• kukacos
    #116
    Én egyetértek veled, nem is mondtam semmit, ami ennek ellene mondana. Azt viszont nem osztom, hogy a dzsungelhez történő visszatérés megoldás lehetne, vagy az a fajta harmónia elérése lenne a cél. Ezenkívül némi cinizmussal figyelem a fogyasztói társadalmak környezetvédelemre tett erőfeszítéseit, ezért neveztem "divatnak", mert ezek az erőfeszítések a lényeget egyelőre nem érintik, nekem kicsit úgy tűnik, inkább a tömegek megnyugtatását célozzák. Senki sem beszél például a szén-dioxid kibocsátás megszüntetéséről - nagyon úgy tűnik, hogy amíg alacsony energiás szénvegyületet találunk a bolygón, azt el fogjuk égetni, csak idő kérdése. A fejlett társadalmak pazarlóak és épp olyan pusztítóak, mint régen, csak környezetkárosító tevékenységüket most épp outsource-olták Kínába és máshova. A növekedésre alapozott rendszerek súlya gyarapodik, ami minden rosszat előrevetít, de nem fenntartható fejlődést. Egy komplex rendszer zaja és kilengései idővel egyre nagyobbak lesznek, és pl. a gazdasági folyamatok története alapján (világválságok) levonható a következtetés, hogy amikor észrevesszük, hogy baj van, már mindig késő. Kellenek a pofonok, különben nincs meg a szándék a változásra, és egyelőre még nem voltak túl nagy pofonok, csak úgy Csernobil méretűek.