MTI

Sarkozy internetellenőrt nevezett ki

KGB-web", "Sarkozy kis zsaruja", "Big Brother", "Sarkozy szeme a neten" - így reagált a francia internetezők egy része arra a hírre, hogy a köztársasági elnök az interneten terjedő blogok, videók és hírportálok nyomon követésére külön személyt nevezett ki. Nicolas Princen, a kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniójának (UMP) aktivistája a tavalyi elnökválasztási kampányban Sarkozy internetes oldaláért volt felelős, tavaly május óta pedig az elnöki hivatal szóvivői csapatában dolgozott.

A 24 éves, többdiplomás fiatalember hétfő óta a világhálón a francia elnökről terjedő információkról készít jelentést az Elysée-palota számára, "pont úgy, ahogy lapszemléket készítenek a hagyományos médiumok tartalmáról" - hangsúlyozta az elnöki hivatal, visszautasítva azokat a vádakat, hogy Sarkozy az internet ellenőrzését tűzte volna ki célul. "Monsieur Internet" kinevezése azért is váltott ki nagy visszhangot, mert az elmúlt hetekben több, Sarkozyt érintő botrány (egy kompromittáló tartalmú SMS állítólagos küldése exnejének vagy a Mezőgazdasági Szalonon egy bámészkodóval történt szóváltása) robbant ki az interneten közzétett információk alapján.

A felháborodás elsősorban azon netezők részéről jelentős, akikről köztudott, hogy Sarkozy ellenzékéhez tartoznak, és akik most hirtelen úgy érzik, hogy megfigyelés alá kerültek - véli Nicolas Vanbremeersch, A blogok köztársasága nevű hálózat kezdeményezője. Számításai szerint naponta 10 ezer beírás történik különböző portálokon a francia elnökről, amelyek nyolcvan százaléka kritikus az államfővel szemben. Sarkozy még belügyminiszterként tett elhíresült kijelentését követően, amelyben csőcseléknek nevezte a külvárosi rendbontókat, az UMP külön szerződést kötött az internetes keresőoldalakkal. Aki akkoriban beütötte a racaille (franciául csőcselék) szót a keresőprogramokba, azt a portálok automatikusan a kormányzópárt elnökválasztási kampányoldalára irányították.

A netszakértő szerint ezért inkább az az érdekes, hogy a világhálón is intenzívnek bizonyult elnökválasztási kampány után az elnöki hivatal szinte egyáltalán nem foglalkozott azzal, hogy mi terjed a neten Sarkozyről, és csak a helyhatósági választásokon elszenvedett vereség után kapcsoltak, hogy az internet is fontos része lehet az elnöki kommunikációnak.

Olivier Monnot, a blogonautes.fr főszerkesztője szerint az internet hivatalból történő figyelése önmagában nem jelent problémát, csak akkor, ha az a netezők véleménynyilvánítási szabadságának korlátozására szolgál. Ha csak számos céghez és politikai párthoz hasonlóan lapszemlét készít az új internetfelelős, az inkább egyfajta elismerése a világháló jelentőségének - véli a szakértő.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • bakagaijin #3
    Ha csak olvas addig semmi gáz, a nagyobb cégek is szokták figyelni milyen színben tűnnek fel. Egyszerűen csak jó tudni, mi a vélemény. Nem értem mi ezen a felháborodás... Ha valaki nem akarja hogy olvassák, az ne publikáljon/kommenteljen. Borzasztó naivitás azt hinni, hogy pl. a nemzetbiztonság eddig nem olvasott ilyen blogokat, fórumbejegyzéseket. Szerintem ez nálunk is megvan bizonyos weboldalak esetén.

    Az más kérdés, hogy Kínában vagy oroszoknál egy-egy komolyabb beírás után az illetőt fel is keresik...
  • xizor #2
    Egyre hülyébb a világ...
  • arrakistor #1
    és mit fog csinálni a zinternetellenőr?? díszlépésben fogja magát haptákbavágni, miközben előrelendítő jobbal tiszteleg "Sikk HEJ !" csatakiáltással, és közben összeborzolja a szemöldökét,ha valaki DC-zik, vagy eldádázza azt aki torrentezik??.. odafigyel majd mind a 30 milió internetezőre a nap 24 órájában, vagy csak felveszi a havi 1 milió ejrós fizetést és visszavonul hanukázni?