• BlackRose
    #196
    Na jó legyen úgy. Ma is fractional reserve banking van, ez igaz... a kérdés... ha nekem van 100 dollárom és kölcsön adok 200-at akkor csaltam vagy nem. Ha igen akkor, hol van az állam, hiszen a csalás az szerintem nem erkölcsi tehát az államnak meg kell akadályozni. Ha nem akkor miért nem? És ha nem akkor miért te pl. nem adhatsz kölcsön nekem 200 dollárt ha csak 100 dollárod van, vagy miért nem vehetsz 100 dollárért valamit ami 200 dollárba kerül. Nem akarok tovább üresben vitatkozni, hiszen olyan dolgokról beszélünk amelyeketben kb. akkor fogunk egyetérteni ha a Föld körül kezdene a Nap keringeni, de még az is túlságossan optimista kijelentés. 100% fedezék rohadtul egyszerú, ha a bankban van 1000 óz arany akkor 1000 óz pénz adunk ki, tudod a dollár pl. a tallérból ered a mai Csehország területéről, és 1 tollár vagyis 1 dollár 1 óz ezüst volt. Idővel kitalálták, hogy 1 dollárnak semmi köze a mértékegységhez, és persze, hogy aztán nem lehet 100% fedezéket amikor nem is tudod, hogy 1 dollár mit képvisel. De ha 1 dollár pl. 1 óz ezüst akkor ha 1 óz ezüstöt teszünk a bankba a bank 1 dollár-t ad ki. Nem 2 dollárt és nem 77 dollárt hanem 1-et, ha 2 dollárt ad ki és csak 1 óz ezüstöt tárol akkor csal és az államnak közbe kell lépnie. Ha valaki hamisít akkor az államnak közbe kell lépnie, nem csak ha a Józsi bácsi hamisít hanem az államnak sem szabad hamisítani, ha nincs ezüst nincs dollár. Ilyen egyszerű. A vásárlóereje persze változna, ha a kitermelés kevesebb mint a gazdasági növekedés akkor a nagyobb kereslet miatt 1 dollár vagyis 1 óz ezüst több árút vehetne mint tavalj, de 1 dollár továbra is 1 óz ezüst maradna. Nem kellene EURó meg USA dollár meg anyámtyúkja, mert mindn országban 1 dollár vagy nevezd aminek akarod 1 óz ezüst lenne, nem lenne különbség a pénzek között, mert mind 100% fedezékkel lenne, egyszercsak sokkal szabadabb nemzetközi kereskedelem lenne (az EUR-oval ezt akarták elérni az EU-n belöl, 100% fedezékes pénzel ez lenne az egéssz világon. A pénz nem lenne hatalmi eszköz, hanem csak egy kereskedelmet elősegítő eszköz amelynek teljessen reális értéke van, nem lehet devaluáni, nem lehet semmihez sem kötni, nem lehet lazítani, nem lehet inflációt csinálni. Ha van ezüst van dollár ha nincs ezüst nincs dollár. Ha dolgozol van dollár ha nem dolgozol nincs dollár miért nincs ez így a bankok és az állam esetében is. Vékony levegőből pénzt nem lehet csinálni, a gazdaság természetes törvényei infláció által a pénzmassza összértékét kiegyenlítik, nincs ezüst nincs dollár vagyis a pénzüsszeg értéke ugynakkora ha ezüstben méred (megközelítőleg mert nem az ezüst az alap) most is mind 10 évvel ezelőtt volt, csak 1 dollár ma sokkal kevesebb vásárlóerővel rendlekezik. Persze aki először kapja meg az új fedezék nélküli dollárt az nyer mert annak az értéke még nem esett, aki második a sorban az már kevesebbet nyer, aki utolsó az sokat veszít. Na most kisszállók, mert úgysincs értelme, főleg nem mert off topic.