Szekeres Viktor

Májusban érkezik az idei sikerfilmek első fele

Végre lesz miért moziba járni, hiszen a tavasz végével jönnek a folytatásfilmek, a tömegeket más úgysem érdekli. Persze jó filmek is lesznek.

Hányszor voltál moziban áprilisban?
  • Egyszer sem
  • Egyszer
  • 2-3-szor
  • 4-5-ször
  • 5-nél többször
Eltelt négy hónap az évből, akár mérleget is lehet vonni röviden az eddigiekről: idén majdnem 100 film került bemutatásra a magyar mozikban, melyekből egy átlag mozizó talán 4-5-öt látott, egyik átlag újságíró pedig szorgalmától függően 40-50-et, vagy akár többet is. 61 premier alapján azt szűrhetjük le, hogy az eddigi kínálat korrekt volt, igaz zseniális filmet talán csak féltucatot láthattunk, de bőségesen akadtak kitűnő és nagyon jó alkotások is. Persze a többséget a közepes filmek tették, pocsékból pedig ugyancsak alig féltucat akadt, ami elfogadható arány.


De lássuk, hogy mi vár ránk a hónapban. Május másodika már elmúlt, csütörtökön hét új film debütált a magyar mozikban, ezek egy részét már lehet, hogy némely olvasónk meg is tekintette. Hollywoodból a sztárokkal telepakolt családi komédia, A nagy nap (The Big Wedding) érkezett (vajon itthon is méreteset hasal?), valamint A hívás (The Call) című thriller Halle Berryvel, ami odakint meglepő siker volt - ezek mellett, aki annak idején lemaradt volna a Jurassic Parkról (Jurassic Park) most megnézheti moziban a filmet (3D-ben). Európából érkezett a Camille (Camille redouble), egy kedves francia komédia, melynek főszereplője egy átmulatott este után a 80-as években tér magához ismét tiniként. Kevésbé kedves, de ugyancsak komédia és francia (meg belga) a Hogyan nevezzelek? (Le prénom), a Lore (Lore) pedig egy szörnyen erős német II. világháborús dráma, ami nemrég a Titanic filmfesztivál fődíját is elnyerte. Az pedig mindent elmond a magyar film jelenlegi helyzetéről, hogy az idei első "normális" hazai premier a ciki-faktort szállító Elment az öszöd Dézsy Zoltántól.


Május kilencedikétől hét új film kerül a mozikba. Érdekesség, hogy ugyan több amerikai alkotás is akad közöttük, de mindegyik kisebb stúdió vagy független produkciós cég műve, így végre a kevésbé kommersz alkotások rajongói is örülhetnek. Legérdekesebbnek Steven Soderbergh gyógyszergyáros thrillerje, a Mellékhatások (Side Effects) ígérkezik, de Robert Redford új rendezése, A hallgatás szabálya (The Company You Keep) is jó választásnak tűnik. Jason Statham új filmje, a Kolibri-kód (Hummingbird) is 9-től lesz látható úgy, hogy az amerikai premierjének dátuma egyelőre még nem is ismert. Amerikai színészek szerepelnek ugyan a Gingerclown című horrorban, de magyarok forgatták Magyarországon - akik irtóznak a bohócoktól, azoknak érdemes kerülnie filmet. Vagy megnéznie, embere válogatja. A további premierek között található egy dél-afrikai állatos animáció, a Zambézia (Zambezia), egy 2006-os orosz dráma, A sziget (Osztrov), valamint A méhek világa (More Than Honey), mely méhekről szóló svájci dokumentumfilm.


Május 16-tól négy premierben lesz részünk, melyekből kettő hollywoodi, s mindkettő nagy durranásnak számít, bár csak a Sötétségben - Star Trek (Star Trek Into Darkness) sikerére lehet mérget venni (a film már kilencedikétől is látható lesz az IMAX-moziban), a Baz Luhrmann-féle A nagy Gatsby (The Great Gatsby) sokak szerint a mozis nyár egyik nagy bukása lehet. Azonban mindkét filmnél érdekesebbnek ígérkezik a dán Emberrablás (Kapringen) című kalózos thriller, az olasz A mennyországot választom (Preferisco il paradiso) mozis jelenléte pedig igen furcsa, hiszen tévéfilmnek készült pár éve, egyébként Néri Szent Fülöp életéről szól.


Május 23-tól öt új filmet mutatnak be a hazai multiplexes és artmozik, s ezek közül a nézők jó része minden bizonnyal a Halálos iramban 6-ot (Fast & Furious 6) fogja választani - akit Vin Diesel hangja érdekel, annak persze a kevés eredeti nyelvű kópiát is vetítő moziba kell mennie. Persze ismét akad érdekesebbnek ígérkező film az éppen aktuális hollywoodi rókabőrnél, hiszen új filmmel jelentkezik Michel Gondry (Egy makulátlan elme örök ragyogása, Az álom tudománya), ráadásul Vian klasszikusát, a Tajtékos napokat (L'écume des jours) dolgozta fel. A gyerekek egyrészt egy észt animációs filmre nevezhetnek be, a Lotte és a holdkő titkára (Lotte ja kuukivi saladus), de talán a felnőttek is megnézhetik, hiszen mindig élmény egy-egy új nemzet filmjével találkozni. Más kérdés, hogy a premier időzítése nem túl jó, hiszen ekkor mutatkozik be Hollywoodból A zöld urai (Epic) is. A hét utolsó bemutatója a Szex az ex után (My Awkward Sexual Adventure) lesz, mely egy kanadai romantikus komédia.


Május utolsó mozis hete pedig már előrevetíti azt, amire júniusban vagy júliusban számíthatunk - legalábbis a 2012-es esztendő alapján. Mindössze két premiert kapunk, egy hollywoodi blockbustert (ami természetesen folytatás), valamint egy véletlenszerűen választott európai alkotást. A Másnaposok 3 (The Hangover Part III), a sorozat utolsó része és elvileg nem lesz olyan sikeres, mint az eddigiek, míg a francia Nyitott szívvel (À coeur ouvert) című dráma pedig talán azzal szerez pár plusz nézőt, hogy szinkronizálva kerül bemutatásra, de Juliette Binoche neve is nyomhat valamennyit a latban.


Melyik májusi hazai mozis premier<br> érdekelt legjobban?
  • Star Trek 2
  • Halálos iramban 6
  • Másnaposok 3
  • Más, nem érdekelnek a folytatások
Júniusban pedig, mint már utaltunk rá, elkezd apadni az új filmek száma, jó esély van rá, hogy csak heti két-három premiert láthatunk, de persze az utolsó pillanatban is beeshetnek bemutatók a mozis programba. Szerencsére a választék műfaj tekintetében elég széles, hiszen a következő hónapban láthatunk scifit, képregény-filmet, animációt és horrort is, s persze komédiát, de a zombik rajongói sem maradnak napi, illetve havi betevő nélkül.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Zombee #7
    A Jurassic Parkban Stan Winston modelljeivel dolgoztak, a dínók nem CGI-vel készültek. Olyan látványra akkor a CGI nem volt még képes, csak kiegészítette.
  • sempron07 #6
    Nekem is meg kell, hogy erősítsem: fantasztikus munkát végeztek a Jurassic Park konvertálásával. Néhány 3D-ben forgatott film is megirigyelhetné.
    Persze nem egy Dredd 3D vagy Avatar, de azért bőven elfér a sorban. :)
  • TomecK #5
    A jurassic parkban ugye a dinók voltak a "főszereplők" azokat eddig is modellezték, csak újramodellezték őket, majd 3D-be "konvertálták a filmet".
  • Atyuska #4
    A felkonvertált 3D filmek minősége meg sem közelítheti azt a minőséget, mint egy jó eredeti 3D-sé, hacsaknem majd annyi energiát nem őlnek a 3D modellek létrehozásába, mint egy új film esetében.
  • alma2 #3
    jurassic park 3d-je nagyon szep lett es jo, a legjobbak kozott van , ha nem a legjobb. Remelhetoleg sok film megorokli meg ezt a felkonvertalos technikat.
  • Zombee #2
    Májusi nagy durranás egy feltételezett nagy bukás, ugyanakkor a Másnaposok 3 előreláthatólag nem lesz olyan sikeres, mint az első kettő? Ha az első kettőtől hasra estem volna, megnézném, a baj csak az, hogy én már az első kettő hatalmas sikerét sem értem. A másodikét semmi esetre sem, ugyanaz, mint az első, csak máshol, kicsit keményebben, de a poén már elmarad, fájóan semmi új nincs benne, még egy tipikus rókabőr folytatáshoz mérten sem.

    Újságíró fail: "Végre lesz miért moziba járni, hiszen a tavasz végével jönnek a folytatásfilmek, a tömegeket más úgysem érdekli. Persze jó filmek is lesznek."

    Ez így ebben a formában természetesen igaz, de nem illik egy ekkora oldalon leszólni az olvasók jó részét.
  • morden2 #1
    Néha az volt az érzésem, mintha egy angol szöveget google fordítóba bepakolt volna a szerző és a végeredményt kirakta volna cikknek...