Szekeres Viktor

Veszélyben az RTL délutáni talkshow-i?

Lehet, hogy a TV2 megtalálta a szuperfegyvert az RTL Klub legstabilabb és legmenőbb műsorai ellen? Lehet-e nap Mónika és Balázs nélkül?

A délutáni talkshow-knak (vagy friderikuszul: tóksóknak) nagy hagyománya van, mármint nemzetközi hagyománya. Amerikában vagy az európai országok zömében már évek, sőt évtizedek óta sikerrel futnak a beszélgetős műsorok az ún. háziasszony sávban. Mondhatni ez a tökéletes délutáni tartalom, hiszen a vacsora előkészítésének a terhét magára vevő, sürgő-forgó anyuka vagy feleség remek háttértévézéshez használható műsort kap, szinte olyat , mintha bekapcsolná a rádiót. Nem véletlen, hogy általában a délutáni szappanoperák vezetik fel ezeket a napi talkshow-kat; azokra még ebéd közben, esetleg az ebédutáni gyereketetés és szundikálás közben valamennyire figyelni kell, hiszen egy-egy elcsattant pofon látványa aranyat érhet, de a délutáni beszélgetős műsorok már simán elviselhetőek "látatlanban" is.

A talkshow-k mellett külföldön még a rokonműsorok is meglehetősen népszerűek, vagyis a pszichológus és bírósági show-k. Nálunk előbbivel közönség előtt még nem nagyon próbálkoztak, utóbbival Katalin bírónő bőgött le - nem kicsit, nagyon - régebben a TV2-n. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a kora délutáni sávot Amerikában gyakran a meghívott vendéggel beszélgető talkshow-k töltik ki, illetve régi, egykor híres vetélkedők butított napi verziói.

Idehaza a délutáni talkshow-k a nagy ritkán előforduló híres emberek helyett inkább az utca emberével, segédszerkesztők által egy-egy pikáns témában összekapdosott emberekkel mondatnak el történeteket, melyek köré aztán fel lehet fűzni egy műsort. Az élharcosa a műfajnak természetesen az RTL Klub Mónika show-ja volt (és van) Erdély Mónikával, s hozzá csatlakozott a Sebestyén Balázs-féle Balázs Show, mely a 16:30-as kezdési időpontban inkább a fiatalabbakat, tiniket, iskolásokat célozza meg kapcsolatorientált sztorijaival.

Az RTL Klub talkshow-i a kezdetektől fogva hatalmas sikernek örvendtek. Nyilván a műfajban való első jelentkezés nagy húzóerő volt, így a TV2 se Konta Barbarával, se Liptai Claudiával, sem pedig az értelmiségibb beszélgetéseket folytató Jakupcsek Gabriellával nem tudta megállítani az RTL-es gőzhengert. Az egyetlen eszköznek a sorozatok bizonyultak, melyek - ha csak ideig-óráig is, de - meg tudták szorítani a beszélgetős műsorokat. A 18-49-es, kereskedelmileg fontos korosztályban párszor a Bűbájos boszorkák vadonatúj epizódjai, máskor az új Smallville-részek keltek birokra Balázsékkal, de hosszú távon mindig az RTL emelhette a magasba a délutáni háziasszony-sávba lógó kezét. Az utóbbi időben a Hetedik mennyország, az Ed, az Everwood, illetve a Monk, a flúgos nyomozó napi epizódjai - lehettek azok ismétlések vagy új részek - mind kudarcot vallottak az RTL Klub megdöntésével.

Azonban e nézettségi versenyben meglepő fordulat támadt, hiszen a TV2 - valószínűleg öntudatlanul - egyik szuperfegyverét vetette be a Balázs Show ellen. A csatorna még nyáron elkezdett Rex felügyelő epizódokat ismételni, mely sorozat részei arról ismerszenek meg, hogy még sokadik adásra is képesek leültetni a nézőket a képernyők elé. Az eredmény pedig a nézettségi versenyben hol könnyed, hol nehezebb TV2-s siker. (Október 15-én a Rexet a nézők 31,4%-a, míg Balázst csak 26%-a választotta, a 18-49-es korosztályban 24,7%-23,4% volt az arány, de másnap, 16-án már jóval nagyobb volt a különbség: 38,3%-25,2%, illetve 18-49-ben 33,9%-23,1%).

A szeptemberi adatok is végig hasonlóak voltak, így az ember ezek láttán elmerengve, valamint az RTL-t nem jótét lélek János bácsiként ismerve rögtön elkezd gondolkodni, hogy vajon még meddig fogja húzni a Balázs Show ennyi verés mellett. Vajon kivárja-e a csatorna, míg elfogy a Rex, és a TV2 nem tud erős sorozatot hozni a tiniknek, vagy megelőzi a nagyobb bajt és ellentámadásba lendül - esetleg egy új beszélgetős műsorral ugródeszkát kínálva valakinek.

A 17:30-as sávban a Mónika Show cseppet nagyobb biztonságban érezheti magát, hiszen a teljes lakosság körében egyelőre jóval nézettebb, mint az ellene felvonuló Monk című krimi (október 15-e: 20,7%-34,4%, október 16-a: 22,7%-33,8%), de az RTL Klub által folyton hangoztatott 18-49-es korosztályban október 16-án már kínos vereség érte a Mónika Show-t (28,7%-28,2%). Ez a tény remekül mutatja, hogy nem véletlenül a háziasszonyok a fogékonyabbak az efféle beszélgetős műsorokra, hiszen a fiatalok inkább sorozatot néznek a délutáni semmittevés ideje alatt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Yoshimitsu #55
    Jah a Mónika meg egy lósz.r. a Balázs show meg egy trágya. Már legalább 2-3 éve nem kéne hogy menjen. A világ röhög rajtunk hogy ennyi szart nálunk ennyi ideig lehet tolni a tvben
  • Yoshimitsu #54
    A nézettséget úgy mérik ahogy akarják. Pontos számadatot is tudnak mondani. Mostmár a jövő van srácok. :D azt mondod másik tv csomag kell és a szolgáltató lecseréli. nyom egy entert és a szerver vagy a lófasz tudja mi leoltja a csatornákat és kiosztja neked az újakat amiket rendeltél. Pontosan e miatt azt is tudják mit nézel és mikor. Meredek belegondolni, de amikor este nézed az XXL-t és vered f...-t a központban látják hogy épp ez a felhasználó nézi a pornót.
    Aztán lehet hogy én vagyok beteg és nem így van :D De tök jól hangzik :D
  • Troppauer #53
    Primitív műsorok (Mónika, Balázs, Győzike, stb), primitív embereknek.

    Nem azt mondom, hogy Shakespeare-t vagy Vivaldit kellene adni, de azért kellene lennie önkontrollnak is, tisztelt RTL!
  • abnagy #52
    En nagyon ta'mogatom ezekete a mu"sorokat; addig is az a sok h@lye nem az utca'n ko'sza'l.
  • winnie #51
    "sajnos az a nagy büdös helyzet, hogy Magyarországon ezeket a "délutáni beszélgetős műsorokat" megeszik az emberek, a szintén ebbe az idősávba bepakolt ismeretterjesztőt meg nem."

    mindenhol megeszik. gáz is lenne, ha az ismeretterjesztőt ennék.
  • birge #50
    Nem azt mondtam, hogy ez az ultimate fasza megoldás, csak azt, hogy így szokás számítani:) Legalábbs nekünk ezt tanították. Mellesleg én sem hiszek benne.

    Nem vagyok rá büszke, de egyszer egy egész hétig dolgoztam Mónikáéknál, kellett a pénz, és azt hittem, tévénél majd jó lesz nekem. A felvételi beszélgetésen megkérdezték, mi a véleményem a műsorról, el is mondtam rendesen, őszintén. Az volt a válasz, hogy tudják, mennyire szar, mégsem akarnak jobbat csinálni, mert ezt megeszik az emberek, akkor miért fektetnének bele több energiát? Szóval erről ennyit.

    muerte: sajnos az a nagy büdös helyzet, hogy Magyarországon ezeket a "délutáni beszélgetős műsorokat" megeszik az emberek, a szintén ebbe az idősávba bepakolt ismeretterjesztőt meg nem. Rajtunk múlik... (pontosabban rajtam nem, mert hál'istennek nincs tévém, de lényegében az átlagemberen meg a nézettségi mutatókon).
  • vax #49
    Hát sajnos igy van, igy volt szeretném ha nem igy lenne. Hány hires jeles embert adott a világnak kis hazánk és sajnos kis országunkban egyik se tudott, vagy tudta volna ezt elérni. Az az "rossz" érzésem, hogy ez és a közeljövőben sem lesz máshogy ha a politikai és a gazdasági elit nem tesz ez ellen vagy esetleg a társadalom többésége akik ráeszmélnek és mernek kimondani változtatni, hogy nem jó úton haladunk. :(
  • muerte2 #48
    Nem jó export cikk, de ha már a magyar mentalitás lehetetlenné teszi annak belföldi hasznosítását, akkor legalább export legyen.
  • Gascan #47
    -és
  • Gascan #46
    :) Nem hiszem, hogy a tudás vagy a zsenialitás jó ha exportcikk... az inkább maradjon belföldön, csak nézd meg az amcsikat(nagy átlagban ott mindeki ...nah hát nem okos:) ), és az egyetlen dolog ami van, az a pénz... és minden tudóst illetve tehetséges valakiket oda csábitanak

    Visszatérve a témához, nem nagyon vagyok sorozatkedvelő de az Everwoodot végignéztem, és jelenleg 21 éves vagyok, nagyon tetszett, hogy az apum is végignézte, és ahogy észrevettem, javitott a kapcsolatunkon :)