Berta Sándor

Pénzhiány miatt leállítja a dokumentumok megjelentetését a Wikileaks

Julian Assange Londonban bejelentette, hogy a leleplező portál átmenetileg felfüggeszti a birtokában lévő különböző anyagok megjelentetését, mivel elfogyott a pénzük. Az adománygyűjtésre koncentrálnak.

A Wikileaks alapítójának írása szerint, ahhoz, hogy biztosítani tudják a szervezet jövőbeli túlélését, a közeljövőben arra fognak összpontosítani, hogy az ellenük érvényben lévő pénzügyi blokád ellen harcoljanak. A Wikileaks adományainak átutalásait tavaly december óta blokkolja a PayPal, a Visa, a Mastercard, a Western Union és a Bank of America. A PayPal ugyan tavaly év végén feloldotta a tiltást, de azt később újra életbe léptette. A blokád miatt a Wikileaks júliusbanbeperelte a Visát és a Mastercardot.

Assange beszédében hangsúlyozta: a blokád az adományok 95 százalékát érinti, ezért több országban (Izlandon, Dániában, Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban és Ausztráliában), valamint az Európai Uniónál is jogi eljárást kezdeményeztek az érintett cégek ellen. A társaságok elérték céljukat, hiszen míg tavaly havonta akár 100 000 euró is összegyűlt a Wikileaks számláján, addig ez az összeg az idén havi 6000-7000 euróra csökkent. Ahhoz, hogy az oldal tovább működhessen éves szinten 3,5 millió dollárra van szükség.

Assange szerint a blokád nem a Wikileaks, hanem a véleményszabadság és a politikai jogok ellen irányul. Az adományok jelenleg a BitCoin, a Flattr, a boxPay és a Moneygram rendszerein keresztül juttathatók el biztonsággal a Wikileaks üzemeltetőinek. Az ausztrál férfi egyébéknt már koránt sem volt olyan magabiztos, mint korábban, láthatóan megviselte az ellene folyó eljárás. Ennek ellenére az elszántsága töretlen, bejelentette, hogy november 28-án, a Cablegate-botrány kirobbantásának első évfordulóján, bemutatják a Wikileaks új rendszerét, ami lehetővé teszi, hogy az informátorok az eddiginél hatékonyabban és nagyobb biztonságban juttathassák el a portál üzemeltetőinek a birtokukban lévő anyagokat.


Néhány cég döntése miatt január óta nem jutnak pénzhez

Assange már januárban úgy nyilatkozott, hogy a hónapos pénzügyi blokád már érezteti a hatását és mivel hetente 500 000 eurót veszítenek, az anyagi nehézségek tönkretehetik a platformot.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ugh #10
    Nincs mit megjelentetni mert vagy rajott, hogy eddig is lekvar volt az amit kiszelloztettek (budos a kaka szinu),.vagy kifogytak mar ezekbol is .
  • Merces #9
    ...yep, kiadták bérmunkába egy tucat indiai fejlesztőnek a maradék 600 eurót meg elosztották.............
  • Rotyoka #8
    Igen igen, persze csak a pénzhiány és véletlen sem az USA szólt közbe keményebben.

    Nehéz is úgy pénzt szerezni, hogy blokkolják az összes számlát
  • hdo #7
    Ott a pont! :)
  • passatgt #6
    Én meg készítettem több designt angol webshopoknak, megcsináltam a design+html részt 500 font körül, ők meg továbbadták 4500 fontért:)
    Rengeteg webfejlesztős cég van, mindegyik más-más árral dolgozik, a külföldi ajánlat valószínűleg valami kisebb cégtől jött, de ha valami normálisabbat kerestek volna, akkor 400e ft alatt még csak szóba se álltak volna:)
    Az meg a másik, hogy lehet az a magyar cég is külföldi volt, csak magyarokkal dolgoztatott:)
  • passatgt #5
    Így már érthető, azt hittem azokat ingyen kapják, mert fel lehet tölteni az oldalra. Mert szakmabeliként 3,5 milla évente kicsit sok még egy ilyen kaliberű oldal üzemeltetéséhez is:)
  • hdo #4
    A hazai webfejlesztők bőségesen többet kérnek egy-egy portál elkészítéséért, mint nyugatabbra! Én közvetítettem tolmácsként egy külföldi webfejlesztő cég, meg egy itthoni megbízó között, és 650 €-s árajánlatot kaptak egy olyan weboldalra, amire egy itthoni cég 410 EZER FORINT alatt neki se állt volna!
  • Lowosan #3
    Lehet rosszul tudom de mintha ebből a pénzből finanszíroznák még az akták névmentesítését is.
  • ClassicR #2
    Egyrészt egy nemzetközi ismeretségű oldal alá nagyon komoly szervererőforrások kellenek, másrészt egy teljes csapatot fenn kell tartani, akik naprakészen tartják a rendszer, hogy az biztonságban működhessen, ne legyen lefülelhető és megakadályozzák a betöréseket. Ehhez hozzájön pl. a beharangozott új rendszer, amit leprogramozni megint csak néhány ezer euró volt. Elég, ha csak a hazai webfejlesztők árait nézed meg.

    Ezen felül a titkok akták egy részét is nyilván pénzért vásárolják meg, talán ez viszi el a legtöbb pénzt.
  • passatgt #1
    Nem értem mihez kell ekkora összeg.