Gyurkity Péter

Készülőben az EU adatmegőrzési direktívájának ellenzői

Telekommunikációs társaságok és jogvédő szervezetek készülnek az Európai Unió jövő hónapban esedékes egyeztetéseire, ahol eldől, hogy mikor és milyen formában vezetik be a kommunikációs adatok megőrzéséről szóló direktívát.

Már korábban beszámoltunk arról, hogy az Európai Unió a telekommunikációs adatok megőrzésére kötelezné a szolgáltatókat annak érdekében, hogy megkönnyítsék a különböző bűnüldöző szervek munkáját. Ez a hagyományos telefonhívásoknál egy éven keresztül, míg a világhálón történő kapcsolatfelvételnél fél évig írná elő az információ eltárolását. Az Unió döntéshozó szerveinek véleménye szerint ez a direktíva jelentős mértékben leegyszerűsítené a hatóságok munkáját, különös tekintettel a terroristaellenes szervezetek által végzett felderítő és megelőző tevékenységekre.

A javaslat természetesen azonnal óriási ellenkezést váltott ki, nemcsak a jogvédő szervezetek, hanem a telekommunikációs társaságok részéről is, akik némileg hitetlenkedve fogadták a hírt. Számukra ugyanis nem a hatóságok megsegítése a legfontosabb kérdés, hanem a személyi jogok védelme, illetve a kötelezettséggel járó tetemes munka és kiadások. Nyilvánvaló, hogy amennyiben az érintett szolgáltatók eleget kívánnak tenni a direktívának, jelentős bővítéseket kell végrehajtaniuk, nem beszélve az erőforrások átirányításáról, amely mindeképpen szükséges a feladat elvegzéséhez. És akkor még nem szóltunk a személyi jogokról, amelyek kétségkívül ismét csorbát szenvednének.

A Reuters hírügynökség jelentése szerint az Unión belüli vita a következő hónapban kezdődik, és a javaslat ellenzői máris készülődnek, hogy megakadályozzák annak keresztülvitelét. "Úgy véljük, a direktíva részletes ismertetésére szeptemberben kerül sor. Az Európai Bizottság korábban úgy nyilatkozott, hogy a nyár után mutatja be tervezetét" - nyilatkozta Alexander Alvaro, az adatmegőrzési ügyekért felelős biztos német helyettese. Ismét kiemelték, hogy a kommunikáció tartalmát nem kívánják megőrizni, mindössze az egyéb adatokat, a beszélgetés hosszát, a felek hívószámát stb.

Mindeközben folyamatosan nő az ellenzők tábora: az European Digital Rights (EDRI), amely korábban közzétette a nemhivatalos tervezetet, már több, mint 21 ezer aláírást gyűjtött, hogy ezzel is hangsúlyozza az ellenkezők számát. Félő azonban, hogy ez önmagában nem lesz elég, és az Unió tagországaiban minden eddiginél szigorúbb szabályozást vezetnek be.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • BiroAndras #8
    "olyan nagyszámítógépek hálózatán alapul, amelyek ismereteim szerint generációkkal fejlettebbek Neumann-elvű társaiknál"

    "és logikai magokra épülő szoftvereik szintén korokkal előbbre járnak az algoritmikus magra épülő, a relációs algebrával szöszmötölő szoftvereknél."

    Ez a két mondás nem egészen értelmes. Egyszerűbb azt mondani, hogy izmos vas és ügyes szoftver. Hogy pontosan milyen a belső felépítésük, azt úgysem tudhatod.
  • pepe003 #7
    Ez nagyon jó hogy vannak ilyen nagyszámítógépek, meg vannak okos emberek akik ezt kitalálták, CSAK NEM ERRE KÉNE használni ezeket.
    Ez az egész adatgyűjtés egy nagy hülyeség. Ez már paranoia az EU parlament részéről, úgy hogy felőlem
  • SirMaci #6
    Ezt a címet én is beakartam linkelni csak megelőztél.
  • Laci73 #5
    Caro: Ne a hagyományos munkahelyi/otthoni PC-k kapacitásából indulj ki. Az adatrögzítő, azt adatbázisba feljegyző és feldolgozó rendszer olyan nagyszámítógépek hálózatán alapul, amelyek ismereteim szerint generációkkal fejlettebbek Neumann-elvű társaiknál (az MI felé haladó ún. neurális hálón alapuló szakértői rendszerek csúcsai) és logikai magokra épülő szoftvereik szintén korokkal előbbre járnak az algoritmikus magra épülő, a relációs algebrával szöszmötölő szoftvereknél. Az USA által megépített, és az egész világra globálisan kiterjedő Achelon (Echelon) rendszer már túl jár legalább tizenkettedik működési esztendején, és elsősorban az USA-ból ki és beérkező elektronikus kommunikációt (telefonok, Net, rádió és televízió, műholdak...) ellenőrzi. Ezt úgy értsed hogy MINDENT RÖGZÍT, és a rögzített adatok között kutat. Sokszor csodálkoznak az emberek, hogy egy-egy bizonyíték (akár pl. a 9/11-es ügy később előkerült adatai) honnét kerülnek elő. Hát innét. Az EU megoldása egy Brüsszel közelében MÁR MŰKÖDŐ nagyszámítógép: a törvénytervezet csak a nyilvánosság részleges bevonása miat van...

    De nem kell messzire menni: Magyarországon három évig rögzítik a cikkben említett adatokat.
    Forrás: http://index.hu/tech/mobil/toth7431/
  • Lenny #4
    KLIKK!
  • HUmanEmber41st #3
    Nesztek New World Order !
    Terroristák helyett majd az egyszerű állampolgárokat fogják üldözni..lásd a brazíliai srácot, akit csak úgy lelőttek a londoni metróban...
  • janos666 #2
    Hát szerintem ha winyókra kell költeniük a net és telefonszolgáltatóknak akkor az egekbe szöknek a perc és havidíjak.
  • Caro #1
    Ez lehetetlen!
    Még a csomagfejlécek is óriási információ!