• remark #211
    "Csak ez persze nem felel meg az államnak, mert ilyen pénzt nem lehetne manipulálni."

    Anelkul hogy az egeszhez akar a legkevesbe is ertenek, pusztan kicsit elgondolkodva, a kovetkezok merultek fel bennem:

    Hogy is lenne ez (hatha van kedved elmagyarazni), ha aranyfedezet lenne, es egy orszag hirtelen ratalalna egy aranybanyara a teruleten, akkor hirtelen rengeteg penzt bocsajthatna ki (hiszen van a penznek fedezete) de a gyakorlatban meg nem allna semmifele ertek a plusz penz mogott, azaz ezzel csak az arany fedezetu penzt inflalna. (Hiszen 1 kilo kenyerert hirtelen nem csak 1 hanem 10 aranyat is lesz aki hirtelen felkinal, merthogy van arany boven, kenyer meg nincs, mert mindenki csak az "ingyen" aranyra hajt, es nem az ertekteremtesre, azaz a problema ugyanaz lenne mint ma...)

    Vagy talan minden orszagnak kiosztanank mint a monopoliban minden evben annyi aranyat amennyi "valos erteket" (elelmiszert, gepjarmuvet, elektromos aramot stb.) termelt? Ha az aranytol eltekintunk, akkor pont ez megy ma, akkor meg minek ide az arany?

    A manipulacio amit emlegetsz, az viszont erdekes. Csak en nem vagyok benne biztos hogy az allam lenne ma a legnagyobb manipulator (az is manipulal, de ne kenjunk mindent ra). Mert ami szerintem teljesen megegyezes kerdese, azaz szepen manipulalhato, az pontosan az, hogy milyen valos ertekhez milyen arcimket rendelunk. Azaz hogy mennyibe is keruljon pontosan egy kilo kenyer, vagy egy cirkaloraketa. Es ez a hozzarendeles, na ez manipulalhato (ugy ahogy a te peldadban a penz es az arany viszonya is manipulalhato).

    A manipulacio formait gondolom mindenki tudja sorolni, a soft marketingtol a kokemeny haboruig barmit elo lehet hozni. Peldakent pedig mondjuk alljon itt az ugyes trukkel nepszeruve tett de valojaban egeszsegkarosito elelmiszer, a zero eroforrasba kerulo es teljesen ertektelen valojaban viszont aranyarban mert "gyogyszer", a szerintem teljesseggel atveresen alapulo mozis rendszer, vagy akár az olaj arat is felhozhatnam (orszagonkent pl.), de a reszvenyarfolyamokat is fel lehet hozni mint jo peldat arra hogy milyen a manipulalt viszony az "ar" es az "ertek" kozott.

    A problema szerintem inkabb ez a manipulacio, es nem latom hogy erre az arany fedezet hol jelentene megoldast.