Berta Sándor

Merkel is támogatja az online házkutatásokat

A német kancellár felszólította az SPD-t, hogy álljon a javaslat mellé. Németország, Ausztria, Svájc és Liechtenstein külön munkacsoportot is létrehozott a kérdésben.

"Nem pazarolhatunk el sok időt, mert a veszély már jelen van. Nem lehetnek olyan területek és terek, ahol a terroristák biztonságban érezhetik magukat. A nyomozóknak hozzá kell férniük a terroristák számítógépeihez" - jelentette ki Angela Merkel a CDU Hanauban tartott konferenciáján.

Wolfgang Schäuble német belügyminiszter szintén a szociáldemokratákat tette felelőssé a Szövetségi Bűnügyi Hivatalról (BKA) szóló törvény megváltoztatásának csúszása miatt. "Nemzetközi szinten senki sincs, aki lemondana a terrorizmus elleni védekezés jogáról. Éppen ezért van szükség megfelelő jogi szabályozásra a kérdésben. De nem tervezzük az összes számítógép átvizsgálását, ez badarság. Azonban bizonyos esetekben meg kellene, hogy legyen a hatóságoknak a joguk online házkutatások tartására. A BKA-t nem bízhatom meg a terrorizmus ellenes harccal, ha ehhez nem biztosítjuk számára a szükséges eszközöket és lehetőségeket" - közölte a politikus.

A német Zöldek azonban kétségbe vonták, hogy a megoldás valóban hatásos és eredményes lenne. Johannes Lichdi, a Szövetség 90/Zöldek szászországi tartományi frakciójának belpolitikai szóvivője szerint az egész ötlet a kormány elkeseredett kísérlete a belbiztonság javítására. "Semmi sem támasztja alá, hogy ezt a törvényt miért kellene most azonnal módosítani. Kérdéses az is, hogy ezekben az akciókban sikerülne-e használható bizonyítékokhoz jutni. Ráadásul az eddigi információk sem azt mutatják, hogy a német állampolgárok bízhatnának abban, miszerint a hatóságok majd körültekintően járnak el" - nyilatkozta Lichdi.

Mint ismeretes, az online házkutatások ötlete először Svájcban, majd Németországban merült fel. A Német Legfelsőbb Bíróság azonban előbb első, majd másodfokon is elutasította az ilyen jellegű akciókat. Ausztria a kérdésben egyelőre kivár. Jelzés értékű azonban, hogy a három ország belügyminiszterei és a liechtensteini külügyminiszter nemrég közös tanácskozást tartottak Weimarban, ahol a Futurezone osztrák híroldal információi szerint a felek egy közös munkacsoport létrehozásáról is megegyeztek.

Günther Platter osztrák belügyminiszter elmondta, hogy lépést kell tartaniuk a bűnözőkkel és már vizsgálják az online házkutatások megvalósításának lehetőségét. Christoph Blocher, az igazságügyi és rendőrségi kérdésekben illetékes svájci vezető szerint náluk szintén léteznek hasonló kezdeményezések. Egyedül Liechtensteinben nincsen meg a jogi háttér - ismerte el Rita Kieber-Beck külügyminiszter.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • eax #18
    "Első körben gyanusítassz valakit"
    Valahogy ezt a "valakit" definialni kell. Vagy IP-cimmel, vagy ugy, hogy az a tag ott a 2. asztalnal a HP laptoppal, vagy hogy o az "Yv@n" nevu sg-forumozo, stb.
    Hogy hol lehet megfogni az illetot, az nyilvan ettol fugg.

    "Az ip-jét nem tudod meghatározni, NAT mögött van"
    azert csak kattints ide NAT mogul

    "tehát ha fejreálsz sem éred el"
    Dehogynem, igy hirtelen pl. browser/mail kliens exploit, tcp connection hijacking, FTP bounce, es a NAT fajtajatol fuggoen a connection tracking-el is lehet vicces dolgokat muvelni.

    "illetőleg a gépe egy árva külső kapcsolatot sem hajlandó elfogadni, amin keresztül támadhatnád"
    Anelkul is boven lehet tamadni.
  • Yv@n #17
    Első körben gyanusítassz valakit, akinek a gépén titokban kutatni akarsz, de lövésed sincs hol van. Az ip-jét nem tudod meghatározni, NAT mögött van, port forward nélkül, tehát ha fejreálsz sem éred el, illetőleg a gépe egy árva külső kapcsolatot sem hajlandó elfogadni, amin keresztül támadhatnád.

    Ezen kívül?
  • eax #16
    Ez ettol fuggetlen. Keves (celfeladatra optimalizalt, es celhardveren futo) OS-t kiveve minden letezo OS-ben van biztonsagi hiba, csak jobban vagy kevesbe jol meg kell kapargatni. Ugyanigy az alatta futo hardver sem hibatlan, meg lehet nezni pl. a Theo vs. core2duo threadet openbsd-misc-en (meg ha nem is mindenben volt igaza).
    A BeOS-t, a 64 bitet, meg a FAT-tablat meg nem ertem, miert kevered ide, semmihez semmi koze.
  • Inquisitor #15
    Mondjuk megnézném mit kezd egy mindenfélére felkészült állami hacker egy full saját OS esetén vagy egy BeOS 64 bites fattábláján, pláne ha szarrá van titkosítva valami nem túl publikus ámde bonyolult kulccsal.
  • eto demerzel #14
    nagyon jo kerdes. valoszinuleg ellorzik milyen tarsasagban forgolodol, mit toltesz le es milyen oldalakat latogatol, mit irkalsz a forumokon, milyen konyveket, filmeket nezel eloszerettel. milyen nezeteid vannak, mit mondasz, irsz, gondolsz tarsasagban. :) hat igen 1 kicsit talan eltuloztam....
  • tar86 #13
    Hogy lehet majd megkülönböztetni a bűnözőt a jó bácsitól?
  • tar86 #12
    Ha át tudják vizsgálni a gépemet, akkor fel is tudna rakni valami kompropmitáló anyagot? Nem? És akkor vergődhetek. Zombinak is használhatnak.
  • toto66 #11
    Ilyen esetben amiben apolitikusok egyetértenek, az már rég létezik.
    Tehát, ha kutakodás a jövőben azt jelenti, legalizáljuk amit csinálunk!
    (Persze egy valamire való terrorista nem WindowsXp használ)
    De az átlagembert simán átlehet vágni! Mire jó ez? A "nagytestvér" tudja... C:
  • eto demerzel #10
    Nem gondolkoztak még így ezek a nagy politikus arcok, hogy beülnek egyszer egy alapszintű tanfolyamra? Mondjuk meglenne az az előnye, hogy megismernék a gépen a bekapcsoló gombot, netán meg tudnák különböztetni egymástól a perifériákat... azert vannak a tanacsadok. ok maguk nm kell tudjanak semmit. ok csak az 5lettel jonnek. a kivitelezest majd megoldjak masok.
    vagy a legjobb esetben is gagyi "personal firewall"-nak? hat nm tudom. de ha valaki eldonti hogy mar o most tenorista es robbangatni fog es tudja hogy kutakodni fognak akkor mar jo elore beszerzi a szukseges cuccot. hasznalhat hard-os tuzfalat ami igaz gradabb de jobb mint a szoftos. lehet hasznalni kulombozo kriptografiai modszereket ahol a viszafejteshez mar komoly gepek kellenek ahoz hogy az adat ne evuljon el. sot hasznalhat posta galambot vagy magat a jol bevalt levelet. igaz lassu de ezt meg bontogajak fel.
  • eax #9
    "Azért engem foglalkoztat, hogy egy terrorista gépére, aki mondjuk notebookkal hotspotról hotspotra jár, és eközben végig NAT mögött van saját gépén futó tűzfallal...szóval az ő gépén miként is fognak kutatni távolról?"

    Itt minek kellene akadalyt jelentenie? A hotspotos NAT-nak, vagy a legjobb esetben is gagyi "personal firewall"-nak? Ugyanmar...