• BlackRose
    #8
    Ezt a kijelentést két részre kell osztani, először is "pénzkidobás" nem létezik, ugyanis minden pénz valaki zsebéből valaki zsebébe vándorol akármiről is szó lehet. Ez ugye ahhoz vezet, hogy van akinek hasznos, és van akinek nem. Ha fizeted és nem kapsz ellenértéket akkor neked semmi hasznod a dologból, ha viszont neked fizetnek, hogy a dolog működjön akkor neked hasznod van a dologból. Na most először is Weinberg nem érti, hogy az érték az nem abszolút, hanem relatív, szubjektív és marginális, de ez nem csak rá vonatkozik, a legtöbb tudos ma ezt nem érti. Amikor kollektív értékekről beszélnek, vagy, hogy valami jó vagy rossz a társadalomnak, akkor általában nem értik miröl is beszélnek.

    A másik dolog, hogy most ezt az űrkutatást ki végzi és kinek a pénzéből, tehát kinek a haszna és kinek a vesztesége. Nekem pl. nincs semmi kifogásom az űrkutatás ellen, sőt általában érdekel is, de szerintem ha a piacnak szükséáge van erre a tudásra valamint kutatásra akkor magáncégek foglalkoznának vele, ha valamiből profit van (a profit nem 1:1 a haszonhoz, a profit a haszon anyagi része), akkor versenyeznének, hogy ki fogja csinálni (pl. a műhold üzlet nagy részben így működik), szóval az államnak nem ez a dolga. De hogy az államszerető emberek ne vegyék ezt rosszindulatú kijelentésnek, nincs semmi kifogásom még az állami űrkutatás ellen sem, ha nem az én pénzemből csinálják. Szóval alapítsanak egy önkéntes alapítványt, és aki akarja az befizet. Viszont, Weinbergnek igazat kell adnom, hogy legtöbb ember ezt fizeti és semmi haszna a dologból, viszont kényszerítve van, hogy fizesse, az adón keresztül.