• B0nFire
    #69
    A nagy vicc pont az, hogy bármilyen irányba is mozogsz, a feléd érkező fény sebessége ugyanakkora. Kerekítve 300 000 km/s. Az ember ugye úgy okoskodik, hogy ez akkor annyi, ha én is és a fényforrás is nyugalomban vagyunk egymáshoz képest. Na, ha én most 120 km/h sebességgel mozgok a fényforrás felé, akkor a felém érkező fény sebessége a fent említett 300 000 km/s+ a 120 km/h. Pedig nem lesz több akkor sem, mivel ezt a sebességhatárt nem lépheti át semmi. Ugyanez az inverzére is vonatkozik. Ha 120 km/h sebességgel távolodok a fényforrástól, akkor a hozzám érkező fény sebessége ugye fény-120 km/h. A gyakorlati mérések erre is rácáfoltak. Akkor is 300 000 km/s a fény sebessége, függetlenül attól, hogy közeledem, távolodom vagy éppen nyugalomban vagyok a fényforráshoz képest. A fénynek ez a furcsa tulajdonsága rendkívüli módon zavarta Einsteint, mert ez ugye fizikai képtelenség, ennek ellenére mégis így van. Aztán Einstein összehajigált egy relativitás elméletet, sőt kettőt, az általánosat meg a speciálisat, meg bevezette az elméletébe a "kozmológiai állandót", mert sehogy sem akart az univerzum úgy viselkedni, ahogy ő szerette volna. Ő szerintem a lelke mélyén nagyon is jól tudta, hogy az ő elméletei ezer sebből véreznek, csak eddig még mindenki készpénznek vette, és meg sem próbál vitába szállni vele. Holott ő tudta, hogy ez így nem gömbölyű. Lehet, hogy azóta egy felhő szélén ül, és röhög rajtunk.