Szekeres Viktor

A holnap határa - időutazás mormota nélkül

Az Idétlen időkig Starship Troopersbe oltott változatnál nem sok szórakoztatóbb filmet fogunk látni a nyár folyamán.

Az időutazós filmek mindig is népszerűek voltak a mozikban, hiszen az alapvetően paradoxonra épülő jelenség kellemesen elgondolkoztatja a közönséget. Arról nem is beszélve, hogy az időutazás trükkjére nagyszerűen lehet mindenféle filmes műfajt építeni, scifit, akciófilmet, romantikus filmet és akár komédiát is.


Az egyik legnépszerűbb, időutazásos témakörre épülő film éppen egy komédia, a Bill Murray főszereplésével készült Idétlen időkig, melyet azért érdemes A holnap határa kapcsán megemlíteni, mert a napokban bemutatott scifi hasonló alapszituációra épül. A főhős ugyanis számtalan alkalommal újraél egy bizonyos napot és az a célja, hogy valahogy kilépjen az ismétlődő ciklusból. Lehetőleg mindezt úgy, hogy közben kiderítse a jelenség okát.

Annak ellenére, hogy A holnap határa (meglepetésre) bőven tartogat magában humort is, a film elsősorban akciófilm, mely egy olyan világban játszódik, ahol fura, polipszerű űrlények rohanják le Európát, s több éves vereségsorozatot követően az emberiség végre sikeresen felveszi ellenük a harcot. A főhős egy kommunikációval foglalkozó tiszt, aki nulla harctéri tapasztalattal kerül a frontvonalba, ahol természetesen pár percet követően életét veszti, hogy utána magához térjen - egy nappal korábban.


Annak ellenére, hogy A holnap határának története nem rejteget sok csavart, nem érdemes elárulni részletesen, hogy miről szól, hiszen úgy biztosítja a legjobb élményt, ha a néző a mit sem sejtő főhőssel fedezi világot, az abban rá váró fenyegetéseket és az időutazás szabályait, mibenlétét. Ennek folyamatában pedig rengeteget segítenek a színészek, mind Tom Cruise, mind Emily Blunt nagyszerű választás a szerepre, a műfaj ellenére még karaktereik is kapnak némi mélységet, jól át tudjuk érezni helyzetük tragikusságát, illetve egyes döntéseik nehézségét.

A holnap határa története elég karcsúnak mondható, de a végeredmény így is cefet szórakoztató lett. Egyszerre humoros, látványos és izgalmas a film, melynek története ráadásul találgatásra is készteti az embert, miközben várja, hogy a következő pillanatban mi fog történni. Az, hogy mi lesz a végkimenetel persze nem kérdés, szó sincs filmtörténeti mérföldkőről, de az biztos, hogy az év első felének egyik legszórakoztatóbb alkotásáról van szó, mely hasonlóképpen kiemelkedik a popcorn mozik mezőnyéből, mint tavaly a Szemfényvesztők.


(Még mielőtt valaki egyébként plágiumot kiáltana az Idétlen időkiggel miatt, jeleznénk, hogy egyrészt A holnap határa egy japán szerző, Hiroshi Sakurazaka könyve, az All You Need Is Kill alapján készült. S persze azt is érdemes tudni, hogy a scifi irodalom több alkotása dolgozta már fel a napok újraélésének témakörét az Idétlen időkiget megelőzően.)

Klikk ide!
Klikk a képre a nagyobb változathoz
A holnap határa (Edge of Tomorrow)
színes, magyarul beszélő, amerikai sci-fi akciófilm, 113 perc, 2014
12 éven aluliak számára nagykorú felügyelete mellett ajánlott

rendező: Doug Liman
forgatókönyvíró: Dante Harper, Christopher McQuarrie
zeneszerző: Darren Rutter
operatőr: Dion Beebe
producer: Gregory Jacobs, Tom Lassally, Jeffrey Silver, Erwin Stoff

szereplők:
Tom Cruise (Bill Cage)
Emily Blunt (Rita Vrataski)
Bill Paxton (Farell)
Noah Taylor (Dr. Carter)

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • aru #14
    Nekem tetszett a film, végig pörgős, nem untam el.

    Spoiler
    Viszont a végén a +1 nap bónusz nem nyerte el a tetszésemet és kicsit érthetetlen is.
  • KTGyuri #13
    Üdv. Sikerült megnéznem a filmet és íme néhány gondolat:
    --maga a film nekem tetszett, bár szerintem csak egyszer, max kétszer nézhető, vagyis nem hagyott bennem túl nagy nyomot.

    --nem voltak benne fordulatos részek, nem volt csavar, teljesen lineárisan futott a történet, de az akciók izgalmasak voltak

    --a befejezés annyira béna, hogy rendesen lenyomta nálam az egész filmet, talán még az is jobb lett volna ha csak annyit mond T.C. a végén: Megcsináltam!

    a cikk írójához is lenne "építő jellegű" kritikám, remélem olvasni is fogja :-) :
    --"...bőven tartogat magában humort is..." sajnálom, nem találtam humorosnak benne semmit. Amit a katonák beszólnak egymásnak, inkább nevezném groteszk "humornak?", az a halál elleni tiltakozás, de még inkább az, hogy tisztában vannak azzal, hogy az életük véget ér, amint partra szállnak --> pszihológia!

    --nem volt jó választás az Idétlen időkig c. film, mert itt nem az a célja- főleg nem az elsődleges- hogy kilépjen az ismétlődő ciklusból, hanem pont az ellenkezője, hogy tovább maradjon benne és az ismétlődést felhasználva(+infók) végezzen a főgonosszal.

    --"...találgatásra is készteti az embert,..." engem nem késztetett találgatásra, mert hamar kiderül a filmben, hogy mi miért van, innentől kezdve, pedig 50-50 % a siker.

    off: --egy személyes észrevétel: ha már cikket ír valaki, akkor legyen igényes annyira, hogy figyel a magyarság helyességére! Sajnos egyre több cikk lát napvilágot, amiben egy-két nyelvi hibánál több van.

    Végezetül pedig, izgalmas, akciódús film, nagyon érdemes megnézni, bár nem lesz belőle kult mozi.
  • Dynamic #12
    Ha valaki mátrix koppintást emleget, akkor elsősorban a fő irányvonalat értem alatta. Teszem azt, az egész történet a főhős elméjében játszódik, vagy hasonló. De ilyenek, hogy egy nő beavatja valamibe (mellesleg alapvetően Morpheus képezte ki Neót), meg egyáltalán, hogy van egy női szereplő, aki a barátnője lesz (mindig kell nő főszereplő, szerelmi szál), vagy egy központi irányítót kell elintézni stb., nagyjából egy tucat sci-fire igaz.
    Ennyi erővel az Oblivion is mátrix koppintás, ahol nem csak a fent említett dolgok egy része jön elő, de egyéb erőltetett indokot is lehetne találni. Pl. abban még mesterségesen létrehozott emberek is vannak, akik egy álomvilágban élnek.
  • Kelta #11
    Úgy véled?
    hasonlítsd össze az idegeneket, és a matrixos robotokat...
    egy főhős,aki nem tud semmit, és jön egy nő aki kiképzi, beavatja és a barátnője lesz. de aztán mindent legyőz. .superharcossá válik
    2 ember hatol be az ellen fő bázisra, és ott a fő irányítót kell elintézni...a csaj beáldozza magát..a főhős győz. de meghal....
    a háttérben egy fő agy irányítja a sereget..minden rajta áll..
    ügynökök= kék super idegenek
    a csapat is hasonló..beáldozzák magukat, és a hihető történet mögé állnak
    a főhősünk, is megváltó itt is, csak ő mentheti meg az emberiséget..

    ua. az alap..csak más köntösben :)
  • Dynamic #10
    Mátrix koppintás? Ilyen hülyeséget sem hallottam még ezzel a filmmel kapcsolatban.
  • Kelta #9
    Szerintem meg elég lapos uncsi film volt, tiszta Matrix koppintás....és a leggázabb film befejezés amit láttam....
  • Teppik Amon #8
    Neküönk is bejött a film, ajánlom mindenkinek.
    Viszont a végét valaki magyarázza mán' el spojlerben hogy hogyan :o
  • Vol Jin #7
    "Amúgy valamivel több mélység az idő és tér összefüggéseiről nem ártott volna.

    Pl ha jó az idő mindenki lemegy a térre! Meg ilyenek!"

    Az idő-tér-tömeg összefüggés a teljes elmélet.
    Ha jó az idő, a tömeg lemegy a térre.

    És most spoiler következik:

    Teljesen meglepő fördulat a végén, hogy a Bruce Willis a gyilkos, és végig ő mozgatta a szálakat a háttérből.
  • Etinger #6
    Jó film. De tényleg :) Érdemes megnézni.
  • NEXUS6 #5
    Most olvasom a könyvet is, egész jó.
    :)