• sure
    #62
    Lehet olyanokat hallani, hogy aki kórházban hal meg és kimutatják benne a koronavírust, az automatikusan a járvány statisztikáját növeli - ha nincs a topikban boncolóorvos vagy járványügyi szakértő, ezt se megcáfolni, se megerősíteni nem tudjuk. Lehet, hogy egy 90 éves, cukros, szívbeteg és egyéb betegségekkel is küszködő embernél nehéz megmondani, mennyiben járult hozzá a vírusfertőzés a halálához, de ha akár csak egy héttel hamarabb hal meg egy ilyen ember, mint a fertőzés nélkül, az miért is ne a járvány áldozataihoz kéne tartozzon a statisztikában? Nehéz belelátni a politikusok fejébe, hogy éppen mikor milyen okból mit hazudnak, de valahogy nem látom annak értelmét, hogy a kovid halálozási statisztikáját felfelé próbálnák mesterségesen tornázni.

    Amúgy a kérdésedben szerintem benne van a válasz is - pontosan azért nem látszódik szignifikánsan a teljes halálozási statisztikákban a járvány, mert legfőképpen az idős és/vagy súlyos krónikus betegeket érinti, akik közül valóban sokan nagy valószínűséggel halnának meg koronavírus-fertőzés nélkül is még ebben a statisztikai évben/negyedévben

    Vannak azért (számomra legalábbis) meglepő hozadékai is ennek a járványnak, én például a józan paraszti eszemmel azt gondolnám, hogy a közlekedési balesetekben elhunytak vagy súlyos sérülést szenvedők száma viszont látványosan le kéne csökkenjen a sokkal kisebb forgalom miatt (ezt majd most meglátjuk megint, a korlátozások után), de valahol olvastam (a tavaszi lezárások vége után), hogy a balesetek teljes száma az előző évek azonos időszakához képest ugyan csökkent, cserébe a súlyos és halálos kimetelűeké nem, mert az üres utakon még idiótább módon mennek az emberek...