Alex

Megosztott országok - ki fogja irányítani az internetet?

Ki irányítsa az internetet, és hogyan támogassák a gazdag országok a szegényebbeket? Ezek lesznek az alaptémái a december elején Genfben 50 államfő részvételével megtartandó első információtechnológiával foglalkozó ENSZ közgyűlésnek.

A gyűlés célja csupán az elérendő célok meghatározása lesz. A második, utolsó fázis 2005 novemberében lesz Tunéziában. A főbb kérdések között lesz, hogy az internet alaprendszerei maradjanak-e az amerikai kormányzat és a világháló domain neveivel foglalkozó Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) hatáskörében? Számos ország, köztük elsősorban fejlődők vannak azon a véleményen, hogy nagyobb szerepet kellene kapniuk az Egyesült Államokon kívüli nemzeteknek, például egy nemzetközi szervezeten keresztül.

A szólásszabadság határainak ügyében is döntést kell hozniuk, ugyanis határozott ellentét feszül a média és az emberi jogi szervezetek álláspontja, illetve az olyan zárt nemzetek, mint Kína között. Emellett előbbiek véleménye szerint a gyülöletbeszéd és a pornográfia elleni általános szigorítások is károsak lehetnek a hírszolgáltatásokra és az egész internetre.


Az ENSZ székháza New Yorkban

Szükséges-e egy külön pénzalapot létrehozni a gazdag és a szegény államok közötti technológiai szakadék csökkentésére? Szenegál vezetésével néhány afrikai ország már kifejezte óhaját egy ilyen támogatás iránt, de ellenvélemények szerint ennek jelentős része a bürokráciára menne el. "Nagyon jó elgondolás, de az emberek többsége nincs elragadtatva egy nagy költségekkel járó alap létrehozásától" - nyilatkozta a Világbank programmenedzsere, Bruno Lanvin. "Bankunk nem fog támogatni egy olyan dolgot, ami ugyan hoz néhány millió dollárt az afrikai országoknak, de ugyanekkora összeg megy el annak kiosztására."

A tárgyaláson ezeken kívűl szóba fognak hozni a biztonság, a kéretlen levelek (spam), a tudományos magazinok szabad közlése mellett számtalan apróbb kérdést, de természetesen az alaptéma az információs technológiák elérhetősége lesz.

"Ha elkezdünk beszélni az információs társadalomról, olyan széles témakörbe vágunk bele, hogy mindenki elő tudja venni a kedvenc témáját." - mondta George Sadowsky, a Global Internet Policy Initiative elnöke. "Egyszerű hozzáadni újabb fejezeteket, és nehéz meghatározni mi a fontos, és mit kell eldobni, mivel az ilyen könnyedén megsérthet sok kormányt.

Andrew McLaughlin volt ICANN hivatalnok, jelenleg a Harvardon telekommunikációval foglalkozó szakember szerint az egész esemény teljesen felesleges, "fecsegés, ami nem fog semmilyen eredményt hozni."

Az eseményt az ENSZ egyik alszervezete, a Nemzetközi Telekommunikációs Szövetség rendezi. Daniel Stauffacher svájci nagykövet szerint a szervezők aggódnak, hogy a Nyugat a fejlődőknél jóval kisebb figyelmet fog fordítani az eseményre, és csupán alacsonyszinten képviselteti magát. De ENSZ információ szerint 56 másik állami vezető mellett a francia miniszterelnök és a német kancellár is megerősítette már a részvételi szándékát. Stauffacher közlése szerint 5-6000 embert várnak, a kormányzatok mellett az üzleti és a civil szektor is aktív lesz.

Bush elnök jelenléte még bizonytalan - az amerikai delegációt David Gross, a külügyminisztérium nemzetközi kommunikációt és információs politikát koordináló vezetője fogja vezetni. Nitin Desai, Kofi Annan ENSZ főtitkár konferenciára kinevezett különleges tanácsadójának reményei szerint a résztvevők legalább a szélesebb célokban, mint az e-oktatás vagy e-egészségügy meg fognak egyezni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ThePartyFace #13
    Hujjéé
    Megint mennyi okos dolgot olvastam:D
    Az en velemenyemet a logom abszolut tukorzi, akarhonnan is nezitek;)
  • b #8
    no most akkor engedd meg, hogy pálcát törjek fölötted.

    te egy fasiszta náci vagy! és ezt minden rossz szándék nélkül mondom. csoda, hogy még bengednek az államokba.
  • aDannyBoy #6
    Azt te mar nem ered meg :) Teljesen mindegy mennyi idos vagy...

    Attol eltekintve, hogy az europai unio orszagaiban nincs kozos nyelv, teljesen eltero foldrajzi es tarsadalomszerkezeti adottsagok vannak, amikbol fakadoan teljesen kulonbozo kulturakbol tevodik ossze, (az egyetlen kozos pont a kereszteny ertekrend), figyelembe kell venni, hogy kb 1.5 evezrednyi ido, amikor is szuveren orszagokkent leteztek a mostani tagalammok.
    Ennek folyomanyakent most egyik orszagnak sincs inyere feladni az eddigi szuverenitasabol, es jogrendileg es gazdasagilag szep lassan osszehangolodik, de a kozos kulpolitika, a kozos haborus politika meg messze van, bar probalkoznak.

    Ahhoz pedig, hogy egysegesen gondolkodjanak az emberek, ahhoz el kell tunnie a mind maig letezo es az uj tagorszagokkal ujra visszakoszono kelet-nyugat szintkulonbsegnek. JO pelda nemetorszag ujraegyesitese, ahol ma meg mindig tokeletesen latszik a vonal, es sokan meg mindig ugy gondoljak, hogy jobb lett volna ket kulon orszag.
    Magyarorszagon is eltelik legalabb 80-100 ev, mire a kommunizmus 40 eve, illetve egyebb mar korabban belenksulykolt gondolkodasmod eltunik.

    De ez igy egy parttalan gondolatfuzer, ezert nem is eroltetem tovabb... szoval a lenyeg, hogy amerika ugyis a vilag ura, tehat lehet talalgatni mikor fenyiti be nyiltan europat valamiert, az EU pedig szep lassan integralodik, de a szamokat, paragrafusokat at lehet irni, de az emberi elmet nem.
  • [NST]Cifu #4
    Mindössze annyi a gond, hogy az USA jogrendszere eléggé "érdekes", és még az is megeshet, hogy bizonyos korlátozásokat éppen ez okból vezessenek be az interneten. Nem vitatom, hogy kockázatosnak tűnik egy sokfejű bizotságszerű alapra helyezni az internet irányítását, de szvsz megoldható...

    Amúgy pedig Németország és Franciaország is Európa része, ha esetleg a Földrajzórán lemaradtál valamiről. Mellesleg én annak örülnék, ha az EU egyszer végre egységes képet mutatna - ez pedig ott kezdődne, hogy az eféle témákban is közös véleményt alkotnának és azt képviselnék - és akkor te sem sirdogálnál amiatt, hogy németország és franciaország mit akar (megjegyzem, rajtuk kivűl bizonyosan több EU-tagállam is osztja az internet nemzetközi felügyeletével kapcsolatos nézeteket...).
  • [HUN]PAStheLoD #3
    nem írok semmit a technikai oldalról azon kívűl hogy már időszerű a régi protokollok és szabványok cseréje és ha ebbe beleszólnak akkor még galibát is csinálhatnak az amcsik.. szvsz jobb lenne ha nem az USA ba lenne hanem tényleg szétszórtan
  • Lazarus #1
    Ez egy faszság