• Sequoyah
    #57
    Alaphelyzet az hogy nem kapsz oltast, mert meg nincs kesz oltas.
    Jelentkezel a tesztre, tobb 1000 tarsaddal egyutt. Es veletlenszeruen vagy kapni fogsz az uj oltasbol, vagy nem (placebo). Aztan 1-2 honap mulva megnezik hogy hanyan betegedtek meg a ket csoportban.
    Ha 1000-bol 100-an betegedtek meg az egyik csoportban, es 10-en a masikban, akkor 90%-os az oltas.

    Persze sokkal gyorsabban keszen lennenk a tesztelessel ha szandekosan megfertozhetnenk embereket, de nyilvan ekkora baromsagot a vilag nyugati felen senki nem csinal:) Szoval lassabban halad igy a teszteles, peldaul a teljes teszt-csoport kozel 50000 resztvevoje kozott osszesen volt kevesebb min 300 fertozott, ami azert meg nem statisztikailag reprezentativ. Epp ezert nem is tekintik vegso erednemynek, hanem csak mint kezdeti elso eredmeny hivatkoznak ra.

    De igazabol nem is ez a legfontosabb eredmeny. A legfontosabb az az, hogy biztonsagos legyen, mivel ezt elmeletileg akar mindenkinek beadjak, nem csak azoknak akik betegek lennenek. Ha 50.000-bol senkinel sem jelentkeztek jelentos mellekhatasok, akkor ez a valoban fontos eredmeny, mert akkor meg lehet kockaztatni a beadast akkor is ha a hatekonysaga kerdeses, mert nincs vesziteni valo.

    Egyebkent kis google kereses utan minden reszlet megtalalhato:
    https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-announce-vaccine-candidate-against