SG.hu

A Magyar Nemzeti Bank kockázatosnak tartja a Bitcoint

A Magyar Nemzeti Bank véleménye szerint egyes fizetésre használható virtuális eszközök (így különösen a Bitcoin) sokkal kockázatosabbak, mint a felhasználók által már jól ismert elektronikus fizetési megoldások (pl. bankkártya, elektronikus pénz, stb.).

A kiadott közlemény szerint nincs ugyanis kibocsátójuk, nem tartoznak egyetlen ország hatóságának, jegybankjának felügyelete alá, nincsenek megfelelő felelősségi, garanciális, kárviselési szabályok. Az MNB felhívja a fogyasztók figyelmét, hogy legyenek rendkívül körültekintőek, fokozott óvatossággal járjanak el, mielőtt ilyen eszközöket, például Bitcoint használnak. Az MNB fontosnak tartja a jelenlegi és leendő felhasználók megfelelő tájékoztatását annak érdekében, hogy a fogyasztók tudatában legyenek a fizetésre használható virtuális eszközök kockázataival, veszélyeivel, és ezek ismeretében döntsenek a használata, illetve használatának mellőzése mellett.

A fizetésre használható virtuális eszközök, így a Bitcoin sajátossága, hogy a kibocsátója nem egy intézmény, amely a kibocsátáshoz kapcsolódóan kötelezettségekkel és felelősséggel is rendelkezik, hanem a felhasználók közössége. Ezen eszközök jellemzően csak elektronikusan léteznek, és az erre speciálisan alkalmas ún. virtuális pénztárcában tárolhatók. Ilyen eszközhöz ún. "bányászat" útján (mely egy nagy számítási kapacitást igénylő nyílt forráskódú szoftver segítségével történhet), törvényes fizető eszközért történő vásárlással, valamint kereskedőként, szolgáltatóként az áru, illetve szolgáltatás ellenértékeként elfogadva lehet hozzájutni.

A fizetésre használható virtuális eszközök előnyös tulajdonságai között szokták emlegetni többek között az anonimitást és a gyorsaságot, amelyek abból származnak, hogy nincs kibocsátójuk és a velük történő fizetésben nincs szükség közvetítő intézményre. Az MNB véleménye szerint azonban ezek a vélt előnyök egyben jelentős problémákat és kockázatokat is hordoznak magukban, amelyekkel mindenkinek tisztában kell lennie, mielőtt használni kezdené ezen eszközöket.

A fizetésre használható virtuális eszközök megvásárlására vagy egy másik ilyen eszközzel rendelkező felhasználótól, vagy egy erre szakosodott tőzsdén keresztül van lehetőség. Tekintve azonban, hogy ezekre a tőzsdékre általában semmilyen szabályozás nem vonatkozik, a felhasználók számára semmi nem garantálja, hogy befizetett törvényes fizetőeszközükért cserében valóban meg is fogják kapni a megfelelő mennyiségű fizetésre használható virtuális eszközt. A fizetésre használható, virtuális pénztárcák bármilyen eszközön tárolhatók, így - hasonlóan más digitálisan tárolt adatokhoz - a hozzá tartozó kódok esetleges feltörésével a fizetésre használható virtuális eszköz hozzáférhetővé, így ellophatóvá válik, azonban a pénzforgalmi szolgáltatók által üzemeltett rendszerekkel szemben ilyen esetben semmilyen szabályozás sem védi az ügyfeleket.

A Bitcoin és a hozzá hasonlóan működő többi fizetésre használható virtuális eszköz esetében nem léteznek szabályozott keretek között működő kibocsátó és közvetítő intézmények, ennek megfelelően azok kívül esnek az MNB felügyeleti hatáskörén. Amennyiben a Bitcoin nyilvántartása vagy a tranzakciók lebonyolítása során bármilyen probléma lépne fel, nincsen olyan hatóság, akihez a fogyasztók fordulni tudnak, és amely fel tudna lépni a felhasználók érdekében.

A Bitcoin és a hasonló eszközök egy olyan decentralizált rendszerben működik, amelyben a tranzakciók lebonyolítása a rendszer résztvevői által közösen biztosított erőforrások felhasználásával történik, a tranzakciók lebonyolításának végleges jóváhagyása pedig a rendszer résztvevőinek a visszaigazolásán alapul. Amennyiben egy ilyen rendszerben probléma adódik akár a tranzakciók lebonyolítása során, akár a rendszer működésével kapcsolatban, akár pedig a rendszer valamelyik tagjának szándékos visszaélése miatt, a virtuális fizetésre használható eszközök tulajdonosai számára egyetlen intézmény sem garantálja a tranzakciók lebonyolítását, valamint nem is téríti meg semmilyen intézmény az ügyfelek kárát, semmilyen intézmény sem vállal felelősséget a felhasználók virtuális eszközökben elhelyezett pénzéért.

A fizetésre használható virtuális eszköz ára - mint ahogy az különösen az elmúlt év utolsó hónapjaiban megfigyelhető volt - rendkívül változékony, jelentős elmozdulást mutathat mind pozitív, mind pedig negatív irányba, amely nagymértékben nehezíti elsősorban a kereskedői, szolgáltatói elfogadását, és jelentősen növeli az azzal történő fizetés, vásárlás kockázatát. A fentiekre tekintettel az MNB felhívja a fogyasztók figyelmét, hogy legyenek rendkívül körültekintőek, fokozott óvatossággal járjanak el, mielőtt ilyen eszközöket, például Bitcoint használnak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • sanyicks #6
    banknál nem lehetsz anonim, mert látszik honnan hova utaltál. BTC-n nem látszik csak az hogy vettél coint, meg hogy kivettél. De hogy azon túl mit csinálsz nem látszik.
  • DontKillMe #5
    Igazából nem értem, miért lenne anonim? Ahhoz, hogy egy olyan váltóra regisztrálhassak, ahol tudok adni, venni BTC-t, vagy bármit, ahhoz validáltatnom kell magam és természetesen a bankkártyám. A kártya névhez tartozik, szóval elég hamar kibukna a mutatvány. Akkor ennyi erővel bármelyik bankra mondhatom, hogy náluk is lehetek anonim. Anno az egyik volt munkahelyem a velük partneri kapcsolatban álló bankkal úgy kötött a nevembe szerződést, hogy ott sem voltam. Az mennyire volt már fair? Simán tudok BTC-t (bitcoin) váltani akármire. AKÁRMIRE!! Akár paypalra is tudok utalni. A Paypal vajon mennyire nem anonim? Mert ők sem jöttek el a lakásomra szerződést aláíratni velem. Akkor? Ez csak egy baromi nagy duma és semmi másról nem szól, csak arról, hogy birizgálja a csőrüket az, hogy nem tudnak sápot húzni róla. Ennyi, nem több és minden eszközt megragadnak, hogy ellehetetlenítsék. Fogadjunk, hogy ha majd adóznunk kell belőle, (most is, ha ebből jövedelmed származik, szóval ezért nem értem a hisztit) akkor majd milyen fasza lesz és milyen jó fizetőeszköz, meg minden. A legjobban az bosszant, hogy a sok tudatlan nyilatkozik a médiának, a legnagyobb segg hülyék. Miért nem készítenek teljesen szinkronban egy interjút az egyik (vagy az összes) nagy váltó képviselőjével? Mert az égő lenne, ha kiderülne, mennyire népszerű és sokrétű? Szánalom. De a cikket lehozó is előrukkolhatna ilyen esetben egy ilyennel. Mert ez egyoldalú, de nagyon. Normálisabb helyeken mindkét felet megkérdezik és mindegyik véleményt közzé teszik. Nos? Ott vannak a váltók, van kontakt cím, neki lehet ugrani.
  • emberz #4
    Teljesen mindegy, hogy ez a korrupt, nemzetinek hazudott, orbánista szervezet miről mit tart, mert szakmailag megalapozott véleményt nem láttam már tőlük eltolcsy odaejtőernyőzése óta. Az MNB a végletekig kompromittálódott, minden egyes megnyilatkozásuk pártpolitikai célokat szolgál. Nem csupán szakmailag, de emberileg is teljesen hiteltelenek. Ezért is nincsenek hatással semmilyen pozitív folyamatra, minden alkalommal, mikor hírbe kerülnek, valami mindig romlik (árfolyam, kockázati felár, beruházások volumene), ki lehet jelenteni, hogy jelenleg a magyar gazdaság az MNB és a gazdasági irányítás ELLENÉRE van a felszínen, és kifejezetten Orbánék ellenére működik még. Kérdés, meddig?
  • resystance #3
    A korrupt MNB nyafog, mert van ez a Bitcoin, aminek nincs kibocsátója, nem tartozik egyetlen ország hatóságának, jegybankjának felügyelete alá, és decentralizált rendszerben működik.
    Ez csak jót jelenthet.
  • Madve #2
    Így végig olvasva semmivel sem kockázatosabb, mint forintot tartani a zsebemben... :)
  • god25 #1
    Én pedig Eltolcsit tartom kockázatosnak!