Napi Online

Erős kontroll a nagy tévétársaságok felett?

Elképesztő dolgok vannak a nemzeti audiovizuális stratégia tervezetében, kártékony, hogy ilyen gondolatok meg tudnak jelenni - sommázta véleményét a koncepcióról Róbert Ákos, az RTL Klub vezérigazgató-helyettese egy sajtóbeszélgetésen.

Róbert csak reménykedni tud abban, hogy az ennek alapján megszülető majdani törvényben - amelyet az év végére vagy a jövő év elejére ígért a kormányzat - a bírált részek nem lesznek benne. Szerinte ugyanis a jogszabály, illetve annak alapján a hatóságok gyakorlatilag a televíziók egésze fölött kontrollt gyakorolnának, a gyártástól a program megjelenéséig, s példa nélküli módon szólnának bele a hatóságok egy magáncég életébe.

A KPMG elképzelése szerint ugyanis egy új médiahatóság egyebek között arra is odafigyelne, hogy a televízió mely beszállítókkal dolgozik - a hivatkozás pedig a belső pluralizmus biztosítása. (Szakemberek egyébként egy új médiapiaci testület létjogosultságát is megkérdőjelezik, szerintük ugyanis a piac és a GVH, valamint a Nemzeti Hírközlési Hatóság biztosíthatná a jogszerű működéshez szükséges feltételeket.)

Azt is kontrollálná a médiahatóság, pontosabban az általa delegált műsortanács, hogy az egyes műsorokat hogyan és hová helyezi el programkínálatában a véleménybefolyásoló média (az RTL Klub mellett szerepel a médiumok között a TV2, de például az MTV nem). A vitaanyag alkotói mindezeken túl állami kézben szeretnék látni a televíziós műsorok nézettségmérését. Ez közvetetten azt jelentené: azt is "megszabnák", hogy az egyes televíziók mekkora szelethez juthatnának a reklámtortából, mert ez nézettségfüggő.

Napjainkban az AGB Nielsen végzi ezt, de elképzelhető, hogy a későbbiekben egy, a kormányzat által preferált másik szereplő venné át a helyét, amit a piaci szereplőknek, az ügynökségeknek is el kellene fogadniuk. Jelenleg három olyan vállalkozás van, amely ilyen tevékenységet képes végezni. Róbert Ákos szerint a tervezet, illetve az ebből készülő jogszabály ebben a formájában alkotmányossági aggályokat vet fel, kérésükre épp most vizsgálják Brüsszelben, hogy megfelel-e az uniós elvárásoknak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • JTBM #5
    Ennek az egésznek tiszta politika szaga van. A liberálisok most kúrtítják meg a mi szabadságjogainkat, hogy csak az ő liberális és művészfilmjei kerülhessenek a képernyőre.

    A 8 óra utáni erotikus riport helyett lesz majd hardcore buzi pornó.

    A következő lépés majd az lesz, hogy kötelező lesz nézni.
  • Kemuri #4
    "Ezen kéne változtatni!!!"
    Biztos nem te vagy az egyetlen akinek tele van a hócipője a reklámokkal de azt kéne megérteni mostmár, hogy nincs TV sehol a világon reklám nélkül. Szóval, azt kérni, hogy ezen változtassanak, értelmetlen. Van más alternatíva is film, sorozatnézésre...
  • Ginos #3
    Lef@som az összes kontrollt!!!! Tegnap 2 Született feleségek ment le. A 2 rész 80 perc,21:08 kor kezték és 23:00 nem volt vége!!! Teleb@szták reklámokkal volt vagy 40 perc reklám!!!!!! Ezen kéne változtatni!!!!
  • Kobaljov #2
    Ezek után (is) milyen jó hallgatni amikor kisebb államról és tiszta piacról beszélnek nagy átéléssel a pártpolitikusok. A végén még maguk is elhiszik..
  • mogyi925 #1
    "egy új médiahatóság egyebek között arra is odafigyelne, hogy a televízió mely beszállítókkal dolgozik - a hivatkozás pedig a belső pluralizmus biztosítása. (Szakemberek egyébként egy új médiapiaci testület létjogosultságát is megkérdőjelezik, szerintük ugyanis a piac és a GVH, valamint a Nemzeti Hírközlési Hatóság biztosíthatná a jogszerű működéshez szükséges feltételeket.)"
    Teljesen jó lenne, ha így vagy úgy értékesebb műsorok kerülnének a képernyőre, mint az a szenny, ami most dől a dobozból. (Nem is nézem már pár éve.)

    Alaposabban átolvasva viszont a hírt, és figyelembe véve a jelenlegi politikai állapotokat:

    "megszülető majdani törvényben - amelyet (...) ígért a kormányzat" - tehát a szegfüves kompánia
    "új médiahatóság egyebek között arra is odafigyelne, hogy a televízió mely beszállítókkal dolgozik" - magyarul megmondhatnák, hogy mely cégek készíthetik a híradót, vagy hogy csak X céggel lehet politikai tartalmú műsort csinálni, Y-nal meg nem.
    "Azt is kontrollálná a médiahatóság, pontosabban az általa delegált műsortanács, hogy az egyes műsorokat hogyan és hová helyezi el programkínálatában a véleménybefolyásoló média" - kényes kérdéseket feszegető tájékoztató magazint kizárólag éjjel kettő és negyed három között lehet adni, legalább 10 perces reklámszünettel
    "A vitaanyag alkotói mindezeken túl állami kézben szeretnék látni a televíziós műsorok nézettségmérését." - ha ezek ellenére sem tetszik egy tévécsatorna hozzáállása bizonyos belpolitikai eseményekhez, vagy olyan műsort szolgáltatnak, ami XY érdekeivel ellentétes tartalmú vagy olyan véleményt kelt, akkor egy picit megnyírbálják a nézettséget, emiatt kevesebb a bevétel, esik a műsor színvonala, kevesebben nézik, végül csődbe megy

    Összegezve:
    "példa nélküli módon szólnának bele a hatóságok egy magáncég életébe"

    elgépelés történt, nem is kicsi, helyesen:

    Példa nélküli módon szólnának bele az emberek tájékoztatásába, ezen keresztül pedig a 2010-es választások eredményébe... 1984 rlz.

    Ej, de örülne Orwell, ha csak egy hétig ebben az országban élhetne. (Vagy két napig Kínában...)