SG.hu

30-40 digitális csatorna jöhet létre itthon

Magyarország számára akár 30-40 országos földfelszíni sugárzású digitális televízió- és számos új rádiócsatorna működtetését teszi lehetővé az elmúlt hét végén Genfben, az RRC06 nemzetközi frekvenciaelosztó értekezleten aláírt egyezmény, jelentette be hétfőn a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) elnöke, Pataki Dániel.

Az RRC06 jelentősségét jelzi, hogy a megelőző ilyen súlyú frekvenciaelosztó rendezvény 1961-ben, Stockholmban volt, és az akkori frekvenciakiosztás – 2012-es analóg/digitális átállással számolva – 50 évre határozta meg az analóg műsorszórás feltételeit, és Magyarország számára csak nagyon szűkös kereteket biztosított.

A június 16-án, Genfben befejeződött konferencián a részt vevő országok ismét több évtizedre szóló frekvenciafelhasználási lehetőséget kaptak. A digitális földfelszíni televíziózás beindításával, valamint a rádiózás digitalizálásával a magyarországi televízió- és rádió-műsorszórási kapacitás a többszörösére bővül – mondta Pataki Dániel.

A Genfben elért eredmény összességében 8 televíziós és 3 rádiós multiplexet jelent, ami a korábbi legoptimistább várakozásoknak felel meg – mondta Pataki. Figyelembe véve, hogy egy multiplexben a jelenleg leginkább elterjedt MPEG-2 tömörítési eljárással 4-5 tévéműsor, illetve 6-8 rádióadás sugározható, a Genfben megszerzett kapacitás 30-40 országos televízió- és mintegy 20 rádióműsor sugárzását teszi lehetővé a teljes digitális átállást követően.

Az audiovizuális kínálatot tovább növelheti, hogy a fejlettebb tömörítési eljárás alkalmazásával ezt a kapacitást meg is lehet duplázni. Az országos adások száma természetesen függvénye annak, hogy milyen arányban kerülnek a kapacitások megosztásra az országos, illetve regionális adások között. A megszerzett frekvenciák a műsorok számának növelése mellett olyan új szolgáltatások bevezetését is lehetővé teszik, mint az interaktív televíziózás, a HDTV vagy a DVB-H (mobil televíziózás).

A genfi konferencia döntése értelmében az UHF sávban az analóg adás legkésőbb 2015-ig, a VHF sávban pedig 2020-ig sugározható. Magyarország számára azonban a teljes digitális átállás határideje 2012 eleje, az EU határozata szerint ugyanis a digitális TV műsorszórásra történő átállást eddig kell befejezni az Unióban. A genfi egyezmény értelmében az átmeneti időszakban új analóg műsorszórási engedélyt már csak a digitális tervezéssel összhangban lehet kiadni.

A Magyarország által elért eredmény számokban:

Elfogadott magyar kiosztási körzet: 130
Ebből: VHF sávban: 26 T-DAB és 7 DVB-T
UHF sávban: 97 DVB-T
Elfogadott TV adóállomások száma: 626
Ebből VHF sávban: 91 (ebből 36 nagyteljesítményű)
UHF sávban: 535 (ebből 251 nagyteljesítményű).

Mindez lehetővé teszi:
3 T-DAB országos (rádió) hálózat kiépítését a VHF sávban, és
8 országos DVB-T (televízió) hálózat kialakítását (1 hálózat a VHF, 7 hálózat az UHF sávban).

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • robert2 #13
    Hát igen, a netről töb ezer csati jöhetne a világ bármely pontjáról, de lesz-e olyan gyors a net hogy három tévére el lehessen osztani?
    A másik hogy a jövő tévéjének rendelkeznie kellene egy olyan vevőegységgel, jelen esetben modemmel és nem tv tunerrel,hogy a netről érkező jelet feldolgozhassa.
  • ebertek #12
    Lásd első hozzászólást.. :)
  • kandeláber #11
    A digiTV sokkal olcsóbb lehet, mint az internetes megoldások, de ez majd úgyis kiderül :).
  • neooen #10
    Valamit nagyon félre éthetek, de segítsetek akkor ki! Miért beszéltek 14 évről?

    "Magyarország számára azonban a teljes digitális átállás határideje 2012 eleje"
  • turul16 #9
    Most 60Gb a korlát, de ez 14év mulva több lesz :)
  • turul16 #8
    Vezetékes telefon azért maradt meg, mert
    1, ADSL
    2, Megszokás (idősek)
    3, Biz. esetkeben olcsóbb, ügyesen játszanak az árakkal a szolgáltatók..

    TV rosz műsor(..),kis képméret,.. vannak még előnyei a mozival szemben. Új filmeket itt hamarabb adják.
    Ha lesz egy kurva negy sávszéled, relative olcsón akkor mi előnye marad a RF műsorszórásnak ? Aminek az un. intraktivitása megkérdőjelezhető..
  • ebertek #7
    Izé.. az első pontot nyilván DVB-C-re, nem DVB-T-re értettem :)
  • ebertek #6
    Az a 14 dúúúrva lenne, Pesten már most is van HSDPA (3,5G).
  • ebertek #5
    1. Digitális jel->Kevesebb sávszélt/frekvenciatartományt fog le a sok szar szemét->Több marad a NETnek->Gyorsulhat a cselló (mondjuk DOCSIS3 is lehetne már lassan, grrrr)->Örülök

    2. Ha már szart nézünk, legalább szép legyen az a szar :D

    3. Mivel a cselló+ 60 GB adatforgalom felett korlátoz, ezért nem sokáig lehet széptévét nézni
  • kandeláber #4
    A mozik sem szűntek meg, miután megjelent a TV szerintem a TV-k sem fognak, miután az internet felgyorsul.Persze bizonyára nem az lesz a funkciója, mknt manapság, de attól még megmarad. Sőt, a vezetékes telefonok sem tűntek el, pedig mindenkinek van mobilja.