Berta Sándor

Évtizeden át használható Bluetooth-perifériák jöhetnek

Egy új chip lehetővé teszi a perifériagyártók számára tovább használható Bluetooth-billentyűzetek létrehozását. Az elemmel működtethető klaviatúrák üzemideje akár 10 év is lehet.

A Broadcom BCM20730 típusú chip a gyártó közlése szerint olyan keveset fogyaszt, hogy a Bluetooth-billentyűzetekben legfeljebb tíz évente egyszer kell majd elemet cserélni. Az új klaviatúrák gyakorlatilag bármelyik olyan PC-hez csatlakoztathatók, amelyeket az elmúlt évtizedben Bluetooth-porttal szállítottak ki, illetve amelyekhez a tulajdonosaik vásároltak vagy vásárolnak Bluetooth-adaptert.

Az új megoldás könnyen a jelenleg kapható vezeték nélküli billentyűzetek konkurenciájává válhat. A Broadcom hardver- és szoftverreferencia dizájnnal segíti a perifériagyártókat, az első mintákat már el is juttatta a vállalatokhoz. E minták alapján a cégek saját megoldásokat fejleszthetnek ki és a billentyűzetek mellett más bemeneti eszközöket is tervezhetnek. Ezeknek szintén alacsony lehet a fogyasztásuk, így például a BCM20730-ra épülő Bluetooth-egér is állítólag több évig működhet egyetlen elemmel.

A BCM20730 típusú chip 65 nanométeres gyártási eljárással készül és támogatja egyrészt az USB HID Emulációt (UHE), másrészt a Broadcom saját Zerotouch technikáját. Az új megoldás kompatibilis a Bluetooth 4.0 specifikációival és támogatja a Unicast Connectionless Data (UCD) és az Enhanced Power Control (EPC) szabványokat. Ezenkívül lehetőség van arra, hogy az eszközök tulajdonosai 1.1-es HID-profilt hozzanak létre. Egyelőre még kérdéses, hogy mikor jelenhetnek meg a piacon az első Bluetooth-billentyűzetek és az is, hogy mennyibe fognak kerülni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Doktor Kotász #4
    Vagy, van egy USB dugója is, és ha bedugod, akkor tölt.

    Gondolom nem probléma, hogy számítógép közelben legyen egy billentyűzet. Ha meg igen, akkor nem mindegy?
  • Doktor Kotász #3
    Alapvetően mindenben egyetértek veled, de egyben nem. A jelvesztés nem okozna billentyű lenyomásvesztést, mert gondolom, nem csak elküldi a jeleket az antennán, de várja is, hogy visszaigazolást kapjon arról, hogy mi volt meg a gépnek az adásból. És ha az nem teljes, akkor nem küld el egy oké, jól hallottad jelet. Annyi memória meg lehet egy billentyűzetben, hogy megjegyezze, mint pötyögtek be rajta, és addig nem törli, amíg a visszajelzés nem érkezik meg.
  • gkalcso #2
    Ötletbörze:
    - Lemerülés után kis kurbli kihajtása, majd tekerése töltést végez.
    - Gombnyomáskor mozgasson egy picike mágnest egy tekercsben ezzel töltve.
    - Egér esetében a mozdításkor mágnes forog egy tekercsben szintén töltve.
    - Összekapcsolódáskor tipusszám átküldése, gép netről kiosztást letölti és már megy is.

    Mire beér a hozzászólásom, elem feltöltve ;)
  • kvp #1
    Azt elfelejtik emliteni, hogy:
    -az elemek elettartama nem olyan hosszu
    -a billentyuzet hardverenek az elettartalma sem olyan hosszu
    -az uj protokoll miatt csak a legujabb operacios rendszerek egy reszevel mukodik
    -a kapcsolat nelkuli mod miatt pedig nem vagy csak nagyon nehezen kezelhetoek a radios zajok miatt elvesztett csomagok (tehat rossz veteli viszonyok kozott gombnyomasokat veszithet a billentyuzet)
    -ha regebbi a tuloldali hardverunk/szoftverunk vagy zavarforras van a kozelben, akkor az chip energiafogyasztasa joval nagyobb lesz, az elemet meg lehet cserelgetni havonta
    -optikai eger eseten a legnagyobb fogyaszto a led, amit nem igazan tudnak kihagyni, tehat ilyenkor a 10 evbol max. 10 honap lesz, de ha hasznaljak is, akkor joval kevesebb

    Egyebkent tenyleg jo fejlesztes, elvileg minden extra aramkort ki lehet sporolni, tehat egy chipben benne van szinte minden ami egy wireless billentyuzethez/egerhez kell, ez az eloallitasi koltsegeket eleg alacsonyan tudja tartani.