Gyurkity Péter

A Samsung elkészült a GDDR4 chipekkel

A dél-koreai gyártó bejelentette, hogy már leszállította a következő generáció első tesztpéldányait - a GDDR4-től a sebesség javulását és a késleltetés nagyarányú csökkenését várják, legkorábban 2006 közepén.

A világ első számú memóriagyártójaként nyilvántartott Samsung közleményben jelentette be a fejlesztés eredményét. Ebből kiderül, hogy a negyedik generáció első példányai 256 megabitesek és 2,5 Gbps-os adatátviteli sebességet nyújtanak. Ez jelentős előrelépést jelent, mivel a késleltetések miatt a jelenleg használatos csúcsmodellek is "csak" 1,6 Gbps-ig jutottak. A gyártó azt reméli, hogy a vadonatúj technológiák segítségével nagymértékben csökkenteni tudják a késleltetést, növelve ezzel a sebességet.

Egészen pontosan két új technológiáról van szó, amelyek a keresztségben a DBI (Data Bus Inversion) és Multi-Preamble nevet kapták. A Samsung természetesen semmilyen részletet nem árult el két csodafegyveréről, mindössze annyit közöltek, hogy saját adataik szerint a kereskedelmi forgalomban kapható termékekhez képest 56 százalékkal javult az átviteli sebesség.

Már tavaly májusban hírt adtunk arról, hogy megindultak a negyedik generáció kifejlesztésére irányuló munkálatok. A Samsung Electronics akkor úgy vélte, hogy a mostani GDDR3 memóriák vége 2 GHz körül lesz, míg a következő generációval már akár 2,8 GHz effektív órajelet is elérhetnek. Ez utóbbi megvalósulni látszik, hiszen az említett 2,5 Gbps-os adat csak a kezdeti sebességet jelöli, amit reményeik szerint még az év vége előtt 2,8 Gbps-ig növelhetnek. A szabvány méltó fogadására az ATI is felkészült, hiszen a korábbi ígéretnek megfelelően az R520 memóriavezérlője a jelenlegi memóriatípusok mellett GDDR4-gyel is kompatibilis.

A Samsung még egy komoly előnyt emleget az új fejlesztéssel kapcsolatban, ez pedig nem más, mint a kompatibilitás. A GDDR4 ugyanis közvetlen leszármazottja a harmadik generációnak, és mint ilyen, nem okoz majd nagy fejtörést a memóriagyártóknak az átállásnál. Terveik szerint az első példányok a következő év második felében jelennek majd meg a boltokban, míg a továbbfejlesztett, megnövelt órajelű változatok 2006 vége felé jelennek meg.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • BiroAndras #11
    "Jó hallani, hogy végre megjelentek a processzor sebességű OLCSÓ ramok"

    Jó hallani. Kár, hogy nem igaz. Hiába magas a freki, ha a busz lassú, és nagy a késleltetése.
    A cache a proci magjába van integrálva, azonos órajalen, és nagyságrenddel kisebb késleltetéssel müxik. Hátránya, hogy iszonyú drága.
  • BiroAndras #10
    Ne keverjétek a DDR-t a GDDR-rel!
    A GDDR VGA-khoz való, a DDR meg a CPU-hoz.
  • noss #9
    nem kell, csak aki megteheti, az tegye is meg :)
  • Pharaoh #8
    Lol. Az amd így is 2006-ban jön a DDR2 támogítással. 2007-ban a ddr-al, most meg akkor 2008-ban jön a ddr4-el? LOL CPU és alaplap után már memót is cserélni kell majd évente.
  • dez #7
    Nono, attól, hogy az órajel 2GHz fölött van, még messze lassabbak ezek, mint a CPU magba integrált cache. Apropó, cache-nak titulált? Ez a rendes neve.
  • kerob #6
    Jó hallani, hogy végre megjelentek a processzor sebességű OLCSÓ ramok, mert így elvesztheti a jelentőségét a sokak által csak cache memóriának titulált memóriamodulok. Ezáltal a rendszersebesség a sokszorosára nőhet, mert nem kell a processzornak mindíg a memóriára várnia. És ha ezt még olcsón is kínálják, akkor állok elébe, és várom a sorozatgyártást! Hatalmas fejlődést jelent majd, mert a 386 -osok óta gyorsabb a proci, mint a RAM-ok, és azóta van szükség cache memóriákra is.
  • Antifasiszta #5
    áhh lassúú
  • jojo #4
    Hűtőborda méret?
  • Godefroy #3
    Még DDR3 sincs VGA ban mert a GDDR3 az egy DDR2 es...
    Ép most cserélem DDR2 re a DDR jeimet lehet kár volt? ....
  • BiroAndras #2
    Az is benne van a dologban, hogy a PC-ben általános célú proci van, amihez alacsony késleltetésű RAM kell. A DDR technológia pedig a késleltetés növelése árán növeli a teljesítményt, vagyis nem feltétlen előnyös.
    A GPU pedig tipikusan olyan feladatokkal foglalkozik, aminél a magasabb késleltetés nem akkora gáz (előreolvasással kivédhető), viszont a sávszélesség nagyon kell.