SG.hu

Szinte kizárólag Windows van az állami gépeken

A közszféra szinte valamennyi kliensén a Windows valamelyik verziója fut, szerveroldalon a Microsoft termékei iránti lojalitás a vállalatokénál erőteljesebben jelentkezik.

A BellResearch átfogó, éves rendszerességű kutatása megerősíti, hogy az intézményi szegmens kliensoldali eszközeit - a vállalatokhoz hasonlóan - elsöprő Windows-fölény jellemzi. Lényegileg csaknem az összes intézményi pc-n a Microsoft operációs rendszere fut. A konkurens rendszerek nemcsak az installált bázishoz arányosítva birtokolnak igen kis szeletet, a penetrációjuk is rendkívül alacsony. A vizsgált szervezetek között csupán minden tizedik üzemeltet legalább egy, Linuxot futtató pc-t vagy Mac OSre épülő Apple-gépet.

A jelentés adatai szerint a Linux-disztribúciók - kiegészítő jelleggel - egy-egy kisebb, jól behatárolható szegmensben törnek utat. Ezek között is kiemelkedik a felsőoktatás (itt az intézmények 43 százalékánál van legalább egy linuxos gép), ahol a kísérletező kedv, a pénzszűke és a sokoldalú it-kompetencia egyszerre van jelen. Az alkalmazott rendszerek palettáján érdekes színfolt az MS-DOS, amely máig nem "kopott ki" teljesen az intézmények szoftverleltárából. Ez arra enged következtetni, hogy a szegmensben még mindig üzemeltetnek újabb platformra nehezen migrálható szoftvereket, illetve olyan gépeket, amelyeken valamennyi alkalmazás megelégszik a DOS-os környezettel.


A költségvetési intézmények az irodai programcsomagok használatát tekintve is nagy hasonlóságot mutatnak a hazai vállalatokkal. A felmérés adatai alapján kijelenthető, hogy az összes intézménynél használnak szövegszerkesztőt és táblázatkezelőt magában foglaló szoftvercsomagokat.

Az intézmények irodai szoftvereinek elsődleges és szinte kizárólagos szállítója - a kliensoldali operációs rendszerekhez hasonlóan - a Microsoft. A szegmensbeli szervezetek bő kétharmadában az MS Office valamelyik verzióján kívül nem is találunk más irodai alkalmazásegyüttest, a szoftver installált bázison mért részesedése pedig ennél is jóval magasabb. A versenytárs szoftverek között az Open Office termékek pozíciója a legerősebb. A Staroffice gyökerű megoldást a teljes intézményi szféra szervezeteinek egytizedénél találhatjuk meg, de penetrációja szegmensenként eltérő.

A jelentés adatai megerősítik, hogy a szerveroldali operációs rendszereket illetően - bár itt is jelentős a Windows-termékek részesedése - a kliensoldalnál kevésbé beszélhetünk egyoldalú elkötelezettségről. A Microsoft kiszolgálószoftvereit a saját menedzselésű szerverrel rendelkező intézmények négyötöde használja. Emellett a Linux-disztribúciók elterjedtsége a legmagasabb, közel egyharmados.

Az adatokat elemezve a kutatók érdekes összehasonlítást tettek a vállalatok és az intézmények között. Rámutattak, hogy a költségvetési szféra a szerveroldali operációs rendszerek tekintetében nagyobb elköteleződést mutat a Microsoft termékei iránt. Míg a legalább 10 főt foglalkoztató vállalatok körében kétötödre tehető a kizárólag Microsoft gyártmányú hálózati operációs rendszereket üzemeltető gazdálkodó szervezetek aránya, addig a közszférában ez a mutató közel 60 százalékos. Ugyanakkor figyelemre méltó az egyes intézményi szegmensek között fennálló különbség is. A központi költségvetés alá tartozó szervezetek körében csak az átlagosnál jóval alacsonyabb, egyharmados a szóban forgó elkötelezettek aránya, míg az oktatási intézmények esetében valamivel magasabb, 69 százalék.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • mousee #13
    Nekem ubuntu alapból vitt mindent. Videó-hangkártyát, TV-tunert, netet. Most is békésen videót digitalizálgatok régi VHS kazikról, és dobálom ki őket DVD-re...
  • Sanyix #12
    Milyen fura, hogy abból a 10000 driverből pont a legnépszerűbbekhez nincs semmi? Valahogy mindig többet szoptam vindózban a hardvereimmel, mint linuxon. Linux driverre való figyelés nélkül szedtem össze a gépem, de videokártya driveren (ami 3d gyorsítást is használ) semmit sem kellett telepítenem. Ellenben vindózra van driver, csak a rendszer egy bughalmaz, így a szopás bármikor bejöhet. Legutoljára a nyomtatómnál volt ez(amit egyébként az ubuntu alapból felismert, és rögtön használható is volt).
  • Sanyix #11
    Ők is bizonyították a hozzá nem értést, és a hülyeséget. Öngól :D
  • Kheller #10
    300 hangkártya? fantasztikus. a vista dvd-n kb. 10.000 driver van (a hely nagy részét az tölti ki) és ha körülnézel mondjuk hup-on mennyi hardverrel szopnak az emberek linux alatt akkor picit árnyaltabb lesz a kép.
    Nekem a notebookomon a vista nem ismerte fel alapból a kártyaolvasót, első indulásakor felment a netre lehúzta, telepitette és 60 mp múlva működött, anélkül, hogy egyet is kattintottam volna. Ubuntu-n a mai napig nem megy... Biztos meg lehet hackelni, csodás leirások vannak hup-on száz soros config file hackeléstől kezdve a kernel forgatásig. "de ehhez nekem mi közöm? Oprendszert akarok és dolgozni"...
  • Dj Faustus #9
    "addig 300 hangkártyát a linux"
    Ez pár jobb féle hangkártyát ismer

    OpenSuse által biztos ismert

    Ubuntu alatt
  • GABOR16 #8
    ...
  • Vorpal #7
    Ezt a cikket már be se mertem linkelni.

    Mig 1 Samsungot nem ismer a Vista addig 300 hangkártyát a linux - én elhiszem hogy a gyártó hibája - de ehhez nekem mi közöm?
    Oprendszert akarok és dolgozni és kész - szarok én a gyártókra.
  • Kheller #6
    bezzeg bécsben, meg birmingham-ben stb-stb, ahol a linuxokat visszaállitották windowsra, mert csak a szivás volt vele. Ők is hülyék. Mindenki hülye, aki nem linuxozik, tudjuk-tudjuk
  • Sanyix #5
    Miért te hol élsz? Svédországban vagy mi? Igen minden magyar intézmény, és vállalat vezetői hülyék, hugyagyúak. Dunába kéne lőni mindet. Nem tapasztaltad még a magyar viszonyokat?
  • KarmaXXL #4
    Ja hogy a Vista nem ismeri fel a Samsung lézernyomtatót? A Vistás driverével se? Ezért az XP-set kell ráhekkelni?
    Vagy a ThinkPademhez 200 driver kell, amíg életre kelhet?

    A legújabb Ubuntu szó szerint mindent támogat róla, trükk nélkül.

    Ha azt mondod, hogy a nyomtató a Samsung, a laptopom meg a Lenovo hibája, nem a Windowsé, akkor a Te hangkártyát se a Linux hibája, hanem a gyártóé.