Berta Sándor

Osztrák jelentés az online házkutatási rendszerről

Maria Berger osztrák igazságügyi és Günther Platter belügyminiszter közösen mutatta be az Online Házkutatási Munkacsoport által készített hivatalos jelentést.

A 98 oldalas, CD-vel és 165 oldalnyi kiegészítésekkel is ellátott dokumentumról a két osztrák politikus a parlamentben tájékoztatta a sajtó képviselőit. A testület az elmúlt hónapokban azt vizsgálta, hogy megvalósíthatók-e Ausztriában az online házkutatások, és ha igen, miként és mik az ilyen eljárások veszélyei.

"Ez a jelentés jó alapot jelenthet a további munkában. Szeretnénk betartani az eredeti határidőket és még az idei nyár előtt el akarjuk fogadtatni a parlamenttel a törvényt. Az online házkutatásokra szükség van a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni harcban. A világháló ugyanis kedvelt platformja lett a terorristáknak és a szervezett bűnözőknek. A terrorista szervezetek gyakran terjesztik ily módon propagandaanyagaikat, és a merényletek kivitelezésében segítő útmutatókat is elhelyeznek az interneten.

Maga a kémprogram telepítése két módon valósulhat meg. Az egyik esetben e-mailben juttatjuk el a címzettnek, a másiknál a munkatársaink telepítik fel a számítógépére. A jelentés kitér a hardveres és szoftveres billentyűleütés-naplózó megoldások használatára és az eszközök elektromágneses elemzésére. De ugyanígy szerepel lehetőségként a gyanúsított teljes távközlési forgalmának megfigyelése és ellenőrzése is" - hangsúlyozta Günther Platter. "Az online házkutatásokat kizárólag a nagyon súlyos bűncselekmények és ezek elkövetőinek felderítésekor alkalmazzuk majd. Ilyen akciókra legfeljebb évente egyszer kerülhet sor, a céljuk pedig kizárólag a bizonyítékszerzés lesz" - tette hozzá Maria Berger.

Dr. Bernd-Christian Funk alkotmányjogász, a tavaly októberben létrehozott testület vezetője külön felhívta a két politikus figyelmét arra, hogy nem moshatják össze a határokat a megelőzés és a bűnüldözés között. A szakember szerint még az sem bizonyos, hogy a módszer hatásos és valóban használható a nyomozások során, hiszen minden megválaszolt kérdés öt újabbat vethet fel. Az egyes akciók engedélyezéséről minden esetben egy külön bírói tanács, vagyis nem egyetlen bíró fog dönteni.

Az online házkutatások ötlete először Svájcban merült fel, majd különösen Németországban vált népszerűvé. Michele Alliot-Marie francia belügyminiszter szintén jelezte, hogy be akarja nyújtani azt a törvénycsomagot, amely lehetővé tenné a francia hatóságoknak hasonló akciók végrehajtását. Idén márciusban derült ki, hogy Ausztriában már volt online házkutatás, amikor a rendőrség összesen 98 gigabájt adatot szerzett meg egy 22 éves férfi számítógépéről.

Mindenesetre kérdéses, hogy az osztrák kormány valóban el tudja-e fogadtatni a törvénytervezetet, ugyanis Németországban a helyi alkotmánybíróság semmisnek nyilvánította az Észak-Rajna-Vesztfáliában már megszavazott hasonló törvényt. Vagyis az utolsó szót az ügyben alighanem az osztrák alkotmánybíróság mondja majd ki.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • zolis #8
    Nem arról van szó, hogy bemennek a fazon lakására és feltelepítik neki a szoftvert amíg nincs otthon? Olyan mintha poloskát raknának a szobába. Persze aki üldözési mániás és konyít egy kicsit az informatikához, az úgyis észreveszi, hogy valami olyasmi indul, ami nem kellene. Meg ugye nem elég bejutni, ki is kell onnan hozni az adatot, ami ha van tűzfal, akkor feltűnő lehet.
  • arrakistor #7
    én már akkor trójaiprogramokat írtam , amikor ezek még a sábesz dekliükért cserébe frissen diplomáztak az eltén ... az ilyenek nemhogy megfigyelni nem fognak senkit sem , de örüljenek annak ha őket nem figyelik már meg régóta.
  • willcox #6
    "ha felteszel egy tűzfalat, ami blokkolja ezt a cuccot, akkor szerintem törvényt fox sérteni alapból, mert akadályozod a rendőrség munkáját" - miért is? Ha a rendőrség operatív tevékenységet végez, akkor az azt jelenti, hogy a delikvens ezt nem tudja. Ha pedig nem tudja, akkor azt sem tudhatja, hogy ezzel akadályozza a rendőrség munkáját, vagyis nem marasztalható el. Bocsika :)
  • irkab1rka #5
    ha felteszel egy tűzfalat, ami blokkolja ezt a cuccot, akkor szerintem törvényt fox sérteni alapból, mert akadályozod a rendőrség munkáját...

    hurráá, mindenki bűnöző lett.

    éljen a legteljesebb év!
    1984
  • arrakistor #4
    Az okostojás nemzetbiztonsági hivatal 3 diplomát végzett havi többszázezer forintot zsebrerakó zs*rfejű, kampósorrú kollégái próbálják így paráztatni a ma született számítógépest.

    Esélyük annyi van kb. mint Szálasinak a főtárgyaláson. Attól is hogy beilyedünk, de attól meg végképp, hogy bárakármilyen megfigyelőprogramot telepítsenek a gépemre. Hacsak az enyém még nem fut az ő gépükön.
  • Lacc #3
    "A terrorista szervezetek gyakran terjesztik ily módon propagandaanyagaikat, és a merényletek kivitelezésében segítő útmutatókat is elhelyeznek az interneten."

    Ez a másik gyöngyszem. Igen, magam is számos .pdf tutorialt találtam arról, hogy miként gyilkoljak meg felsőbb politikai vezetőket pl.
  • Lacc #2
    Igen, nekem is ennél a mondatnál dobta le az agyam az ékszíjat.
  • assdf #1
    "Maga a kémprogram telepítése két módon valósulhat meg. Az egyik esetben e-mailben juttatjuk el a címzettnek, a másiknál a munkatársaink telepítik fel a számítógépére."

    De viccesek..
    És ha pl linuxot használok akkor mi történik?
    és ha nyilvános webes emailem van akkor hogyan települ a kémprogram? vagy majd oda lesz irva hogy "ez itt nem egy kémprogram, kérlekt töltsd le és futtasd. Aláirás: Nemzetbiztonsági hivatal" :)
    Ha laptopom van mit csinálnak? Hogyan törik fel, amig magára hagyom mondjuk 5 percre?
    Ha beülök egy nyilvános netcafeba és emailezem a következő robbantást, akkor azt hogy csekkolják?