a név részeként ("Beatles_Yesterday.mp3.exe"), ez pedig a válaszadók harmadát megtévesztette. További 14%-uk választotta a scr., képernyővédő letöltését, ezt a fájlkiterjesztést azonban gyakran használják rosszindulatú anyagok terjesztésére is. Végül a válaszadók 26%-a választotta a zip. opciót, amely tartalmazhatott volna néhány veszélyes fájlt is.

A felhasználók kiber-tudatosságának hiánya nem csupán a zenére korlátozódott. A felmérés szerint minden ötödik (21%) felhasználó tölt le fájlokat különböző ismeretlen online forrásokból, növelve ezzel annak a kockázatát, hogy rosszindulatú szolgáltatóval találkoznak. A felmérés során a felhasználók csupán 24%-a tudott felismerni egy valódi weboldalt adathalász opció kiválasztása nélkül. Ráadásul, azon weboldalak megnevezése közben, ahol a személyes adataikat akarták korábban megadni, a felhasználók több mint a fele (58%) csak hamis oldalakat nevezett meg.

A Kaspersky Lab és a B2B International legutóbbi fogyasztói kutatásának eredményeit követve kiderült, hogy az internetfelhasználók 45%-a találkozott rosszindulatú vírusokkal kapcsolatos esetekkel az elmúlt 12 hónapban, de 13%-uk nem tudta, hogy pontosan ezek milyen formában érték el őket.

"A fogyasztóknak tisztában kell lenniük az online világ veszélyeivel, annak érdekében, hogy megvédjék magukat. Ha valaki egy bárban ücsörög, nem valószínű, hogy nagy összegű készpénzt fog számolgatni mindenki előtt, hiszen ez nem lenne túl bölcs és okos döntés. Ugyanennek az ösztönnek kell feltámadnia, mikor online vagyunk. A rosszindulatú tevékenység jeleinek ellenőrzése és azon tudás ismerete, hogyan felismerjünk egy adathalász oldalt vagy egy veszélyes letöltést létfontosságú." - mondta David Emm, a Kaspersky Lab vezető biztonsági kutatója.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Skylake #7
    A felhasználók 99%-a körülbelül digitális analfabéta. Tök mindegy milyen csúcskütyüke van a kezében.
  • Zsoltee_a_bator #6
    Majdnem mindenkinek elkerulte a figyelmet, hogy mi is volt a kommented lenyege. :)
  • msnforever2 #5
    nem hiszem hogy igazat mondott mert a cím nem létezik: server not found
  • barret #4
    Kipróbáltam ezt az exe kiterjesztést,nem is látják a zene lejátszók ...
    Így hogy tudnám lejátszani? Nem jelenik meg a lejátszó program ikonja :)
  • OhMyG0d #3
    Nyilván elmondta az ismerősöd, hogy a sütik segítségével kémleli ki hogy milyen oldalakat látogatsz meg... (lásd nyomkövető sütik)
  • SupraMKIII #2
    igazat...

    A probléma nem ez. Hanem az, hogy MIKÉNT bírod elkerülni, amikor minden idióta azt építi be a programjába...
  • SirBubu #1
    nekem egy szakértő ismerősöm azt mondta, hogy a faceebook.com nevű oldalt nagy ívben kerüljem el, mer az egy bordzasztó oldal

    igazat mondott?